FVF 2004 - "Spotkanie" z Wojtkiem Wieteską

Autor: Łukasz Kacperczyk

27 Marzec 2004
Artykuł na: 4-5 minut

Zapraszamy na relację ze spotkania poświęconego Wojtkowi Wietesce. Odbyło się ono drugiego dnia łódzkich targów Film Video Foto 2004.

Zapowiadane na 10.30 spotkanie z Wojtkiem Wieteską rozpoczęło się z kilkunastominutowym opóźnieniem, a to dlatego, że niestety z przyczyn zdrowotnych nie dotarła na nie najważniejsza osoba, czyli sam Wojtek Wieteska. Zamiast niego pojawił się zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Pozytyw", Krzysztof Miękus. Co prawda nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z autorem, ale trzeba przyznać, że spisał się całkiem nieźle. Dość szybko przezwyciężono niewielkie trudności techniczne i pokaz mógł się rozpocząć (na szczęście cały materiał wizualny był na miejscu).

fot. Wojtek Wieteska

Miękus zaczął od krótkiego przybliżenia sylwetki Wieteski - artysty, który ze względu na wszechstronne wykształcenie doskonale zna historię fotografii i nie boi się z niej czerpać. Następnie prowadzący opowiedział o powodach powstania głęboko zakorzenionego w tradycji amerykańskiej fotografii "ulicznej" cyklu "N.Y.C. #02", którego dotyczyła prezentacja. Na pokaz złożyło się 50 zdjęć, czyli widzowie mieli okazję obejrzeć wszystkie prace składające się na tę serię. Dzięki paroletniej znajomości z autorem, Miękus mógł uraczyć licznie zgromadzoną publiczność wieloma ciekawymi anegdotami związanymi z poszczególnymi fotografiami.

Lukę po Wietesce pomagał też wypełnić Tomasz Masłowski, przedstawiciel profesjonalnego łódzkiego laboratorium fotograficznego Powiększenie, które przygotowało odbitki wystawowe prac z cyklu "N.Y.C. #02". Opowiadał o tym, jak powstawały te wielkoformatowe (100 x 120 cm) zdjęcia; mówił, na co autor zwracał szczególną uwagę i jakich wskazówek udzielił laborantom. Przekonywał też, że rzutnik cyfrowy, za pomocą którego były wyświetlane zdjęcia, w żadnym stopniu nie oddaje kolorów i głębi oryginalnych odbitek. Trudno się z nim nie zgodzić.

Jak się okazało, nawet na spotkaniu autorskim autor wcale nie jest niezbędny. Mimo nieobecności Wieteski prezentacja była bardzo ciekawa, a jej największą wadą było chyba to, że trwała tak krótko. Szkoda też, że sala konferencyjna, w której odbyło się spotkanie, nie jest wyciszona i prowadzący musiał chwilami konkurować z głośną muzyką dobiegającą z hali targowej, ale tu już wina leży po stronie organizatorów.

O wystawie Wojtka Wieteski "N.Y.C. #02" pisaliśmy już w Fotopolis z okazji ekspozycji w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej: czytaj.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Zaawansowane lampy studyjne Nanlite z serii FC i FS zostały objęte promocją. Przy zakupie jednej z nich otrzymamy statyw lub modyfikator fresnel za 1 zł.
0
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube gratis!
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube...
Chcesz kupić obiektyw makro? Wręcz kultowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD jest teraz dostępny w atrakcyjnej promocji. Przy jego zakupie otrzymasz za darmo tubę LED marki Nanlite.
1