"Powidoki z Polski" czyli transformacja w obiektywie Witolda Krassowskiego

Autor: Marta Majewska

5 Marzec 2004
Artykuł na: 4-5 minut
W galerii warszawskiej księgarni Traffic Club rozpoczęła się właśnie wystawa fotografii Witolda Krassowskiego. "Powidoki z Polski" to reportaż pokazujący transformację ustrojową w Polsce w latach 1987-97, na przykładzie codziennego życia Polaków.

W galerii warszawskiej księgarni Traffic Club rozpoczęła się właśnie wystawa fotografii Witolda Krassowskiego. "Powidoki z Polski" to reportaż pokazujący transformację ustrojową w Polsce w latach 1987-97, na przykładzie codziennego życia Polaków. Krassowski fotografuje od ponad 30 lat, jest laureatem wielu nagród - w ostatnich latach, między innymi w konkursie World Press Photo oraz Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Jest to rzadka okazja obejrzenia zdjęć tego autora.

fot. Witold Krassowski, "Powidoki z Polski"

Fotograf o wystawie:

"Stwierdzenie, że żyjemy w wyjątkowych dla historii Polski czasach zyskało jak na razie rangę banału a nie pociągnęło za sobą żadnej poważniejszej próby stworzenia dokumentu fotograficznego tak wyjątkowego okresu. Pozostaniemy więc w przyszłości skazani na przypadkowe zapisy wydarzeń politycznych, na analizy socjologiczne i cyfry. Nie będziemy dysponować obrazem dla poparcia naszej przyszłej wiedzy i wyobrażeń o życiu ludzi".

fot. Witold Krassowski, "Powidoki z Polski"

Krassowski kontynuuje: "Będąc jednocześnie fotografem oraz świadkiem zachodzących zjawisk uważałem za potrzebną próbę subiektywnego przekazania charakteru tego czasu. Zmian wokół nie brakowało, był tylko kłopot z wyborem. Usiłowałem trzymać się z dala od bieżących wydarzeń politycznych, używając ich wyłącznie do pokazania szerszych zjawisk. Starałem się pokazać dosyć uniwersalne sytuacje społeczne, paradoksalnie uważając je za bardziej charakterystyczne dla epoki i tej części świata niż ulotne wydarzenia. Żaden obraz fotograficzny nie jest obiektywny w swoim wyrazie. Nie pretenduję też do stworzenia dokumentu silącego się na obiektywizm. Jedną z cech nowej epoki jest przyspieszone uczenie się społeczeństwa o sobie samym, wyzbywanie się mitów na własny temat. Im szybciej tym lepiej. Ten obraz sytuacji społecznej, mimo że subiektywny jest także rzeczywisty. Lub był taki w latach 1987 - 97, kiedy zdjęcia powstawały".

fot. Witold Krassowski, "Powidoki z Polski"

Witold Krassowski (ur. 1956) studiował w Institut de Linguistique Generale, Universite de Paris III,Sorbonne Nouvelle oraz Lingwistykę Stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Był reporterem między innymi: tygodnika Przegląd Katolicki, agencji Network Photographers. Pracował także dla Der Spiegel, The Observer, The Independent, New Yorker, National Geographic i Gazety Wyborczej. Na swoim koncie ma bycie jurorem World Press Photo (1999) i laureatem tego konkursu (1992 i 2003), a także wielokrotnym laureatem konkursu Polskiej Fotografii Prasowej (1994, 1995, 1996, 1997, 2000, 2003).

Wystawa fotografii Witolda Krassowskiego Powidoki z Polski prezentowana jest w galerii księgarni Traffic Club, przy ul. Brackiej 25 w Warszawe (3 piętro] do 28 marca 2004 roku. Galeria czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10-22 i w niedzielę w godzinach 10-19.

Wstęp wolny.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Z okazji Międzynarodowego Dnia Druku Canon zaprasza na wyjątkową wystawę, której w grudniu będzie można doświadczyć w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „World Unseen” to unikalna...
11
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Już 7 i 8 listopada Fotoforma zaprasza na jedyną w Polsce konferencję online dla fotografów i filmowców. W programie spotkania z najlepszymi w branży twórcami i specjalistami, a także...
11
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
Fundacja Arton zaprasza na wystawę „…trzeba zobaczyć”, prezentującą materiały z pracowni Jagody Przybylak - zmarłej w zeszłym roku artystki, architektki i pionierki fotografii...
7
Powiązane artykuły