Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Na wystawie ”Fala za falą. Życie codzienne na okrętach polskiej marynarki w okresie II Wojny Światowej” zobaczymy kilkadziesiąt fotografii wybranych ze zbioru około 1000 cennych negatywów z czasów II wojny światowej, które londyńska organizacja kombatancka Samopomoc Marynarki Wojennej przekazała w latach pięćdziesiątych pisarzowi-maryniście Jerzemu Pertkowi. Po śmierci Jerzeg Pertka zdjęcia trafiły do Bilbioteki Raczyńskich. Obejmją lata 1941-1947, lecz najwięcej pochodzi z ostatnich lat wojny. Wystawa została przygotowana przez Lecha Trawickiego (kuratora wystawy, zastępcę dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni) i Adama Fleksa (wykonawcy większości odbitek) we współpracy z Jerzym Matysiakiem (starszym kustoszem Biblioteki Raczyńskich).
Tak o wystawie wypowiada się jej kurator, Lech Trawicki - „Tej niezwykłej kolekcji, o dużej wartości historycznej, towarzyszy zagadka związana z okolicznościami pozyskania negatywów przez Jerzego Pertka. Była to część kolekcji zebranej przez komandora porucznika Władysława Kosianowskiego do albumu „Polska Marynarka Wojenna. Od pierwszej do ostatniej salwy” wydanego przez Jerzego Giedroycia w 1947 roku w Rzymie. Negatywy przybyły do Polski prawdopodobnie z Wielkiej Brytanii drogą nieoficjalną, jednym z możliwych sposobów mógł być przemyt marynarski. Wystawa prezentowana jest w Warszawie po raz pierwszy. Zdjęcia wykonane z oryginalnych negatywów nigdy wcześniej nie były pokazywane w postaci tak dużych powiększeń”.
Zdjęcia wykonywali operatorzy i fotografowie Działu Filmowo-Fotograficznego Marynarki Wojennej, sami marynarze oraz oficerowie, dokumentując udział w operacjach, a także zwykłe, codzienne zajęcia, chwile radości i odpoczynku. Wybrane fotografie pokazują głównie załogi okrętów wojennych podczas prac pokładowych (jak np. malowanie, konserwacja urządzeń okrętowych, szkolenia, czyszczenie uzbrojenia), wykonywania zadań bojowych w osłonie konwojów lub na patrolach.
Nie znamy wszystkich autorów prezentowanych zdjęć, wiadomo jednak, że jednym z nich był bosman Paweł Płonka, etatowy fotoreporter Polskiej Marynarki Wojennej. Na ORP „Piorun” zdjęcia robił zarówno dowódca okrętu Eugeniusz Pławski, jak i podchorąży Lech Kwapiszewski zaokrętowany na niszczycielu podczas pościgu za Bismarckiem. Prezentowane na wystawie zdjęcia ścigaczy artyleryjskich wykonał Andrzej Jaraczewski, dowódca Grupy Ścigaczy i ORP „S-7, zięć Józefa Piłsudskiego.
Wystawę można oglądać do 28 czerwca 2015 roku, w godzinach 12:00-20:00 w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Wstęp wolny. Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie dsh.waw.pl