Prawdziwe historie z plastiku Magdaleny Beyer

Autor: Marcin Grabowiecki

7 Marzec 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Magdalena Beyer aranżuje miejskie scenki z wykorzystaniem kultowej lalki Barbie. Zobaczcie, jaki świat udało jej się wykreować, za pomocą bardzo prostych środków. Jej prace możecie oglądać w Stacji Muranów w Warszawie od 6 do 30 marca.

Wystawą "Zabawa" Magdalena Beyer rozpoczyna nowy etap w swojej karierze, używając medium, które przez lata było jej bliskie - fotografii.

Chciałam, żeby przyjechały. I tak się stało. W kopertach. W paczkach. Były gołe, ubrane, całe, niecałe. Miały różne sprawy rozpoczęte i niedokończone. Były piękne. Uśmiechały się. Czekały. Były cierpliwe. Były głupie. Były mądre. Złe. Nie było w nich nic. Było w nich wszystko. Wszystko co chciałam i czego nie chciałam - tak rozpoczęła się przygoda artystki z lalką Barbie - jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów kultury masowej. To właśnie z myślą o niej stworzyła wyszukane scenariusze, a przedstawione sceny ustawiła z absolutną precyzją. Celowo połączyła niewinność lalek ze złem i okrucieństwem, jakim jesteśmy zarzucani przez dzisiejsze media. Fotograficzny zapis może więc szokować. Za fasadą kolorowych ubrań, błyskotek, modnych fryzur i torebek kryją się brutalne historie powstałe w wyobraźni artystki: morderstwa, samobójstwa, wypadki samochodowe, gwałty, napady z bronią.

To, co możemy oglądać na 10 fotografiach tworzących cykl "Zabawa", Magdalena Beyer nazywa "prawdziwymi historiami z plastiku" i z pełną świadomością eksploatuje konwencję fotografii reklamowej. I to właśnie odniesienie się do komercyjnego świata zmniejsza brutalny wymiar tych historii stając się cynicznym komentarzem do rzeczywistości. Tym bardziej, że artystka umiejętnie bawi się fotograficzną skalą. Wykorzystuje perspektywę, aby zainscenizowane w miejskiej przestrzeni sytuacje zniweczyły różnicę pomiędzy światem "dużych" ludzi i lalek. Mimo tego zabiegu nie dochodzi do całkowitego zatarcia granic.

Intymne historie pozostają całkowicie fikcyjne, choć śledząc wyreżyserowany zapis Magdaleny Beyer zostajemy wciągnięci w pułapkę zaskakującego wytworu jej kobiecej fantazji.

Kurator: Agata Ubysz

Magdalena Beyer (ur. 1968). Absolwentka wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na początku swojej kariery wiąże się z branżą reklamową. Zdobywa wiele nagród, zostaje Dyrektorem Kreatywnym agencji reklamowej. Autorka wielu kampanii dla polskich i międzynarodowych marek takich jak Wedel, Danone, Snickers, Kawa Pedros czy TP. W 2008 roku stworzyła Fridge by yDe, autorską, unikalną markę kosmetyków opartych na składnikach, które również można jeść. Po latach zawodowych doświadczeń Magdalena Beyer wróciła do pracy twórczej. Oprócz malarstwa posługuje się również medium fotografii, które traktuje jako pole do eksperymentu z estetyką i kontekstem. Komentuje rzeczywistość bawiąc się konwencjami oraz odniesieniami do reklamy i popkultury. Artystka mieszka i pracuje w Warszawie.

Magdalena Beyer "Zabawa"
Wernisaż: 6.03.2014, godz. 19.00
Termin: do 30.03.2014, pon-pt: 11:00-19:00

Stacja Muranów
ul. Andersa 13, skwer Tekli Bądarzewskiej
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj