Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
MEDIA LAB to cykliczna seria wystaw, która skupia się na zależności między fotografią, a materiałami wideo. Program bada ich funkcję, kontekst i analizuje wzajemne relacje. Ma też na celu wywołanie dyskusji o obu mediach w kontekście dominującego obecnie przekazu cyfrowego. Czwarta edycja pokazuje zdjęcia Tomasza Wiecha i film Pawła Żukowskiego.
Dokumentalista Tomasz Wiech tworzy swoje fotografie w oparciu o bliską mu rzeczywistość. Inspiracje czerpie z miejsc, w których mieszka i żyje. Pasjonat podróży, kilka lat temu zaczął szukać absurdów w polskiej przestrzeni. Efektem jego poszukiwań był wydany w 2012 roku album zatytułowany “Polska. W poszukiwaniu diamentów”. Na wystawie pokazanych zostanie kilka cykli fotografii Tomasza Wiecha, które składają się na próbę zmierzenia się artysty z wizją własnego kraju.
Jak mówi kuratorka wystawy, Agata Ubysz - Banalne ujęcia chmur mieszają się z wystudiowanymi pejzażami, dokumentacją wydeptanych miejsc pielgrzymów czy powiększonymi fragmentami bilboardów reklamujących powstające osiedla. Z całości wyłania się osobista opowieść o Polsce, w której widzowie mogą znaleźć własne punkty odniesienia.
Wideo “Polska” Pawła Żukowskiego jest dokumentacją performansu, który odbył się w 2012 roku. Grupa ubranych na biało, brodatych mężczyzn chaotycznie wykrzykuje słowo ”Polska”. Inspiracją do pracy było sportowe wydarzenie Euro 2012, a praca pomyślana została jako przerywnik dla reklam na telebimach w strefie kibica. Pozornie zabawna forma ma zwracać uwagę na nadużywanie i dewaluację pojęć takich jak “honor”, “patriotyzm” czy “ojczyzna”.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 28 sierpnia 2015 roku o godzinie 19:00 w Trafostacji Sztuki, przy ul. Świętego Ducha 4 w Szczecinie. Podczas wernisażu odtworzony zostanie performans Pawła Żukowskiego. Wystawę będzie można oglądać do 25 października 2015 roku.
Sylwetki autorów:
Tomasz Wiech (ur. 1979), z wykształcenia politolog. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowe- go (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). W latach 2004-2010 związany z Gazetą Wyborczą. Laureat nagrody w konkursie World Press Photo 2009. Jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oscar Barnack Award 2011 oraz Magnum Expression Award 2011. Jego zdjęcia pokazywane były na licznych wystawach Polsce i za granicą.
Paweł Żukowski - (ur. 1979), artysta, kurator, manager kultury. Przed rozpoczęciem studiów pracował jako fotoedytor w wysokonakładowych kolorowych magazynach. Absolwent wydziału fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Oprócz fotografii działa na polu wielu technikach obrazowania, takich jak malarstwo, performans czy wideo.
Więcej informacji znajdziecie na stronie trafo.org