Wydarzenia
Black Weeks w sklepie Fotoforma.pl - najlepsze oferty tego roku!
W grudniu 2015 r. mija 40 lat od skonstruowania prototypu przenośnego aparatu cyfrowego. Pierwszy cyfrowy kompakt wyprodukowano jednak dopiero w 1990 roku. Od tego czasu rozwój amatorskiej fotografii cyfrowej zaczął przyspieszać w zastraszającym tempie. Jeszcze w 2000 roku zdjęcia cyfrowe stanowiły raptem 1% całości wykonywanych fotografii na świecie. Zaledwie 10 lat później było to już 99%. Zakończyła się era utrwalania obrazu srebrem, a rozpoczął czas "obliczania" fotografii.
Czy wobec tak szybko postępującego rozwoju technologii aparaty cyfrowe sprzed 20, lub nawet 10 lat należy już traktować jako zabytki? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć nowa wystawa czasowa w warszawskim Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Ekspozycja skupia amatorskie aparaty cyfrowe z lat 1999-2005 pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Sejneńskiej, które posiada największą w Polsce kolekcję muzealną cyfrowych aparatów fotograficznych. Jak twierdzą organizatorzy, wystawa zawiera całą historię cyfrowych aparatów fotograficznych i będzie pierwszą tak kompleksową prezentacją w naszym kraju.
Ekspozycję warto odwiedzić choćby tylko dlatego, by zobaczyć w jak niekiedy nieoczywistych kierunkach wędrowała myśl technologiczna ówczesnych projektantów aparatów. Pierwsza Minolta Dimage V czy Olympus C-1400L to tylko niektóre z oryginalnych konstrukcji, które będziemy mogli obejrzeć. Osobną atrakcją będzie też pokaz zdjęć rentgenowskich ukazujących szczegóły budowy urządzeń.
Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek, 11 grudnia 2015 roku w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Aparaty będzie można oglądać do 29 lutego 2016 roku.
Kurator wystawy: Witold Tchórzewski
Opracowanie plastyczne: Anna Puchalska