Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Michał Smandek to polski artysta, który w swoich najnowszych pracach konfrontuje ze sobą dzieło sztuki oraz naturę - wydawać by się mogło dwie skrajne metody twórcze jako równoległe i współistniejące. Dokumentuje znalezione przejawy zjawisk przyrodniczych, których efekty dają wrażenie świadomego działania oraz ingeruje w krajobraz w sposób tak subtelny i delikatny, że nie sposób rozpoznać czy mamy do czynienia z dziełem człowieka czy natury.
”Zatarcie granicy między wykonywaniem a dokumentowaniem, pozwala spojrzeć na powstały znak bardziej obiektywnie – nie wiedząc nic o intencji, celowości czy świadomości potencjalnego twórcy gestu możemy poruszać się tylko w zakresie formalnej rozmowy o rysunku, jaki powstał na piasku. Smandek pośrednio postuluje tym samym możliwość odrzucenia współczesnej tendencji nadmiernego wytwarzania przedmiotów jako dzieł sztuki na rzecz obserwacji i zawłaszczania na własne potrzeby sytuacji o wysokim współczynniku sztuki” - mówią organizatorzy wystawy.
Na wystawę Rysunki składają się: seria fotografii Radius Work (Sahara, Maroko), fotografia Knife Work (Gobi, Mongolia) i fotografia Rhombus (Khenifiss, Maroko) – składowe projektu Manual Rest – oraz rzeźby Napinacz, Ciężko pracujący i Półrysownik.
Wernisaż odbędzie się już w najbliższy czwartek, 4 lutego 2016 roku, o godzinie 19:00 w warszawskiej Galerii Starter (ulica Andersa 13). Ekspozycję będzie można oglądać do 27 lutego bieżącego roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie starter.org.pl.
Michał Smandek (ur. 1981) zajmuje się współzależnością działań człowieka i natury, modyfikacjami przestrzeni. W czasie swych podróży poszukuje miejsc niedostępnych, które stają się tłem dla działań land-artowych. Jego prace mają charakter procesualny i badawczy. W 2015 roku był laureatem sekcji ShowOff Miesiąca Fotografii w Krakowie, uczestniczył w Międzynarodowym Biennale Land Artu w Mongolii LAM 360° w 2014 r., brał udział wystawach m. in.: Zanikająca umiejętność odpoczynku w BWA Tarnów w 2014 r., Teleport Process (Nowocześni: turyści) w BWA Sokół w Nowym Sączu w 2013 r., Zmęczenie materiału w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach w 2012 r., w Przeglądach Sztuki Survival 11, 8, 7 w latach 2013 – 2009 we Wrocławiu, Discovery w CSW Kronika w Bytomiu w 2010 r. Mieszka i pracuje w Katowicach