Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
W Starej Galerii ZPAF w Warszawie rozpoczęła się właśnie niecodzienna ekspozycja fotografii autorstwa Zofii Nasierowskiej. Wystawa prezentuje pełne elegancji portrety, które znalazły się w wydanym niedawno albumie Fotonostalgie.
Jak pisze kurator wystawy: Nasierowska zatrzymała w swoich fotografiach wizerunki ludzi, którzy przez ostatnie półwiecze tworzyli intelektualne i artystyczne oblicze naszego kraju. Wielu z tych ludzi nie ma już wśród nas, wielu z nich zmieniło się, kilka osób z blasku reflektorów usunęło się w cień, wybierając prywatność. Pozostały fotografie, świadectwo ich obecności w publicznym życiu.
Zofia Nasierowska (ur. 1938) już w wieku 7 lat zaczęła z powodzeniem fotografować, a jako jedenastolatka wzięła udział w swojej pierwszej wystawie. Od 1956 roku jest członkiem ZPAF. Uhonorowana jest także tytułem "Artiste FIAP" nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Zofia Nasierowska była uczennicą swojego ojca, znanego fotografika Eugeniusza Nasierowskiego, ponadto ukończyła Wydział Operatorski łódzkiej filmówki. Ma nakoncie wystawy w kraju i za granicą oraz wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych wystawach, między innymi w Budapeszcie, Karlowych Varach, Glasgow, Londynie, Sztokholmie. Zofia Nasierowska fotografuje krajobraz, robi reportaże, ale zawsze najbardziej pasjonował ją portret. Wykonuje zdjęcia znanych ludzi ze świata teatru, filmu, sztuki, kultury.
Jak pisze kurator ekspozycji: Zofia Nasierowska przypatruje się uważnie swoim modelom. Jej fotografie nawiązują do dobrej szkoły portretu. Starannie oświetlone, nieco idealizujące człowieka stojącego przed obiektywem - nigdy mu jednak nie schlebiają. To niemodne i źle ostatnie widziane - powiedzieć o sztuce, że jest elegancka. Pozostańmy jednak przy tym "nostalgicznym" określeniu. Świat Zofii Nasierowskiej jest światem eleganckim, mającym swój wdzięk - i piękno.
Ekspozycja fotografii Zofii Nasierowskiej prezentowana jest w Starej Galerii ZPAF w Warszawie (Pl. Zamkowy 8) do 19 kwietnia 2004 roku, codziennie w godzinach 11-18.