Akcesoria
Fotograficzne prezenty na dzień babci i dziadka. Podziel się z nimi zdjęciami pełnymi radości!
Laboratorium Archiwalne 1.0. to cykl dziewięciu comiesięcznych spotkań z archiwistami Instytutu Pamięci Narodowej, użytkownikami archiwum, historykami, przedstawicielami nauk społecznych, politycznych i plastycznych. Projekt ten ma pokazać różnorodność materiałów archiwalnych zgromadzonych w zasobie IPN oraz możliwości ich interpretacji. To także czas i miejsce na aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących w nim udział. Pomóc ma to zrozumieć źródła archiwalne, kontekst ich powstania, a także spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy.
Pierwsze z zaplanowanych spotkań dotyczyć będzie fotografii wykonywanych przez Służbę Bezpieczeństwa w okresie PRL-u. Dyskusja dotyczyć będzie konsekwencji przeniesienia zdjęć z zamkniętego archiwum do sfery publicznej oraz wywołanego w ten sposób napięcia między etyką a estetyką. O historii zdjęć, ich przeznaczeniu i użyciach odmiennych od tych, które zakładała SB, opowiedzą Beata Bartecka i Łukasz Rusznica, kuratorzy wystawy Jak fotografować – wystawa zdjęć z archiwum IPN, Tomasz Stempowski, historyk i archiwista, autor publikacji poświęconych fotografii historycznej oraz Andrzej Pieczunko, zastępca dyrektora pionu archiwalnego IPN.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 26 października 2015 roku o godzinie 17:30 w centrum Edukacyjnym IPN im. Jana Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie na stronie ipn.gov.pl