Zakopiańskie Święto Fotografii

Autor: Tomasz Gutkowski

13 Styczeń 2002
Artykuł na: 9-16 minut
W dniach 14-20 stycznia 2002 odbędzie się w Zakopanem Festiwal Fotografii Czarno-Białej. Dzięki uprzejmości portalu Latarnik podajemy plan i zapowiedzi imprez festiwalowych.

Chyba o żadnym mieście w Polsce nie można było dotąd powiedzieć by było Stolicą Fotografii. Jednak dzięki staraniom paru zapaleńców dojdzie do skutku niezwykła impreza, która uczyni na kilka dni Zakopane centrum życia fotograficznego w kraju.

Grubo ponad 20 wystaw, spotkania z autorami, warsztaty i mnóstwo, mnóstwo czarno - białych fotografii, a wszystko w malowniczych przestrzeniach zakopiańskich teatrów, kościołów, galerii, a nawet ulic.

Baner Festiwal Zakopane

Organizatorem Festiwalu Fotografii Czarno-Białej w Zakopanem, który odbędzie się między 14 a 20 stycznia 2002 jest portal Latarnik oraz rzesza współorganizatorów. Dzięki uprzejmości Latarnika przedrukowujemy Informację prasową, rozkład jazdy i założenia "Warsztatów poniekąd fotograficznych" (przygotowanych przez Stowarzyszenie fotografów "poniekąd").

Tych, którzy nie mogą się wybrać do Zakopanego pocieszamy, że będzie jeszcze jedna szansa podczas kwietniowej edycji Festiwalu w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Konferencja prasowa

W połowie stycznia 2002 roku Zakopane zmieni się w największą galerię fotograficzną w Polsce. Stanie się tak za sprawą fotografa Juliusza Sokołowskiego i jego przyjaciół, którzy są współautorami Festiwalu Fotografii Czarno-Białej w Zakopanem.

Fotografii w Zakopanem będzie dużo. Fotografie będą widoczne w prawie w każdym zakątku Zakopanego. W dniach 14-20 stycznia będą prowadzone warsztaty fotograficzne. Od 16 do 20 stycznia odbędzie się ponad 20 wernisaży fotograficznych w różnych miejscach miasta, między innymi w: Galerii im. Władysława Hasiora, Galerii im. Antoniego Rząsy, Szkole Kenara, w podziemiach Kościoła Św. Krzyża, na ulicy Krupówki czy najbardziej nastrojowym - Pensjonacie Muzealnym Ornak. Większość wystaw będzie można oglądać do końca stycznia.

Kulminacyjnym wydarzeniem festiwalu będzie spotkanie wszystkich artystów z publicznością - oficjalne otwarcie festiwalu, które rozpocznie się 18 stycznia o godz. 18.00 w Teatrze Witkacego wernisażem wystaw Andrzeja Georgiewa i Bogdana Krężla.

Festiwal Fotografii Czarno-Białej w Zakopanem jest przedsięwzięciem bardzo osobistym i subiektywnym. Każdy z artystów wyraża poprzez swoje prace własne widzenie rzeczywistości. Obok siebie współistnieją różniące się, ale w pewien trudno wyrażalny sposób bardzo podobne portrety, pejzaże, zdjęcia architektury. Niezależnie, czy stworzone przez znanych fotografów czy uczniów gimnazjum pokazują, wierzymy, prawdziwie autorską i przeżytą opowieść, której temat jest świadomym wyborem fotografa.

Oprócz wystaw, organizatorzy festiwalu przygotowują cykl spotkań warsztatowych. Od 14 do 20 stycznia w Szkole Kenara, w salach Liceum Społecznego będzie można porozmawiać z autorami zdjęć o fotografii.

Twórcy Festiwalu Fotografii Czarno-Białej w Zakopanem chcą, w ten sposób zapoczątkować cykliczne spotkania z fotografią. Mają nadzieję, że festiwal stanie się znaczącym międzynarodowym wydarzeniem kulturalnym - prawdziwym świętem fotografii.

W kwietniu 2002 festiwal będzie miał swoją edycję warszawską w Pałacu Kultury i Nauki, który jest współorganizatorem i głównym sponsorem imprezy.

Głównym organizatorem festiwalu jest portal www.latarnik.pl, współorganizatorzy: Galeria im. Antoniego Rząsy, Pałac Kultury i Nauki, Galeria Luksfera, Stowarzyszenie Fotografów "poniekąd"

Sponsorzy: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Stowarzyszenie Katedra Kultury, Stowarzyszenie Fotografów "poniekąd"

Patronat medialny: "Tygodnik Przekrój", "Tygodnik Podhalański", Radio RMF FM, Magazyn "Rzeczpospolitej", Wirtualna Polska

Komisarzami festiwalu są Juliusz Sokołowski i Monika Górska

Program Festiwalu

14 - 16 stycznia 2002

Warsztaty fotograficzne

Warsztaty fotograficzne dla młodzieży szkół zakopiańskich, prowadzone przez członków Stowarzyszenia Fotografów "poniekąd" oraz autorów uczestniczących w Festiwalu.

