Relacja z Pierwszej Aukcji Fotografii

Autor: Marta Majewska

26 Wrzesień 2003
Artykuł na: 4-5 minut
W czwartek, 25 września w warszawskim Domu Aukcyjnym odbyła się pierwsza w Polsce, profesjonalna Aukcja Fotografii. Nie zabrakło głosów krytyki, ale przeważało zadowolenie, że taka inicjatywa została podjęta.

W czwartek, 25 września w warszawskim Domu Aukcyjnym odbyła się pierwsza w Polsce, profesjonalna Aukcja Fotografii. Przybyli kolekcjonerzy sztuki, artyści i dziennikarze - wszyscy ciekawi czy sprzedaż fotografii jako dzieł sztuki ma szansę powodzenia w naszym kraju. Wszyscy są bowiem zgodni, że ten rynek nie istnieje jeszcze tak naprawdę w Polsce. Właśnie dlatego było to niezwykle wydarzenie na polskim rynku. Od powodzenia i popularności Aukcji Fotografii organizowanej przez prestiżowy Polswiss Art zależy bowiem rozwój rynku sprzedaży fotografii artystycznej.

Największy aukcyjny rarytas - oryginalna fotografia Witkacego z 1913 roku Kolaps przy lampie, sprzedała się za 135 tysięcy złotych, wychodząc z ceny wywoławczej 80 tysięcy złotych. Ta praca zarobiła więcej niż wszystkie pozostałe.

fotografia Witkacego "Kolaps przy lampie", 1913 została sprzedana za 135 tysięcy złotych

Wiele znanych prac sprzedało się za ceny wyjściowe, m.in. fotografie Richarda Avedona Suzy Parker and Gordon McKay August 1956 (25 tysięcy złotych), Petera Lindbergha Christy Turlington, L.A. 1988 (14 tysięcy złotych), Georgesa Zimbela

Leg's up N.Y.C. 1954 (6 tysięcy złotych). Kilka prac nie sprzedało się wcale, m.in.: fotografia Georgesa Zimbela Jacqueline & John Kennedy, N.Y.C. 1960 (5 tysięcy zł), oba zdjęcia Franka Bootsa (4 tysiące złotych).

Prace polskich artystów nie sprzedawały się najgorzej, choć rzadko osiągały ceny o 20% wyższe od wywoławczych. Zaskoczeniem było nie sprzedanie dwóch fotografii Juliusza Sokołowskiego.

Wiele osób nie kryło rozczarowania. Nie chcąc krytykować, można powiedzieć: to bardzo dobrze, że taka aukcja się odbyła i że planowane są kolejne. Jednak zarówno artyści, jak i ludzie pracujący na rynku fotografii mówili o wielu niedociągnięciach. Licytacja odbywała się bardzo sucho i niemal bez komentarzy. Prawdą jest, że prawdziwi kolekcjonerzy sprawdzili wcześniej na co pragną zapolować, ale aukcja byłaby wiele ciekawsza, gdyby przy prezentacji fotografii, opisywano je choć jednym zdaniem. Jeden z autorów sprzedawanych zdjęć powiedział nawet, że fotografie sprzedawano jak cegły, a to są przecież dzieła sztuki. Ponadto wypominano organizatorom, że obok siebie były sprzedawane unikatowe i numerowane odbitki, oraz kopie i wydruki.

Już planowana jest jednak kolejna aukcja, która ma szanse naprawić wszystko, co było krytykowane. Organizator - Polswiss Art zapowiedział drugą aukcję fotografii na przełom lutego i marca 2004 roku.

Oficjalne wyniki aukcji organizatorzy podadzą w poniedziałek.

www.polswissart.pl

{GAL|26071
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj