Antoni Zdrodowski w galerii Fundacji Archeologia Fotografii

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Kwiecień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę Antoniego Zdrodowskiego, której otwarcie odbędzie się 3 kwietnia o godz. 18:30. Na jego zdjęciach znajdziemy codzienność komunistycznej Polski, zwykłe miejskie życie: stragany, bary mleczne, pochody, akademie, ale też wyścigi samochodowe, zajęcia studentów medycyny czy portrety studyjne.
Fot. Antoni Zdrodowski

Nowy sezon galeria Fundacji Archeologia Fotografii otwiera wystawą Antoniego Zdrodowskiego - białostockiego dokumentalisty, który przez lata tworzył złożony portret powojennego społeczeństwa polskiego. Na jego zdjęciach znajdziemy codzienność komunistycznej Polski, zwykłe miejskie życie: stragany, bary mleczne, pochody, akademie, ale też wyścigi samochodowe, zajęcia studentów medycyny czy portrety studyjne.

Wystawa odbywa się w ramach cyklu "Fototeka", w którym prezentowane są niezwykłe odkrycia archiwalne spoza Warszawy, nieznanych artystów, dokumentalistów i rzemieślników, których prace przez lata pozostawały zapomniane.

Po wernisażu wystawy Antoniego Zdrodowskiego zapraszamy do Galerii Starter na otwarcie wystawy Mikołaja Moskala "Wspomniana figura" (godz. 19:00) i do Stacji Muranów na spotkanie autorskie wokół książki Jana Gondowicza "Duch opowieści" (godz. 19:30.)

Negatywy Antoniego Zdrodowskiego ponad pół wieku przeleżały w piwnicy, w domu rodziny artysty. To w sumie kilka tysięcy klatek. W całej swojej różnorodności ten zbiór to fotograficzny skarb - wspaniały portret miasta i jego mieszkańców, pełen socjologicznych smaczków. Do tego bardzo uniwersalny. Przenosiny w czasie, kilka dekad wstecz - gwarantowane. To fotografie, które wychodzą poza granice fotoreportażu, są czymś więcej niż tylko fotograficznym dokumentem. To opowieść, o dużej wartości artystycznej, emocjonalnej i historycznej. Ale bez nostalgii. Komunistyczny smutek i opresja, wychodzenie na prostą po wojnie, odbudowa, milicjanci, dysydenci i zwykli mieszkańcy - pisze kurator wystawy - Grzegorz Dąbrowski.

Archiwum ponad rok temu trafiło do "Gazety Wyborczej". Publikowane było w serwisie bialystok.gazeta.pl, tam zbierane były też informacje o autorze i o tym, co przedstawiają kadry. W czerwcu 2013 roku w białostockiej Galerii Sleńdzińskich odbyła się wystawa "Antonii Zdrodowski. Fotografie".

Antoni Zdrodowski urodził się 13 czerwca 1924 r. Zajmował się fotografią dokumentalną, naukową i reporterską. Pracował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, Akademii Medycznej w Białymstoku, animował amatorski ruch fotograficzny w Białymstoku. Zmarł 27 grudnia 2008 r.

Antoni ZdrodowskiFotografie

Termin: 3 kwietnia 2014, godz. 18:30
Termin: 4-30 kwietnia 2014
pon., czw., pt.: 10.00-17.00, wt., śr.: 11.00-19.00

Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj