I Konkurs Fotografii Prasowej rozstrzygnięty

Autor: Marta Majewska

14 Marzec 2006
Artykuł na: 4-5 minut

Przed chwilą ogłoszono oficjalne wyniki I Konkursu Fotografii Prasowej. Po burzliwych obradach jury, które odbyły się w dniach 11-12 marca, sędziowie postanowili nagrodzić zdjęcia 15 osób z 6 krajów, w kategoriach "Ludzie i wydarzenia", "Życie codzienne", "Kultura i sztuka", "Sprawy współczesne" oraz "Sport" . Wśród laureatów znaleźli się zarówno polscy, jak i zagraniczni fotoreporterzy.

Nie przyznano nagrody głównej, Grand Prix konkursu, choć, jak twierdzą organizatorzy niektóre prace wygrywały zdecydowaną większością głosów. Jury w składzie Maciej Belina Brzozowski [Polska Agencja Prasowa], Piotr Andrews [Reuters], Krzysztof Wójcik [Forum], Chris Niedenthal, Alik Kęplicz [AP], Wojtek Łaski [East News], Michel Scotto [AFP], Jacek Domiński [Reporter], Yuri Abramochkin, miało z czego wybierać.

Na konkurs nadesłano ponad 650 fotoreportaży składających się z ponad 5000 zdjęć. Około 90% zgłoszeń pochodziło od polskich reporterów. Więcej komentarzy i szczegółów przedstawimy po 9 maja 2006 roku, kiedy zaprezentowane zostaną nagrodzone reportaże w całości.

Prezentujemy oficjalne wyniki konkursu:

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Ludzie i wydarzenia

  1. Max Becherer (Irak), "Iraqis Who Died While Daring to Vote Are Mourned as Martyrs"
  2. Jacek Herok "Barwy Kampanii"
  3. Michał Szlaga "Robotnicy 80 - Robotnicy 2005"

Życie codzienne

  1. Stanisław Heyda "Blisko"
  2. Piotr Bernaś "Matka setki dzieci"
  3. Aleksander Prugar "Mój dom jest na hałdzie"

Kultura i sztuka

  1. Łukasz Trzciński "Le Parkour"
  2. Filip Ćwik "15 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie"
  3. Bartłomiej Barczyk "Inny Śląsk"

Sprawy współczesne

  1. Rubern Mangasaryan (Armenia) "Black Live"
  2. Natalie Behring (Chiny) "Electronic trash plagues china"
  3. Marcin Oliva Soto "1 cent kompotu"
  4. Bartosz Wrześniowski "Zbieracze"

Sport

  1. Scott Barbour (Wielka Brytania) "Coursing"
  2. Natalie Behring (Chiny) "Chinese national Gymnastic team"
  3. Tim Wimborne (Australia) "Before and After"

Nagrodzone zdjęcia oraz ich autorzy zostaną przedstawieni podczas uroczystego spotkania, które odbędzie się 9 maja w Warszawie. Wówczas rozpocznie się także pokonkursowa wystawa.

Informacja prasowa organizatorów:

Ogłoszony w grudniu 2005 Konkurs Fotografii Prasowej spotkał się z nadzwyczaj żywym przyjęciem w środowisku fotoreporterów. Ilość nadesłanych prac z Polski i zagranicy przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów konkursu - ponad 650 fotoreportaży składających się z ponad 5000 zdjęć ! Ilość zgłoszonych prac już teraz pozwala nam traktować ogłoszenie konkursu jako sukces. Z drugiej strony ponad 8150 wizyt na stronie Internetowej Konkursu i 225 000 wywołań od chwili publikacji w Internecie informacji, pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się fotografia w Polsce.

"Konkurs Fotografii Prasowej" jest skierowany do profesjonalnych fotografów, zrzeszonych w agencjach fotograficznych, redakcjach gazet codziennych, magazynach, a także freelancerów. Wzorowany na World Press Photo ma podobne założenia - promowanie fotografii prasowej jako sposobu postrzegania i obrazowania wydarzeń i ludzi wokół nas, a także dokumentowania otaczającej nas rzeczywistości. Poprzez konkurs chcemy podkreślić jak ważna i potrzebna jest fotografia reportażowa, jakim językiem przemawia i jaka jest jej estetyka. Konkurs ma również pokazać kondycję i poziom polskich fotografów, którzy niejednokrotnie święcą triumfy na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Nad wysokim poziomem edytorskim konkursu będzie czuwać jury składające się z profesjonalnych fotografów i fotoedytorów. Głównym założeniem konkursu fotografii prasowej jest wspieranie i popularyzacja prac profesjonalnych fotografów prasowych, których odwaga, poświęcenie, wrażliwość i "celne oko" zasługują na najwyższe uznanie. Konkurs jest jednocześnie próbą konsolidacji środowiska polskich fotografów, próbą porównania percepcji polskich i zagranicznych fotoreporterów, a także manifestem, że wspólna idea potrafi wznieść się ponad partykularne interesy poszczególnych redakcji i agencji.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Kazimierz Michał Ujazdowski objął honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Konkurs Fotografii Prasowej.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj