Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Budowanie harmonii wokół siebie, porządkowanie rzeczywistości, równowaga - to główne motywy, których dotyka projekt Darka Latochy - "Mandale". Cykl odwołuje się na poziomie znaczenia oraz formy do pierwowzorów pochodzących z buddyzmu tantrycznego. Kluczowym motywem w klasycznych mandalach jest symetryczne i uporządkowane przedstawienie koła reprezentującego to co zewnętrzne i transcendentne połączonego z motywem kwadratu symbolizującego to co wewnętrzne i doczesne. Jest to graficzne przedstawienie sposobu w jaki chaos przybiera harmonijną formę.
Realizacja Darka Latochy odwołując się poprzez formę oraz tytuł pracy do systemu znaczeń buddyjskich staje się urbanistyczną mandalą ukazującą otaczającą nas doczesność w nowej perspektywie. Wymowę oraz moc prac dodatkowo wzmacnia technika realizacji cyklu. Dzięki prezentacji zdjęć w lightboxach umieszczonych w zaciemnionym wnętrzu galerii osiągamy bardzo silny efekt iluminacji podnoszącej dodatkowo wrażenie dotyku transcendencji.
Współczesna mandala w interpretacji autora pozwala harmonijnie współistnieć sprzecznościom chaosu metropolii, pędu życia, zalewu informacji i kakofonii dźwięków. Jest próbą budowania życia kompletnego, zrównoważonego, pełnego ładu i porządku, ale niepozbawionego spontanicznej radości, twórczej wyobraźni i miłości. To taniec kolorów i wibracja szczęścia. Dynamika i równowaga. Urban mandala - medytacja miasta świateł."
"Mandale" to zestaw 10 fotografii autorstwa Dariusza Latochy. Prace zostały wykonane na szkle i oprawione w podświetlane ramy. Obrazy nawiązują na poziomie formy i znaczenia do pierwowzorów pochodzących z buddyzmu tantrycznego. Wymowę oraz moc prac dodatkowo wzmacnia technika realizacji cyklu. Dzięki prezentacji zdjęć w lightboxach - umieszczonych w zaciemnionym wnętrzu galerii - osiągamy bardzo silny efekt iluminacji podnoszącej dodatkowo wrażenie dotyku transcendencji.
Sponsorem wydarzenia jest firma Canon, która wydrukowała fotografie na szkle za pomocą urządzenia Océ Arizona 480 GT. Partnerem wystawy jest Tkalnia Obrazu.
Dariusz Latocha urodzony we Wrocławiu, z wykształcenia jest antropologiem kultury i fotografem. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i MFF Kwadrat (dyplom u dr Piotra Komorowskiego). Mieszka i pracuje w Warszawie. Od 2011 asystuje Ryszardowi Horowitzowi w projektach fotograficznych. Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Interesuje się fotografią kreacyjną, estetyczną i eksperymentem foto-chemicznym.
Dariusz LatochaMandale
Wernisaż: 2 kwietnia 2014, godz. 19:00
Termin: 3-30 kwietnia 2014
Galeria Obok ZPAF
pl. Zamkowy 8
Warszawa