Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
W najbliższą sobotę, 20 marca 2004 w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się kolejna już Slajdowa Sobota Podróżników - kontynuacja cyklu spotkań z fotografią podróżniczą. Pięć pokazów zabierze nas w podróż do Tybetu, Senegalu, w góry Ameryki Północnej i na szczyt Kilimandżaro. Pierwsza prezentacja jest przeznaczona dla najmłodszych widzów. Impreza potrwa od 11.00 do 20.00.
11.00-11.45
Pokaz dla dzieci autorstwa Pawła Szpygiela zatytułowany Roślina czy zwierzę, czyli rzecz o podwodnych motylach.
12.30-14.00
Pokaz Julii Witczuk i Stanisława Pagacza Rok świstaka - przygoda w górach Ameryki.
Rok świstaka to pokaz ukazujący wspaniałą przyrodę gór Ameryki Północnej. Głównymi bohaterami pokazu są dzikie zwierzęta zamieszkujące najpiękniejsze parki narodowe Kanady i USA. Zdjęcia powstały w latach 2002-2003, w czasie dwóch wielomiesięcznych wypraw, podczas których Julia i Staszek brali udział w badaniach górskich zwierząt i wędrowali z namiotem przez dzikie krajobrazy północy. Przez cały ten czas podglądali życie zwierząt - widzieli jak wiosna niemrawo budzą się świstaki wystawiając z nor zaspane mordki; jak młode kojoty wylegują się w słońcu przed nocnym polowaniem, a jesienią pracowite wiewiórki szykują na zimę stosy szyszek...
Julia Witczuk i Stanisław Pagacz są absolwentami Wydziału Leśnego SGGW. Zafascynowani przyrodą północy od 8 lat podróżują po górach Europy, Azji i Ameryki. Plonem ich wypraw są pokazy slajdów, wystawy, album "Syberia". W nadbajkalskiej krainie Buriatów, przewodniki po regionie Bajkału oraz liczne artykuły prasowe.
14.30-16.00
Pokaz Krzysztofa Lisowskiego Długa droga na Kilimandżaro.
Relacja z wyprawy do Kenii i Tanzanii. Kolejne jej etapy - wędrówki po górach z otoczenia Wielkiego Rowu Afrykańskiego - podporządkowane są celowi głównemu: wejść na Kilimandżaro. Czy wobec tego, najwyższa góra Afryki zechce się poddać uczestnikom wyprawy?
Krzysztof Lisowski to pasjonat trekkingu pod każdą szerokością geograficzną. Od 20 lat przemierza bliskie i dalekie rejony świata (Alpy, Kaukaz, Himalaje, Andy, Sahara i góry Afryki Równikowej). Od 12 lat prowadzi w Opolu firmę trekkingową "Everest" organizując górskie (i nie tylko) eskapady dla coraz liczniejszego grona amatorów przygody i podróży. Ulubione miejsca: Nepal i Masyw Śnieżnika. Ulubiona muzyka: szum palnika w namiocie i nocne granie cykad w Afryce.
16.30-18.00
Pokaz Agnieszki Szatkowskiej-Malak i Daniela Malaka Senegal na gorąco.
Senegal. Na północy półpustynny Sahel, na którym ziarna piasku wbijają się w nieosłonięte części ciała. Na południu soczyście zielone drzewa w buszu, a pośród nich gliniane chaty z dachami sięgającymi progu. Wszechobecny zapach ryżu z arachidami i suszoną rybą. A wszędzie krzątają się ludzie. Jeśli jesteś zmęczony, zawsze znajdzie się ktoś, kto poda ci kubek wody lub poczęstuje herbatą. I zaprosi na posiłek przy wspólnej misce. Gorąco zapraszamy na spacer przez urokliwe miejsca gościnnego Senegalu.
Agnieszka i Daniel wspólnie dzielą zamiłowanie podróżnicze i pasję fotograficzną. Razem odwiedzili słoneczną Turcję, wyruszyli szlakiem europejskich sanktuariów, penetrowali buddyjski Ladakh w Indiach. Przeżyli trzęsienie ziemi w Peru. W kolorowej muzułmańskiej Indonezji uczestniczyli w weselach i pogrzebach mieszkańców Sulawesi. Ich zdjęcia z podróży można zobaczyć m.in. w książkach "Odkrywanie świata", "Leksykon miejsc świętych" oraz "Drogi prowadzą do Rzymu", a także w Internecie w galerii autorskiej na stronie www.pejzaze.onet.pl.
18.30-20.00
Pokaz Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów Tybetańskie pogranicze Indii.
Północna strona indyjskich Himalajów jest krajobrazowo i kulturowo zbliżona do Tybetu. W pustynnych górach urozmaiconych zwietrzałymi formami skalnymi i zielonymi oazami w dolinach rzek leżą dawne buddyjskie królestwa i księstwa: Ladakh, Zanskar, Spiti i Rupshu. Poczucie przestrzeni przemierzanej przez autorów podczas wędrówek górskimi szlakami potęguje rozrzedzone, niezwykle przejrzyste powietrze. Obok górskich pejzaży przezrocza ukazują malowniczo położone na skałach klasztory buddyjskie i ich bogate wnętrza oraz egzotyczne twarze ludzi zamieszkujących te tereny.
Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. Zajmują się profesjonalnymi pokazami slajdów podróżniczych i organizacją wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii. Publikują zdjęcia, piszą teksty. W poszukiwaniu nowych wątków i przygód do pokazów slajdów przemierzyli wiele górskich szlaków w Azji.
Spotkania odbywają się w sali Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1.
Bilety wstępu:
Organizatorem Slajdowych Sobót jest Terra Incognita, a magazyn Fotopolis.pl objął to przedsięwzięcie patronatem medialnym.
Ostatnia Slajdowa Sobota odbędzie się 24 kwietnia, a w programie znajdą się między innymi zdjęcia z Himalajów, Islandii, Ameryki Południowej i Mongolii.
Czytaj także:
Slajdowa Sobota Podróżników 17 stycznia 2004 czytaj...
Slajdowa Sobota Podróżników 21 lutego 2004 czytaj...