63 dni Warszawy 1944 roku w obiektywie czterech fotografów

Autor: Marta Majewska

31 Lipiec 2004
Artykuł na: 4-5 minut
W Starej Galerii ZPAF prezentowana jest wystawa fotografii "63 dni Warszawy 1944 roku", których autorami są Eugeniusz Haneman, Tadeusz Bukowski, Sylwester Braun i Stefan Bałuk. Nazwiska te łączy zamiłowanie do fotografii oraz niezatarte przeżycia sierpnia, września i października sprzed 60 lat.

W Starej Galerii ZPAF na warszawskim placu Zamkowym prezentowana jest wystawa z okazji 60 rocznicy Powstania Warszawskiego 63 dni Warszawy 1944 roku. Autorami fotografii są Eugeniusz Haneman, Tadeusz Bukowski, Sylwester Braun i Stefan Bałuk. Nazwiska te łączy zamiłowanie do fotografii oraz niezatarte przeżycia sierpnia, września i października 1944 roku.

Jak piszą organizatorzy wystawy:

Eugeniusz Haneman urodził się 14 kwietnia 1917 roku w Warszawie. Ukończył liceum fotograficzne, gdzie był uczniem Mariana Dederko. Powstanie zastało go w Śródmieściu. Był cywilem. Na zlecenie Delegatury Rządu fotografował wszystko co widać było na ulicach. Co kilka dni przekazywał odbitki. Udało mu się uratować 15 rolek filmów, które przekazał do Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.

Po zakończeniu wojny pracował jako operator Polskiej Kroniki Filmowej. (...) Od 1953 roku wykładał fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi...

z wystawy "63 dni Warszawy 1944 roku"

Tadeusz Bukowski ( ps. "Bończa") urodził się 22 kwietnia 1909 roku w Warszawie. W dniach Powstania - jako fotoreporter BIP, przekazywał w swoich fotografiach to, co było mu najbliższe - zarówno sylwetki młodocianych powstańców, jak i życie ludności cywilnej. Towarzyszył oddziałom na Powiślu i w Śródmieściu do 12 września, kiedy to dostał się w ręce Niemców. Po wojnie - od 1948 roku aż do śmierci - Tadeusz Bukowski pracował jako fotograf w Instytucie Wydawniczym "Nasza Księgarnia". (...) Tadeusz Bukowski zmarł 21 listopada 1980 roku.

Sylwester Braun ( ps. "Kris" ) urodził się 1 stycznia 1909 r. w Warszawie.
Był żołnierzem Armii Krajowej, fotoreporterem Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. W czasie Powstania Kris Braun wykonał ponad 3000 zdjęć. Ocalało 1500. Opuścił Warszawę 6 października. Pod granicą holenderską uciekł z transportu do obozu i wrócił do kraju. W ostatnich dniach stycznia był już w Warszawie. Odnalazł schowane negatywy. Wkrótce wyjechał do Szwecji, od 1964 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. (...) Zmarł w Warszawie 9 lutego 1996 roku.

Stefan Bałuk ( ps. "Kubuś") urodził się 15 stycznia 1914 r. w Warszawie. Ukończył studia prawniczo-ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Wydziale Legalizacji Komendy Głównej AK. Przed wybuchem Powstania wykonał dokumentację fotograficzną wszystkich umocnień i bunkrów niemieckich w Warszawie. W czasie Powstania był oficerem w batalionie "Pięść" zgrupowania "Radosław". Po upadku powstania internowany w obozie Oflag II D Gross-Born, z którego uciekł w końcu stycznia 1945 roku i wrócił do kraju. (...) Stefan Bałuk jest od 1970 roku członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Ekspozycja prezentowana będzie do 9 września 2004 roku w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj