Film Video Foto 2004 - relacja i podsumowanie

Autor: Tomasz Gutkowski

30 Marzec 2004
Artykuł na: 23-28 minut
Zakończyły się Targi Film Video Foto 2004. Kto nie mógł przyjechać do Łodzi powinien żałować. Obecne firmy bardzo postarały się, by sprowadzić do Polski pierwsze egzemplarze swoich najnowszych produktów. Zabrakło kilku ważnych dystrybutorów, ale na brak atrakcji nie mogliśmy narzekać.

Zakończyły się Targi Film Video Foto 2004. Kto nie mógł przyjechać do Łodzi powinien żałować. Obecne firmy bardzo postarały się, by sprowadzić do Polski pierwsze egzemplarze swoich najnowszych produktów. Zabrakło kilku ważnych dystrybutorów, ale na brak atrakcji nie mogliśmy narzekać.

Miniatury obrazków w ramce obok formatowane są automatycznie i niestety nie wyświetlają się poprawnie we wszystkich przeglądarkach. Po kliknięciu w jeden z małych obrazków możesz rozpocząć przeglądanie właściwych zdjęć (poprawnie wyświetlonych) w dużych rozmiarach. Zachęcamy do rozpoczęcia lektury od przejrzenia całej galerii.

Przez trzy targowe dni, od piątku do niedzieli, dwie hale targowe szturmowały tłumy zwiedzających. Przesunięcie imprezy na weekend (poprzednia edycja odbywała się od czwartku do soboty) przyczyniło się do wysokiej frekwencji. Do Łodzi przyjechali zarówno fotograficy, właściciele studiów, laboratoriów i sklepów, jak i amatorzy zainteresowani nowymi produktami. Jedynym niedociągnięciem była... pogoda, która była bezlitosna dla osób krążących między obiema halami Międzynarodowych Targów Łódzkich.

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami FVF 2004 odwiedziło 12,000 zwiedzających. Odwiedzili oni stoiska blisko 120 firm z całej Polski i kilku państw europejskich. W dwóch salach konferencyjnych odbyło się ok. 20 prelekcji i prezentacji, i codziennie przeprowadzono po 5 sesji warsztatowych (największą popularnością cieszyły się warsztaty z zakresu fotografowania bielizny). Zwiedzający mogli obejrzeć kilka interesujących wystaw (Krzysztof Miękus, Tomasz Gudzowaty, Mariusz Oszustowicz).

Fujifilm Polska Distribution

Polski oddział Fujifilm brał po raz pierwszy w łódzkich targach i chyba może uznać debiut za bardzo udany. Specjalnie na tę okazję sprowadzono do Polski najnowsze modele aparatów cyfrowych FinePix S20 Pro, FinePix F610, FinePix A330 i A340. Niestety nie udało się ściągnąć egzemplarza oczekiwanej lustrzanki S3 Pro (choć była w Hanowerze na targach CeBIT) oraz kompaktu F710. Były za to nieco wcześniejsze aparaty S3000 i S7000, które cieszą się dużym zainteresowaniem fotografów. Poza aparatami Fuji pokazywało swoje minilaby, akcesoria i rozwiązania technologiczne.

Dzięki uprzejmości Fujifilm Polska część naszej relacji zdjęciowej zrealizowaliśmy aparatem FinePix F610. Efekty widać w ramce obok, ale możemy dodać, że sprawował się znakomicie, a swoim nietypowym kształtem (robi zdjęcia poziome gdy trzymamy go w pionie) intrygował wielu "przechodniów".

Nikon Polska

Nikon także odwiedził Łódź po raz pierwszy. Olbrzymie stoisko firmy nie miało sobie równych nie tylko pod względem aranżacji, ale także liczby gości. I nic dziwnego - przedstawiciele firmy postarali się o sprowadzenie niemal całej oferty, od akcesoriów optycznych, obiektywów i lustrzanek analogowych, po kompakty i lustrzanki cyfrowe oraz skanery do filmów. Oczywiście najbardziej rozchwytywanym produktem był Nikon D70. Trzy egzemplarze właściwie nie stygły i przeszły chyba najtrudniejszy test wytrzymałościowy jaki można sobie wyobrazić. Widzieliśmy tę długo oczekiwaną lustrzankę z podpiętym obiektywem AF DX 18-70mm, AF-S DX 12-24mm, a nawet AF VR 80-400mm oraz z najnowszymi lampami SB-600 i SB-800. Nikon D70 został nagrodzony Medalem Targów FVF2004.

Lista produktów zgromadzonych na stoisku Nikona zajęła by całe miejsce przeznaczone na ten tekst, ale warto wspomnieć zaawansowane kompakty COOLPIX 8700 (nagrodzony Wyróżnieniem Targów FVF 2004), COOLPIX 4500, 5400, 5700 oraz amatorskie kompakty z najnowszej linii COOLPIX 2200, 3200, 4200 i 5200 oraz COOLPIX SQ. Zawodowcy mogli sprawdzić słynną szybkość lustrzanki D2H (z transmiterem WiFi!) lub zapoznać się z możliwościami "najbardziej zaawansowanego skanera do filmów na świecie", modelu COOLSCAN 9000 ED (nagrodzony Medalem Targów FVF 2004). Jeśli ktoś chciał wypróbować wszystkie obiektywy i akcesoria Nikona, musiał poświecić na to chyba całe dni. Na anielską cierpliwość pracowników firmy (obecni byli także handlowcy z firm Cortland i Foto Hurt) można było liczyć.

Olympus (Euro Color)

Dystrybutor produktów Olympus także stanął na wysokości zadania i sprowadził do Łodzi najnowsze dzieła japońskich konstruktorów. Najważniejsza premiera to CAMEDIA C-8080WZ, 8-megapikselowy zaawansowany kompakt z szerokokątnym obiektywem. Jury konkursowe uhonorowało go medalem Targów, a my wykorzystaliśmy także do zrealizowania naszej relacji zdjęciowej. Inny zgłoszony do konkursu produkt, CAMEDIA C-5060 otrzymał wyróżnienie. Inne nowości pokazane w Łodzi to rozbudowany kompakt C-770 Movie oraz mniejsze caceńka C-360, C-460 oraz najnowsza odsłona serii mju, model [mju:]-410 Digital. Niezmiennie centralnym punktem każdego publicznego wystąpienia Olympusa jest lustrzanka Olympus E-1 i w Łodzi także nie mogło jej zabraknąć. Poza aparatem zobaczyliśmy rozwijaną konsekwentnie linię obiektywów ZUIKO oraz kilka ciekawych akcesoriów.

Kodak Polska i Dominik

Kodak w tym roku rozdzielił swój występ na dwa stoiska. Jedno poświęcone było w całości minilabom i kioskom samoobsługowym, natomiast dział profesjonalny urzędował na stoisku firmy Dominik. Niezawodny Pan Robert Karski postarał się o ciepły egzemplarz najnowszego wcielenia profesjonalnej lustrzanki Kodaka, modelu DCS Pro SLR/n. Jest to udoskonalona wersja pełnoklatkowej lustrzanki DCD Pro 14n, z nowym oprogramowaniem, matrycą i systemem przetwarzania obrazu. Prezentacja możliwości aparatu (efekty pokazywano momentalnie na monitorze) gromadziła tłumy.

Firma Dominik, dystrybutor Kodaka, pokazywał także kilka modeli kompaktowych serii EasyShare. Ponadto jako przedstawiciel takich marek jak Sony, Fujifilm i Kingston udostępniła zwiedzającym niemal kompletną ofertę tych producentów.

Sony (Europa Foto, Centrum Sony)

Choć Sony Polska nie było obecne w Łodzi jako wystawca, to przedstawicieli firmy widziano na stoiskach kilku dystrybutorów. Najmilszym zaskoczeniem było sprowadzenie do Polski najnowszych modeli kompaktowych pokazanych po raz pierwszy w lutym na PMA 2004. Są to kompakty Cyber-shot P100, P93, P73 i P41 oraz DSC-W1. Ten ostatni wyróżnia się szybkością pracy i bardzo dużym 2.5-calowym monitorem (takim samym jak w kieszonkowym DSC-T1). I ciekawostka - na stoisku Europa Foto (tym samym, na którym pokazywano wszystkie wspomniane wcześniej modele) wypatrzyliśmy aparat, o którym w prasie światowej nie ma dotąd najmniejszej wzmianki. Co prawda DSC-P120 to kolorowa wersja P12 (posiada także dodatkowy akumulator i pokrowiec), ale fakt, że to właśnie w Łodzi miał swoja światową premierę jest wart odnotowania. Europa Foto przywiozła też zaawansowany model DSC-F828, DSC-V1 oraz kilka starszych kompaktów.

Sigma (K-Consult, Hama Polska)

Pierwsza wiadomość dotycząca Sigmy jest taka, że mamy nowego dystrybutora, znaną naszym czytelnikom firmę K-Consult. Druga to dobra cena zaprezentowanej w Łodzi lustrzanki Sigma SD10 - ok. 7790 PLN brutto za samo body lub 7790 brutto za zestaw body + obiektyw Sigma 18-50mm F3.5-5.6 DC. UWAGA! W tym miejscu napisaliśmy wcześniej, że za body trzeba będzie zapłacić TYLKO 5600 PLN brutto. Za nieumyślne wprowadzenie Czytelników w błąd serdecznie przepraszamy - przyp. tg. Poza aparatem zwiedzający mogli zapoznać się z najnowszą linią obiektywów Sigma, które są bardzo cenione ze względu na świetny stosunek jakości do ceny. Na stoiskach obu dystrybutorów znalazły się wszystkie najważniejsze modele (w tym ostatnie nowości).

K-Consult (Sigma, Kyocera, Contax, Lexar, Hahnel, Case Logic)

Wspomniany wyżej K-Consult posiada bardzo szeroką ofertę. Najważniejsza linia produktowa to oczywiście karty Lexar. Do Polski nie dotarły jeszcze karty CF o pojemności 8GB (i zapewne będą sprowadzane tylko na zamówienie bo cena to ok. 12,000 złotych!). Ale za to widzieliśmy szybkie karty )40X) oraz pojemne wersje CompactFlash do 4GB. Ponadto K-Consult pokazywał systemy zasilania Hahnel, które u nas nie są jeszcze dobrze znane, a na pewno zasługują na uwagę. Zwiedzający interesowali się także świetnymi kompaktami Kyocery, a jeśli bardziej uważni mogli zobaczyć najnowszy kompakt Contax SL300R, który jakością zdjęć bije na głowę o wiele bardziej zaawansowane i rozbudowany aparaty.

Konica Minolta Polska

Konica Minolta Polska (oddział Camera zajmujący się dystrybucją sprzętu fotograficznego) tradycyjnie już wykazał się świetną organizacją pokazując w Łodzi swoje najnowsze osiągnięcia. Nie zabrakło cieszącego się olbrzymim zainteresowanie, 8-megapikselowego DiMAGE A2, a także kompaktowego modelu DiMAGE Z2. Minolta jako jedna z nielicznych firm mogła pochwalić się osiągnięciami w dziedzinie fotografii analogowej. Chodzi o amatorską lustrzankę Dynax 60, która naszym zdaniem jest świetnym rozwiązaniem dla fotoamatorów, którzy mają opory przed fotografowaniem cyfrowym. Konica Minolta pokazała też kompakty z serii DiMAGE X oraz kilka interesujących obiektywów.

ELFO

Łódzki producent oświetlenia studyjnego występował niemalże w roli gospodarza i także przygotował kilka atrakcji. Zorganizowane przez firmę warsztaty fotograficzny przyciągały tłumy widzów, szczególnie gdy tematem było fotografowanie bielizny (ach, te skąpo odziane modelki...). Na stoisku ELFO nie zabrakło interesujących nowości. Popularna linia Quant została wzbogacona o dwa nowe modele skierowane do wymagających fotografów. QUANT 1200 Pro oraz QUANT 600 Pro oferują silne światło modelujące i wyposażone są w palnik błyskowy nowego typu, który wraz z żarówką halogenową ukryty jest pod matową osłonką. Druga nowość, stworzona z myślą o zaawansowanych amatorach to MIQRO 200 - uniwersalna lampa o małej energii współpracująca z parasolką lub małym softboxem (40 x 60cm). Cena 2100 złotych za zestaw składający się z 2 lamp, 2 statywów, 2 parasoli i pokrowca, wydaje się bardzo przystępna. O wspomnianych produktach będziemy pisać więcej w najbliższym czasie.

Kioski samoobsługowe (Sonar, River, Fotostop)

Silną reprezentację miała grupa produktowa kryjąca się pod nazwą "samoobsługowe kioski fotograficzne". Już dawno temu wieszczylißmy świetlaną przyszłość tej branży i najwyraźniej wszystko idzie w dobrą stronę. Na naszych ulicach będzie pojawiało się coraz więcej urządzeń gdzie po wsadzeniu własnego nośnika będziemy mogli sami obrobić i "wywołać" zdjęcia. Polskie firmy święcą triumfy na światowych targach (River i Sonar wystawiają się na wszystkich najważniejszych imprezach od CeBITu po PMA). Krakowski River pokazał kompleksowe rozwiązanie, Photo Station gdzie stacje edycyjne spięte są z "centrum dowodzenia" gdzie znajduje się lab cyfrowy. Podobne rozwiązanie, wzbogacone o własne oprogramowanie promował Sonar. Natomiast Fotostop czyli szeroko zakrojony projekt organizowania punktów usługowych zdobył wyróżnienie za firmowany przez siebie Photo Kiosk (produkcja KIS Photo Me). Od wspomnianych wcześniej rozwiązań różni się tym, że jest urządzeniem samodzielnym, to znaczy posiada kompletną linię z cyfrowym naświetlaniem papieru i wywołaniem w zwykłej chemii (papier i odczynniki Kodaka).

Pentagram (MultiMedia Vision)

O tym jak wiele uwagi poświęca MMV marce Pentagram mieliśmy okazje przekonać się podczas promocyjnego koncertu zorganizowanego kilka tygodni temu w Warszawie. Na targach w Łodzi impet był podobny, a olbrzymie stoisko firmy przyciągało dynamiką charakterystyczną dla firmy "zaangażowanej w sprawę". MMV prezentowało swój najważniejszy aparat Photon 434, który przy bardzo przyzwoitych osiągach ma atrakcyjną cenę. Pentagram powoli zdobywa rynek foto, ale jak wiadomo pozycję zdobywa się nie tylko promocją, ale przede wszystkim jakością produktów (a tutaj zdjęć). Dlatego każdy mógł zobaczyć co może prezentowany aparat. Kolejnym ważnym produktem, w Łodzi jedynie w wersji prototypowej, będzie rozbudowany kompakt Photon 484 (podobny do HP Photosmart 850). Wyposażony będzie w 4-megapikselowy przetwornik CCD i 8-krotny obiektyw F2.8-F3.5 (prawdopodobnie produkcji Fujifilm Optical). Planowana cena to 1900 złotych więc można się spodziewać rynkowego hitu. Oficjalna premiera jeszcze przed nami. Ekipie z MMV życzymy nie mniejszego zaangażowania.

Canon (Foto Hurt, Europa Foto)

Niestety Canon Polska nie zdecydował się na udział w targach. Wielka szkoda bo użytkownicy aparatów Canon stanowią większość zaawansowanych fotografów. Wielu z nich poczuło się urażonych lekceważącym traktowaniem ze strony przedstawiciela producenta. Produkty Canon były obecne na kilku stoiskach, ale były to w większości aparaty amatorskie. Honoru firmy broniła Foto Nova, która wywalczyła dla modelu PowerShot Pro1 wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt targów. Były też inne kompaktowe nowości - PowerShot S1 IS, IXUSy IIs, 430, 500 oraz PowerShot A75 i A310. Szkoda, że zabrakło profesjonalnych lustrzanek i obiektywów. Może w przyszłym roku...

i inni...

Nie jesteśmy w stanie omówić oferty wszystkich 113 firm obecnych w Łodzi, ale i nie ma takiej potrzeby. Spora cześć reprezentowała branżę wideo, było kilka stoisk "prasowych" (Fotopolis.pl, Pozytyw, Foto i Fotografia cyfrowa, Foto-Kurier, Zoom (IDG), DigiCam, SwiatObrazu.pl), a nawet stand Urzędu Miasta Łodzi. Niemniej, poza omówionymi wyżej atrakcjami było sporo innych.

Firma Nowe Media promowała bardzo ciekawy zestaw do fotografii 3D. Robiła to na tyle skutecznie, że produkt otrzymał targowe wyróżnienie (o 3DMASTERKIT wkrótce napiszemy więcej).

Rudimex prezentował pełną ofertę na aparaty Fujifilm, Kodak, Konica Minolta, Samsung, a także dystrybuowane przez siebie systemy studyjne HiTi (najnowsza drukarka termosublimacyjna HiTi 730PS), oprogramowanie New Soft oraz Ulead.

Polski oddział koncernu Noritsu prezentował najnowsze minilaby cyfrowe (Noritsu QSS 3101) oraz technologię obróbki materiałów fotograficznych od wywołania do wykończenia odbitek.

Lafot, producent minilabów cyfrowych Lafot Digi poza swoim flagowym modelem labu pokazywał system kalibracji monitorów (warsztaty). W ofercie firmy są też profesjonalne urządzenia takich producentów jak Barbieri (densytometry i spektrometry), Rodenstock (obiektywy), Iwaki (pompy).

G&P Focus, reprezentujący interesy firmy Praktica pokazywał najnowsze modele aparatów cyfrowych, w tym przedprodukcyjną wersję najnowszego kompaktu DCZ 5.1 o rozdzielczości 5 Megapikseli.

Spółka AVC, dystrybutor produktów Canon, Soligor oraz wyłączny przedstawiciel koncerny Samsung w Polsce zaskoczyła nas pozytywnie pokazując kompletną ofertę na najnowsze kompakty Samsung Digimax. Nie mieliśmy jeszcze okazji o nich pisać, ale wkrótce nadrobimy tę zaległość.

Tetenal Polska oferował swoje akcesoria ciemniowe, materiały eksploatacyjne oraz chemię i papiery do profesjonalnej obróbki materiałów fotograficznych (laboratoria usługowe). Inna ważna linia to papiery do drukarek Spectra Jet oraz sprzęt oświetleniowy i studyjny Hensel Studiotechnik.

Firm Case Pack oraz Paco Cases oferowały produkowane przez siebie kufry i skrzynie do bezpiecznego transportu sprzętu fotograficznego i filmowego.

Multiblitz w Polsce zaprezentował najnowsze lampy studyjne serii Xenolux (250, 500, 1000) oraz Profilux (200, 400, 600 Ws). Firma jest także dystrybutorem statywów Manfrotto i aparatów Rollei.

Jak zwykle bardzo ciekawe stoisko miała firma Foto-7. Przypomnijmy, że zajmuje się ona dystrybucją profesjonalnego sprzętu studyjnego (foto i wideo). Oferta obejmuje takich producentów jak Manfrotto, Bowens, Lastolite, Colorama, Cambo, Stilfondo, Polaris oraz Linhof.

Polski producent wysokiej jakości sprzętu studyjnego Mefo pokazywał między innymi: systemy zawieszenia lamp i teł, stół bezcieniowy, kurtyny i panoramy, statywy i akcesoria do lamp halogenowych (wszystko własnej produkcji!).

Kogo zabrakło?

O rezygnacji polskiego oddziału Canona już wspomnieliśmy. To samo musimy wypomnieć firmie Apollo, która reprezentuje interesy marki Pentax w Polsce. Niestety krótki odstęp między poprzednią a tegoroczną edycją targów uniemożliwił udział dystrybutorom aparatów średnioformatowych. Nie było ani Olbrycht Trade (produkty Mamiya, B&W oraz aparaty kompaktowe Ricoh), ani firmy Dicam (m. in. Hasselblad), która po założeniu nowej siedziby z dobrym sklepem w Warszawie powinna pokazać się także w Łodzi. Wielka szkoda, tym bardziej, że wśród gości było wielu profesjonalistów zainteresowanych produktami obu firm.

Organizacja

Oczywiście wzorowa. Na szczęście organizatorzy Targów Film Video Foto mimo wieloletniego doświadczenia nie popadają w rutynę. Wręcz przeciwnie, starają się z roku na rok eliminować niedociągnięcia i wprowadzać nowe atrakcyjne punkty programu. Dla przykładu zeszłoroczna wpadka jakim była słaba informacja o tym, że impreza odbywa się w dwóch halach, w tym roku już się nie powtórzyła. Słowem poza pochwałami nie mamy wiele do powiedzenia. Dopisała publiczność, dopisali wystawcy, atmosfera była znakomita... Jedno życzenie jakie mamy to żeby MTŁ postarał się o drugą halę spełniającą taki standard jak nowoczesne Expo. Pomieszczenie sportowej hali MOSiR nie jest zbyt piękne (choć bardzo przestronne).

Podziękowania od Fotopolis.pl

Dziękujemy firmie HP Polska za wypożyczenie projektora multimedialnego i pomoc w przygotowaniach do targów.

Fujifilm Polska za udostępnienie, sprzętu przy pomocy którego mogliśmy zrealizować naszą relację.

Firmie Euro Color (Olympus) za pomoc przy realizacji naszej relacji i wypożyczenie sprzętu fotograficznego.

Foto-7 za udostępnienie skrzynki bezcieniowe Lastolite.

Firmie Mefo za udostępnienie stołu bezcieniowego, na którym wykonaliśmy zdjęcia sprzętu fotograficznego (patrz ramka obok).

Paniom Iwonie Chlewińskiej i Izie Plucińskiej za godne podziwu zaangażowanie i wzorową organizację imprezy.

Wszystkim wystawcom za niebywałą cierpliwość i pomoc okazaną naszym redaktorom podczas realizacji relacji z Targów.

VII Targi Sprzętu Fotograficznego, Fimowego, Video i Kinowego Film Video Foto 2004 odbyły się w dniach 26-28.03.2004 w Łodzi. Organizatorem były Międzynarodowe Targi Łódzkie Sp. z o.o. Patronatem honorowym objął Targi Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Patronami medialnymi byli: Miesięcznik POZYTYW, Internetowy Magazyn o Fotografii FOTOPOLIS.PL, Serwis Internetowy ŚwiatObrazu.pl oraz RADIO PLUS. Współpracował medialnie Magazyn DigiCam.

{GAL|26037
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj