Slajdowa Sobota Podróżników - 24 kwietnia 2004

Autor: Marta Majewska

21 Kwiecień 2004
Artykuł na: 6-9 minut
W najbliższą sobotę, 24 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Slajdowa Sobota Podróżników. Obejrzymy fotografie z Islandii, Ameryki Południowej, Mongolii i Gasherbrum. Nie zabraknie także tradycyjnego pokazu dla dzieci, podczas którego Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie opowiedzą o dzieciach z himalajskich szkół.

W najbliższą sobotę, 24 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Slajdowa Sobota Podróżników. Obejrzymy fotografie z Islandii, Ameryki Południowej, Mongolii i Gasherbrum. Prezentujemy plan i opis pokazów.

11.00 - 11.45

Pokaz dla dzieci Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów Do szkoły pod górkę czyli dzieci z himalajskich szlaków

fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

12.30 - 14.00

Pokaz Agnieszki i Łukasza Wroczyńskich Przez Islandię na piechotę

Slajdy pochodzą z dwóch kilkutygodniowych wypraw na Islandie. Podczas pierwszej z nich autorzy przeszli wyspę z północy na południe przez bezludny Interior. Trasa wiodła przez pustynię wulkaniczną Odadahraun oraz największy europejski lodowiec Vatnajokull. Krajobrazy Islandii przyciągnęły Agnieszkę i Łukasza Wrońskich po raz kolejny i latem tego roku dotarli do Grimsvotn - czynnego wulkanu na środku lodowca Vatnajokull.

fot. Agnieszka i Łukasz Wrońscy

Jak piszą autorzy: Razem podróżujemy, fotografujemy i piszemy od 9 lat. Jeździmy nie tylko na północ, zwiedziliśmy Amerykę Południową, a przez pewien czas mieszkaliśmy w Azji. Jednak ze wszystkich odwiedzonych krajów najbardziej polubiliśmy właśnie wyspę ognia i lodu.

14.30 - 16.00

Pokaz Michała Kochańczyka Ameryka Południowa - fascynujący kontynent

Jak pisze autor slajdów: Ameryka Południowa jest dla mnie, ze wszystkich poznanych przeze mnie kontynentów na świecie, najbardziej fascynującą częścią świata. Niewątpliwie Afryka jest bardzo egzotyczna, Azja emanuje swoim mistycyzmem, Europa i Ameryka Północna są jakby nasze, ucywilizowane, a Ameryka Południowa ma ten swój smak swobody. Może to sprawiają latynoscy mieszkańcy swoją swobodą bycia, bezpośredniością, często niefrasobliwością, która często drażni ludzi z naszej strefy kulturowej. Bo chyba nigdzie na świecie nie spotkamy się z taką dużą spontanicznością, wyrażaną podczas spotkań, kiedy szybko nawiązuje się kontakt i poczucie akceptacji w lokalnej społeczności.

fot. Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk z wykształcenia jest ekonomistą i afrykanistą, a ponadto: alpinistą, polarnikiem, żeglarzem i kajakarzem. Wspinał się lat w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, w górach Afryki, na Spitsbergenie i Alasce. Jest również doświadczonym podróżnikiem. przemierzył większość pustyń na świecie, wędrował przez wilgotne lasy równikowe, spływał Amazonką, odkrywał ruiny preinkaskie w dorzeczu Ucayali, w czasie polarnej zimy przewędrował kilkaset kilometrów na nartach na Spitsbergenie: w czasie swoich licznych podróży kopał złoto w Amazonii, pracował na plantacjach pieprzu i herbaty w Kerali w Indiach .

16.30 - 18.00

Pokaz ks. Krzysztofa Gardyny Msza na Gasherbrumie II

Wyprawa odbyła się latem 1997 roku, a jej celem było zdobycie Gasherbrum I (Hidden Peak - 8068m n.p.m.) - 4 uczestników, oraz Gasherbrum II (8035m n.p.m.) - cały 10-osobowy skład. Kierownikiem wyprawy był Piotr Pustelnik. Jedna z najbardziej udanych polskich wypraw himalajskich: wszyscy uczestnicy zdobyli to, na co mieli pozwolenia - łącznie 14 wejść ośmiotysięcznych. Ks. Krzysztof Gardyna, dla którego było to drugie wejście na Gasherbrum II, odprawił na szczycie Mszę św.

Ks. Krzysztof Gardyna

Ks. Krzysztof Gardyna (ur.1958) wspina się od 1984 r. Ma na swoim koncie prawie 300 udanych wspinaczek w Tatrach, Alpach i innych górach na całym świecie. Jest autorem ponad 30 nowych dróg wspinaczkowych w Tatrach polskich i słowackich, a także w Alpach i Himalajach. Dużo fotografuje: ma w swoim dorobku ponad 60.000 slajdów. Publikuje zdjęcia w wielu pismach górskich, a także w "Encyklopedii Gutenberga" (ponad 500 zdjęć), w "Wielkiej Encyklopedii PWN" oraz w "Encyklopedii Religii". Jego zdjęcia ilustrują także liczne książki o tematyce podróżniczej i religijnej.

18.30 - 20.00

Pokaz Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów W kraju Czyngis Chana

Przemierzając Mongolię wraz z autorami pokazu poznajemy zróżnicowane krajobrazy: zielone pagórki stepów, piaszczyste wydmy i czerwone piaskowcowe klify na pustyni Gobi, leżące wśród tajgi krystalicznie czyste jezioro Chubsugul oddzielone od Rosji ośnieżonym pasmem górskim Sajanów. Zabytków ocalało tu niewiele. Podziwiamy architekturę starych klasztorów dawnej Urgi (Ułan Bator), kompleksu Erdene-dzu na miejscu dawnej stolicy Karakorum oraz trudno dostępnego pięknego klasztoru Amarbajasgalant. Jak piszą autorzy: Przemieszczanie się po bezkresnych stepach ułatwiają Mongołom konie a orientację licznie rozsiane jurty. Odwiedzając gościnne jurty poznamy kulturę i tradycje koczowników, z których wiele zachowało się jeszcze z czasów Czyngis-Chana. Pamiętajmy aby nie nastąpić na próg jurty, poruszać się po niej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w odpowiedni sposób przyjąć od gospodarzy czarkę z kumysem...

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Pasją Mazurkiewiczów są podróże i górskie wędrówki, podczas których tworzą kolejne pokazy slajdów. Z tatrzańskich szlaków wyruszyli na swój pierwszy trekking w Himalaje. Wtedy też, podczas czteromiesięcznego wyjazdu do Indii i Nepalu odkryli smak długich podróży. Kolejne wyprawy zawiodły ich na daleką Syberię. Powstał wtedy pierwszy "poważny" pokaz slajdów. Odtąd zajmują się profesjonalnymi pokazami slajdów podróżniczych, później pojawił się też pomysł organizowania wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii. Publikują również zdjęcia, piszą teksty. W trakcie swoich podróży poszukują nowych wątków i przygód do kolejnych pokazów slajdów.

Spotkania odbywają się w sali Muzeum Etnograficznego w Warszawie ul. Kredytowa 1.

Bilety wstępu:

  • pokaz dla dzieci: 4 zł
  • pozostałe pokazy: po 8 zł

Slajdy będą prezentowane przy użyciu dwóch rzutników (technika diaporamy) na dużym ekranie. Więcej informacji o autorach i pokazach na www.terra.waw.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj