Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Dziś w Cieszynie rozpoczyna się IV edycja festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty. Organizowana przez Romana Gutka impreza cieszy się coraz większym uznaniem wśród kinomanów i znawców tematu. W przerwach między projekcjami warto też przyjrzeć się wystawom fotograficznym towarzyszącym festiwalowi. Na wszystkie wystawy wstęp jest wolny.
Nieme kino - wystawa portretów twórców filmowych
Grupę foto-graficzną F11 tworzą Iwona El Tanbouli-Jabłońska i Maciej Jabłoński. Jak sami przyznają, intryguje ich autor, jego wkład pracy i wizja. "Nasze filmowe portrety są proste, jak "z początków" fotografii, symboliczne, bez nadmiaru szczegółów, detali czy wyszukanego scenariusza. Poszukiwania mają na celu dotarcie do prawdy, czy można fotograficznie choć trochę zdemaskować autora, czy jego "temperament" na zdjęciu zgadza się z "temperamentem" filmu, który stworzył. (...)"
22 lipca - 1 sierpnia
Cafe Muzeum, ul. Regera 6, Cieszyn
Kazimierz Kutz w obiektywie
Zdjęcia reżysera i fotografów związanych ze Śląskiem to kolejna towarzysząca festiwalowi wystawa fotograficzna. Poza ilustracjami z życia i pracy Kazimierza Kutza autorstwa Bogdana Kułakowskiego, Władysława Morawskiego i Arkadiusza Lawrywiańca, zobaczymy też fotografie wykonane ręką samego mistrza.
Otwarcie wystawy uświetni prezentacja książki w opracowaniu Marka Palki "Kazimierz Kutz. Bibliografia, wydanej przez Bibliotekę Śląską w Katowicach.
Organizatorami wystawy są: Instytucja Filmowa "Silesia-Film, Biblioteka Śląska oraz Książnica Cieszyńska.
24 lipca - 31 lipca, godz. 10.00 - 18.00
Książnica Cieszyńska, ul. Mennicza 46, Cieszyn
Wszystko o mojej Korei - Małgorzata Miętek i Jakub Olechowski
Jeden z festiwalowych cykli nosi tytuł "Odkrycie Korei". Będzie to największa w Polsce prezentacja współczesnego kina koreańskiego. Jak wygląda ten odległy i egotyczny kraj pokażą nam też ludzie, którzy związali z nim swoje życie osobiste i zawodowe, Małgorzata Miętek i Jakub Olechowski.
Autorzy tak mówią o swojej fascynacji Koreą: "Zdjęcia, które zrobiliśmy w Korei nie są z gatunku reporterskich. Każde jest efektem osobistego zapatrzenia we wszystko co koreańskie. Gdy fotografowaliśmy odwiedzane przez nas miejsca, spotykanych ludzi i wydarzenia, chodziło przede wszystkim o to, by zatrzymać w kadrze ich kształt, kolor, zapach i magię. Pragnęliśmy, by kiedy zajdzie taka potrzeba, zdjęcia nie pozwoliły zatrzeć się wspomnieniom.(...)"
22 lipca - 1 sierpnia
Teatr im. A. Mickiewicza, Pl. Teatralny 1, Cieszyn
100 klatek - Adam Sikora
Adam Sikora jest operatorem filmowym, autorem zdjęć m. in. do filmów "Wojaczek" i "Angelus". Kto zna twórczość autora ten wie, że spodziewać się można kadrów niepokojących i tajemniczych. Za próbkę wystarczy fragment notki zapowiadającej wystawę:
"100", a być może więcej lub mniej.
"100", bo nie jedno zdjęcie tylko wiele.
Zapis przeżycia i czasu, w którym ono się dzieje.
Trochę jak film, jak następujące po sobie klatki projekcji.
O czym jest ten film? Nie wiem.
Tylko przeczuwam, domyślam się.
Być może o samotności, o tej bolesnej samotności zmierzchu, nocy.
O tych długich godzinach leżenia, picia kawy, palenia papierosów.
(...)
22 lipca - 1 sierpnia, godz. 12.00 - 22.00
COK - Dom Narodowy, Rynek 12, Cieszyn
Wszystkie cytaty pochodzą ze strony www.eranowehoryzonty.pl.
Tam znajdziesz także szczegółowy program festiwalu.