Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
MEDIA LAB to cykliczna seria wystaw, która skupia się na zależności między fotografią, a materiałami wideo. Program bada ich funkcję, kontekst i analizuje wzajemne relacje. Ma też na celu wywołanie dyskusji o obu mediach w kontekście dominującego obecnie przekazu cyfrowego. Czwarta edycja pokazuje zdjęcia Tomasza Wiecha i film Pawła Żukowskiego.
Dokumentalista Tomasz Wiech tworzy swoje fotografie w oparciu o bliską mu rzeczywistość. Inspiracje czerpie z miejsc, w których mieszka i żyje. Pasjonat podróży, kilka lat temu zaczął szukać absurdów w polskiej przestrzeni. Efektem jego poszukiwań był wydany w 2012 roku album zatytułowany “Polska. W poszukiwaniu diamentów”. Na wystawie pokazanych zostanie kilka cykli fotografii Tomasza Wiecha, które składają się na próbę zmierzenia się artysty z wizją własnego kraju.
Jak mówi kuratorka wystawy, Agata Ubysz - Banalne ujęcia chmur mieszają się z wystudiowanymi pejzażami, dokumentacją wydeptanych miejsc pielgrzymów czy powiększonymi fragmentami bilboardów reklamujących powstające osiedla. Z całości wyłania się osobista opowieść o Polsce, w której widzowie mogą znaleźć własne punkty odniesienia.
Wideo “Polska” Pawła Żukowskiego jest dokumentacją performansu, który odbył się w 2012 roku. Grupa ubranych na biało, brodatych mężczyzn chaotycznie wykrzykuje słowo ”Polska”. Inspiracją do pracy było sportowe wydarzenie Euro 2012, a praca pomyślana została jako przerywnik dla reklam na telebimach w strefie kibica. Pozornie zabawna forma ma zwracać uwagę na nadużywanie i dewaluację pojęć takich jak “honor”, “patriotyzm” czy “ojczyzna”.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 28 sierpnia 2015 roku o godzinie 19:00 w Trafostacji Sztuki, przy ul. Świętego Ducha 4 w Szczecinie. Podczas wernisażu odtworzony zostanie performans Pawła Żukowskiego. Wystawę będzie można oglądać do 25 października 2015 roku.
Sylwetki autorów:
Tomasz Wiech (ur. 1979), z wykształcenia politolog. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowe- go (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). W latach 2004-2010 związany z Gazetą Wyborczą. Laureat nagrody w konkursie World Press Photo 2009. Jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oscar Barnack Award 2011 oraz Magnum Expression Award 2011. Jego zdjęcia pokazywane były na licznych wystawach Polsce i za granicą.
Paweł Żukowski - (ur. 1979), artysta, kurator, manager kultury. Przed rozpoczęciem studiów pracował jako fotoedytor w wysokonakładowych kolorowych magazynach. Absolwent wydziału fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Oprócz fotografii działa na polu wielu technikach obrazowania, takich jak malarstwo, performans czy wideo.
Więcej informacji znajdziecie na stronie trafo.org