Fotoprezentacje: Olga Świątecka i Monika Redzisz

Autor: Marcin Grabowiecki

28 Listopad 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na wystawę "Wstyd", będącą efektem współpracy Olgi Świąteckiej i Moniki Redzisz, do której doszło w ramach Fotoprezentacji. Wernisaż w czwartek, 5 grudnia o godz. 19:00 w Nowym Miejscu przy Alejach Jerozolimskich 51 w Warszawie.
fot. Olga Świątecka

O wstydliwym projekcie opowiadają Olga Świątecka i Monika Redzisz:

Olga Świątecka: "Cześć, chcę sfotografować wstyd" - z takimi słowami stawałyśmy w drzwiach naszych bohaterów, by skonfrontować ich (i nas same) z trudną rozmową. Chciałyśmy stworzyć własną opowieść o cudzej intymności - portretem, ale i słowem. "Wstyd" to wyciszone sesje zdjęciowe, ale także godziny rozmów z bohaterami. "Wstyd" to proces poznawania tej emocji - naszego, jako osób postronnych, ale i bohaterów, którzy czasem po raz pierwszy zmagali się z jej opisem. To proces fascynujący i nieprzewidywalny, podczas którego słowo to nabrało nowego, bardzo osobistego wymiaru. "Pokazanie wstydu przed obcą osobą jest akceptacją własnej kruchości, a jednocześnie manifestem wewnętrznej siły" - powiedziała jedna z portretowanych.

Monika Redzisz: Podjęłyśmy próbę sfotografowania wstydu. Powodów wstydu jest mnóstwo - czasem to wrodzona nieśmiałość, nadwrażliwość, czasem efekt czyjegoś destrukcyjnego wpływu albo traumatycznych doświadczeń. Ale bez względu na to, czy jest to wstyd pierwotny czy nabyty, staje się potężnym hamulcem naszego rozwoju, naszego życia. Wszystko staje się trudniejsze, kiedy żyje się ze wstydem.

fot. Olga Świątecka

Na szczęście, jak pokazują historie naszych bohaterów, wstyd można przezwyciężać; a im blokada była mocniejsza, tym większa ulga i radość z jej pokonywania. Cieszymy się, że mogłyśmy wziąć udział w każdym z tych spotkań i dziękujemy bohaterom za zaufanie.

Olga Świątecka ('87) Obrazem i słowem operuje zawodowo i dla przyjemności, w swoich dokumentach fotograficznych podejmuje tematy bliskie człowiekowi. Współzałożycielka fotograficznego kolektywu PUAP collective, absolwentka studiów skrajnie różnych: ekonomii, dziennikarstwa i fotografii. Lubi wyzwania, nie umie odpoczywać, jak nie kręci klipów, to kręci nosem. Ciągle się uczy.

Monika Redzisz ('74) Zajmuje się reportażem. Pisze i fotografuje. W latach 2000-2011 tworzyła grupę Zorka Project. Współpracuje głównie z Gazetą Wyborczą. Skończyła filozofię na UW i fotografię na ASP w Poznaniu.

fot. Olga Świątecka

Fotoprezentacje powstają w ramach projektu Animatornia - biuro działań społeczno-kulturalnych realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Kurator i koordynator Fotoprezentacji: Krzysztof Pacholak.

Olga Świątecka i Monika RedziszWstyd

Wernisaż: 5.12.2013, godz. 19:00
Oprowadzania kuratorskie: 15.12.2013, godz. 14:00
Finisaż: 4.01.2014, godz. 19:00

Nowe Miejsce
Al. Jerozolimskie 51 lok. 2
wt-pt 17:00-20:00 / sb-ndz 14:00-18:00
Warszawa

fot. Monika Redzisz
fot. Monika Redzisz
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Z okazji Międzynarodowego Dnia Druku Canon zaprasza na wyjątkową wystawę, której w grudniu będzie można doświadczyć w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „World Unseen” to unikalna...
11
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Już 7 i 8 listopada Fotoforma zaprasza na jedyną w Polsce konferencję online dla fotografów i filmowców. W programie spotkania z najlepszymi w branży twórcami i specjalistami, a także...
11
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
Fundacja Arton zaprasza na wystawę „…trzeba zobaczyć”, prezentującą materiały z pracowni Jagody Przybylak - zmarłej w zeszłym roku artystki, architektki i pionierki fotografii...
7
Powiązane artykuły