16 - 20 stycznia 2002

Wystawy

Wystawy festiwalowe będzie można oglądać od środy 16 stycznia do niedzieli 20 stycznia 2002, większość fotografii będzie eksponowana do końca miesiąca.

Dawid Ancew

Sklep fotograficzny FotoEkspert

ul. Krupówki,

w godzinach otwarcia sklepu,

Maciej Biernacki

"Podróż koleją transandyjską"

Bar Borsuk

ul. Zamoyskiego 13

godziny otwarcia: 13.00 - do ostatniego gościa

Tomasz Drzazgowski, Aleksandra Mazur, Maciej Ostaszewski, Wojciech Pustoła, Michał Puszka,

"Wycieczka do Warszawy" oraz "Wycieczka do Pragi"

Szkoła Kenara,

ul Kościeliska 35,

godziny otwarcia 10.00 - 15.00

Andrzej Georgiew

Teatr Witkacego,

ul. Chramcówki 15,

otwarte na godzinę przed spektaklem

Iwona Grodzka

"Ulica w salonie"

Salon Magdy i Marcina Rząsów,

ul. Bogdańskiego 16A,

godziny otwarcia: 11.00 - 18.00,

Monika Górska

"Makedonija"

Galeria Sztuki Współczesnej Magdy Kraszewskiej,

ul. Witkiewicza 19,

godziny otwarcia: 10.00 - 20.00

Mikołaj Grynberg

"Na Nowy Rok I"

Nosalowy Dwór

ul. Balcera 21d

godziny otwarcia: 8.00 - 22.00

Mikołaj Grynberg

"Na Nowy Rok II"

Dom rzeźbiarza Czesława Podleśnego,

Ekspozycja prywatna

Aneta Grzeszykowska

"Nieznośna lekkość bytu"

Galeria Przedmiotu

ul. Weteranów Wojny 2

godziny otwarcia: 13.00 - 18.00

Piotr Karpiński

"Cześć Renatka"

Kino Giewont

ul. Kościuszki,

otwarte przed seansem

Pokaz filmu (16.01.02, godz. 18.00) "Cześć Tereska" oraz spotkanie z autorem zdjęć filmowych Petrem Aleksowskim i Piotrem Karpińskim, autorem fotografii.

Małgorzata Kędzierzawska

"Karpaty Wschodnie"

TOPR, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,

ul. Piłsudskiego 63a,

otwarte przez cały dzień

Andrzeja Kramarza

"Nieskończoność poznania"

Galeria im. Władysława Hasiora ,

ul. Jagiellońska 18b,

godziny otwarcia 11.00 - 18.00

Bogdan Krężel

"6 x 6 = 20"

Teatr Witkacego. Kawiarnia

ul. Chramcówki 15,

godziny otwarcia 17.00 - 22.00

Jakub Pajewski

"Europa, Izery i Jedwab"

Pensjonat Muzealny "Ornak",

ul. Grunwaldzka 20,

godziny otwarcia: 13.00 - 17.00

Agata Pietroń

"Nowy Jork, wrzesień 2001."

Galeria im. Antoniego Rząsy,

ul. Bogdańskiego 16A,

godziny otwarcia: 11.00 - 18.00,

Przemysław Pokrycki

"Żniwa"

Galeria Sztuki Współczesnej Magdy Kraszewskiej,

ul. Witkiewicza 19,

godziny otwarcia: 10.00 - 20.00

Jacek Poremba

"Pb"

Galeria "Yam",

ul.Krupówki 63,

godziny otwarcia 11.00 - 18.00

Konrad Pustoła

"Sanna"

Hotel Górski Kalatówki,

godziny otwarcia 17.00 - 22.00

Jan Smaga

"Kalkuta"

Kościół św. Krzyża w Zakopanem,

ul. Zamoyskiego,

w godzinach otwarcia Kościoła,

Jan Smaga

"Pacyfik" oraz "Panoramy"

Ulica Krupówki,

Jędrzej Sokołowski

"Czyniąc monotonie"

Galeria im. Antoniego Rząsy,

ul. Bogdańskiego 16A,

godziny otwarcia: 11.00 - 18.00,

Juliusz Sokołowski

"Miasto - Warszawa"

Galeria im. Antoniego Rząsy,

ul. Bogdańskiego 16A,

godziny otwarcia: 11.00 - 18.00,

Franciszek Strzeszewski

"Portret pewnej wsi. Fotografie z Węgajt"

Młodzieżowy Dom Kultury "Jutrzenka",

ul Grunwaldzka 3,

godziny otwarcia: 10.00 do 17.00

Łukasz Trzciński

"Nowa Huta. W poszukiwaniu tożsamości"

Café Piano

ul. Krupówki

godziny otwarcia: 15.00 - 24.00

Andrzej Wiktor

"Radomyśl nad Sanem"

Młodzieżowy Dom Kultury "Jutrzenka",

ul Grunwaldzka 3,

godziny otwarcia: 10.00 do 17.00

Krzysztof Witaszek

"Rzemieślnicy"

Młodzieżowy Dom Kultury "Jutrzenka",

ul Grunwaldzka 3,

godziny otwarcia: 10.00 do 17.00

Radosław Wojnar,

"Dotknięcie przestrzeni"

Nosalowy Dwór

ul. Balcera 21d

godziny otwarcia: 8.00 - 22.00

Paweł Żak

"9 fotografii"

Galeria przy placu Niepodległości,

pl. Niepodległości 7,

godziny otwarcia 12.00 - 19.00

Warsztaty poniekąd fotograficzne (założenia)

Fotografia stanowi dla jednych najbardziej obiektywny i wierny, bo mechaniczny, sposób opisu świata, dla innych najlepszy środek osobistej wypowiedzi. Ludzie dzielą fotografię na amatorską i zawodową, na artystyczną i rzemieślniczą. Podziałów tych można dokonywać niemal w nieskończoność.

Zdjęcia spełniają najróżniejsze funkcje, od pamiątkowych, informacyjnych, dokumentalnych aż po szeroko rozumiane funkcje estetyczne. Fotografia jest więc zjawiskiem złożonym z wielu różnorodnych części. Można o niej powiedzieć, trawestując wypowiedź św. Augustyna o czasie, że wiemy, czym jest fotografia, jeśli nas nikt o to nie pyta, gdy jednak ktoś zapyta, nie wiemy. Także wielość wypowiedzi na temat fotografii, często ze sobą sprzecznych, świadczy niewątpliwie o tym, jak trudno jest o niej mówić, jako całości.

Podczas naszych warsztatów, podczas tych ledwie trzech dni pracy z młodzieżą z zakopiańskich szkół średnich chcemy jednak spróbować rozmawiać o fotografii. O fotografii, jako o specyficznym medium, zjawisku, dziedzinie sztuki. Zdajemy sobie sprawę, że nie sposób omówić w tak krótkim czasie całości fenomenu fotografii. Dlatego oprzemy się na kilku wybranych przez nas aspektach fotografii. Chcielibyśmy więc rozmawiać o zdjęciach przynoszonych przez uczestników warsztatów, czy choćby o tych, które zobaczyli na wystawach prezentowanych w Latarniku i na festiwalu fotografii czarno-białej. Chcemy przybliżyć nieco projekty wielkich klasyków fotografii, pokazywać reprodukcje ich prac, opowiedzieć o ich rozumieniu i podejściu do fotografii i na tej podstawie prowadzić dyskusję. Chcemy w końcu podzielić się naszymi doświadczeniami. Opowiedzieć o własnych "wyprawach fotograficznych", których świadectwa pokazujemy na wystawach Festiwalu.

Ważną częścią planowanych przez nas zajęć ma być prezentacja aparatu wielkoformatowego "Graflex". Tego typu aparaty będą stale obecne na spotkaniach. Pokażemy, jak z nich korzystać. Będziemy starali się udowodnić, że praca na takim sprzęcie nie jest trudna, że wbrew obiegowej opinii nie jest to aparat tylko dla "profesjonalistów". Mamy nadzieję, że efekty pracy (własne zdjęcia) przekonają do tego samych uczestników warsztatów. Prezentacja aparatu Graphlex połączona będzie z omawianiem niektórych technicznych problemów związanych z fotografią. Podczas zajęć ich uczestnicy będą mogli sami spróbować fotografować Grafleksem.

Na zajęcia chcemy też zapraszać obecnych na festiwalu fotografii czarno-białej znanych i cenionych fotografów, by opowiadali o swojej pracy i warsztacie.

To, co oferujemy, to nasza wiedza, umiejętności, doświadczenie i pasja. Na pewno nie jesteśmy fotograficznymi "wyrobnikami". Cenimy technikę i dobry "warsztat", lecz przedkładamy nad nią pomysł, własną inwencję, przekaz. Fascynuje nas fotografia jako środek autorskiej wypowiedzi. Każdy z nas ma swój własny styl, a jednocześnie wiele nas łączy. Wszyscy traktujemy fotografię jako jeden z możliwych sposobów opisu otaczającego nas świata, jako sposób opowiadania o nim.

Fotografia daje możliwość odkrywania piękna. Pozwala uwiecznić to, co przemija. Poprzez zdjęcia można się komunikować z innymi, przekazać światu coś osobistego. Wyrazić siebie.

To właśnie chcemy proponować uczestnikom "Warsztatów poniekąd fotograficznych".

Maciej Ostaszewski

Konrad Pustoła

Michał Puszka

Franciszek Strzeszewski

(Stowarzyszenie fotografów "poniekąd")

Więcej informacji na temat festiwalu w portalu Latarnik.

{GAL|26175
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj