Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Przed chwilą ogłoszono oficjalne wyniki I Konkursu Fotografii Prasowej. Po burzliwych obradach jury, które odbyły się w dniach 11-12 marca, sędziowie postanowili nagrodzić zdjęcia 15 osób z 6 krajów, w kategoriach "Ludzie i wydarzenia", "Życie codzienne", "Kultura i sztuka", "Sprawy współczesne" oraz "Sport" . Wśród laureatów znaleźli się zarówno polscy, jak i zagraniczni fotoreporterzy.
Nie przyznano nagrody głównej, Grand Prix konkursu, choć, jak twierdzą organizatorzy niektóre prace wygrywały zdecydowaną większością głosów. Jury w składzie Maciej Belina Brzozowski [Polska Agencja Prasowa], Piotr Andrews [Reuters], Krzysztof Wójcik [Forum], Chris Niedenthal, Alik Kęplicz [AP], Wojtek Łaski [East News], Michel Scotto [AFP], Jacek Domiński [Reporter], Yuri Abramochkin, miało z czego wybierać.
Na konkurs nadesłano ponad 650 fotoreportaży składających się z ponad 5000 zdjęć. Około 90% zgłoszeń pochodziło od polskich reporterów. Więcej komentarzy i szczegółów przedstawimy po 9 maja 2006 roku, kiedy zaprezentowane zostaną nagrodzone reportaże w całości.
Prezentujemy oficjalne wyniki konkursu:
Ludzie i wydarzenia
Życie codzienne
Kultura i sztuka
Sprawy współczesne
Sport
Nagrodzone zdjęcia oraz ich autorzy zostaną przedstawieni podczas uroczystego spotkania, które odbędzie się 9 maja w Warszawie. Wówczas rozpocznie się także pokonkursowa wystawa.
Informacja prasowa organizatorów:
Ogłoszony w grudniu 2005 Konkurs Fotografii Prasowej spotkał się z nadzwyczaj żywym przyjęciem w środowisku fotoreporterów. Ilość nadesłanych prac z Polski i zagranicy przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów konkursu - ponad 650 fotoreportaży składających się z ponad 5000 zdjęć ! Ilość zgłoszonych prac już teraz pozwala nam traktować ogłoszenie konkursu jako sukces. Z drugiej strony ponad 8150 wizyt na stronie Internetowej Konkursu i 225 000 wywołań od chwili publikacji w Internecie informacji, pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się fotografia w Polsce.
"Konkurs Fotografii Prasowej" jest skierowany do profesjonalnych fotografów, zrzeszonych w agencjach fotograficznych, redakcjach gazet codziennych, magazynach, a także freelancerów. Wzorowany na World Press Photo ma podobne założenia - promowanie fotografii prasowej jako sposobu postrzegania i obrazowania wydarzeń i ludzi wokół nas, a także dokumentowania otaczającej nas rzeczywistości. Poprzez konkurs chcemy podkreślić jak ważna i potrzebna jest fotografia reportażowa, jakim językiem przemawia i jaka jest jej estetyka. Konkurs ma również pokazać kondycję i poziom polskich fotografów, którzy niejednokrotnie święcą triumfy na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Nad wysokim poziomem edytorskim konkursu będzie czuwać jury składające się z profesjonalnych fotografów i fotoedytorów. Głównym założeniem konkursu fotografii prasowej jest wspieranie i popularyzacja prac profesjonalnych fotografów prasowych, których odwaga, poświęcenie, wrażliwość i "celne oko" zasługują na najwyższe uznanie. Konkurs jest jednocześnie próbą konsolidacji środowiska polskich fotografów, próbą porównania percepcji polskich i zagranicznych fotoreporterów, a także manifestem, że wspólna idea potrafi wznieść się ponad partykularne interesy poszczególnych redakcji i agencji.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Kazimierz Michał Ujazdowski objął honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Konkurs Fotografii Prasowej.