Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
14. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska odbędzie się dwóch miastach. Wernisaż i kilkudniową wystawę przedaukcyjną będzie można obejrzeć najpierw w warszawskiej Leica Gallery Warszawa przy ul. Mysiej 3. Następnie ekspozycja zostanie przeniesiona na łódzki Fotofestiwal.. Tutaj też odbędzie się aukcja wystawianych fotografii.
Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji w 2007 r. oferowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć najwybitniejszych polskich artystów. Jednym z celów tego projektu kończącego się aukcją jest propagowanie idei kolekcjonowania fotografii w Polsce.
Tak o tegorocznej edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska piszą organizatorzy imprezy - To już drugi rok z rzędu Fotografia Kolekcjonerska zagości wiosną na łódzkim FOTOFESTIWALU prezentując wystawę tematyczną. Zeszłoroczna edycja była poświęcona motywowi ciała w polskiej fotografii. Tym razem, nawiązując do jednej z części programu festiwalu „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze”, uwagę kierujemy na krajobraz i zabieramy Państwa w podróż. Wspólnie będziemy podziwiać widoki, które przez ponad sto ostatnich lat przygotowali dla nas wybitni polscy artyści. Nasza wędrówka zaczyna się na początku XX w., gdy kilkunastoletni Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) fotografował okolice Gubałówki. Tatry odwiedzamy jeszcze kilkukrotnie dzięki pracom Stefana Arczyńskiego, Edwarda Hartwiga, Henryka Poddębskiego i Antoniego Wieczorka.
Różne zakątki międzywojennej Polski oglądamy na zdjęciach Jana Bułhaka, twórcy programu Fotografii Ojczystej, czy wspomnianego już Poddębskiego, który dotarł do ówczesnej granicy polsko-niemieckiej przy ujściu rzeki Piaśnicy do Bałtyku. Pięknem przyrody w duchu piktorializmu zachwycał się Tadeusz Wański, który, wraz z prezentowanym także Tadeuszem Cyprianem, należał do poznańskiego Trójlistka.
Podróżując w czasie przenosimy się do powojennej zburzonej Warszawy, którą dokumentował Karol Szczeciński. Polską prowincję lat 50. XX w. wizytujemy w pracach dwóch niezwykle cenionych twórców - Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Kosińskiego. Osiągnięcia Kieleckiej Szkoły Krajobrazu prezentują Janusz Buczkowski i Paweł Pierściński. Z dorobku tego ostatniego wybraliśmy zdjęcia ilustrujące różne kierunki poszukiwań twórczych, w tym eksperymenty formalne, jak w „Pięcioboku”, nazywanym przez autora “portretem trumiennym krajobrazu kieleckiego”. Kilkoma fotografiami przywołujemy Zofię Rydet, która krajobraz przedstawiała zarówno w cyklach dokumentalnych („Nieskończoność dalekich dróg”), jak i kreacyjnych („Świat uczuć i wyobraźni”). W swoje rodzinne strony zabierają nas Jerzy Lewczyński i Wojciech Zawadzki. Na plażę w Międzyzdrojach z lat 70. XX w. zaglądamy z Chrisem Niedenthalem.
Niektórzy artyści, korzystając z motywu krajobrazu, wyrażali refleksje filozoficzne. Temat przemijania i nietrwałości natury podejmuje Zygmunt Rytka. O asymetrii - zarówno rzeczywistości, jak i próbującej ją utrwalić fotografii, opowiadał Zbigniew Dłubak.
Do światów stworzonych dzięki wyobraźni mamy dostęp w twórczości kilku artystów. Inspiracją zdjęcia Grzegorza Przyborka był pobyt we francuskim Arles. Natomiast Kobas Laksa i Jan Dziaczkowski swoją uwagę skierowali na Warszawę. Fotokolaż Dziaczkowskiego z cyklu „Góry dla Warszawy” to niezwykła rzadkość na rynku.
Koniec naszej podróży wyznaczają fotografie artystów odnoszących sukcesy w ostatnich latach. Z nietypowego punktu widzenia, czyli z nieba, patrzymy na okolice Sandomierza w pracy Kacpra Kowalskiego „Kosmos”. Głos o architekturze warszawskiego osiedla Przyczółek Grochowski zabiera Filip Springer. W Jekaterynburgu powstała praca Rafała Milacha należąca do cyklu „7 Rooms”, będącego opowieścią o współczesnej Rosji. Z innego kontynentu, z Ameryki Północnej pochodzi portret Tayln autorstwa Ilony Szwarc, przedstawiający jedną z dziewczynek biorących udział w teksańskich zawodach rodeo.
Podczas wystawy przedaukcyjnej będzie można zobaczyć rzadkie odbitki wykonane w różnorodnych technikach. Wydarzeniu towarzyszy starannie opracowany dwujęzyczny katalog, w którym znajdą się sylwetki artystów, opisy oraz reprodukcje wszystkich prac.
Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 06 maja 2015 roku o godzinie 20:00 w Leica Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3 w Warszawie. Prace będzie można oglądać do 12 maja. W Łodzi zdjęcia będą dostępne do oglądania w dniach 28.05-07.06 2015. Aukcja prac odbędzie się zaś w sobotę 30 maja 2015 roku o godzinie 17:00 w Art_Inkubator, przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi.
Więcej informacji o imprezie znajdziemy na stronie fotografiakolekcjonerska.pl