"Spojrzenia 2003" - najciekawsze zjawiska polskiej sztuki współczesnej

Autor: Marta Majewska

15 Listopad 2003
Artykuł na: 4-5 minut
Od soboty, 15 listopada w warszawskiej galerii Zachęta prezentowana jest ekspozycja "Spojrzenia 2003". Jest to prezentacja prac ośmiu młodych, polskich artystów nominowanych do nagrody Fundacji Kultury Deutsche Bank.

Od soboty, 15 listopada w warszawskiej galerii Zachęta prezentowana jest ekspozycja "Spojrzenia 2003". Jest to prezentacja prac ośmiu młodych, polskich artystów nominowanych do nagrody w konkursie zorganizowanym przez Fundację Kultury Deutsche Bank, Zachętę oraz Deutsche Bank Polska S.A.

Nagroda, o równowartości 10.000 euro, ufundowana przez Fundację Kultury Deutsche Bank, to pierwsza w Polsce nagroda w dziedzinie sztuk wizualnych, przyznawana przez grono krytyków, historyków sztuki i artystów. Organizatorzy konkursu i wystawy planują przyznawanie nagrody w cyklu dwuletnim. Założeniem nagrody jest promocja najciekawszych zjawisk we współczesnej sztuce nie tylko na terenie Polski, ale również za granicą.

Jakie ciekawe zjawiska sztuki zostały dostrzeżone przez jury? Czy znalazła tam swoje miejsce fotografia? Na to pytanie odpowiada wystawa prezentująca dorobek ośmiu nominowanych do nagrody twórców.

Wszyscy młodzi artyści (poniżej 36 roku życia) tworzą oryginalne projekty z wykorzystaniem różnorodnych mediów. Dwójka nominowanych, Elżbieta Jabłońska i Piotr Wyrzykowski regularnie sięga do fotografii.

Elżbieta Jabłońska jest autorką instalacji i performance'ów. Jej twórczość to swoisty komentarz statusu i roli kobiet w Polsce. Najbardziej znana jest stworzona przez artystkę postać Supermatki, w którą Jabłońska wcieliła się na billboardach, pokazywanych w całej Polsce oraz na wystawie w Małym Salonie Zachęty w poprzednim roku (czytaj relację z wystawy i wywiad z artystką). Na wystawie "Spojrzenia 2003" zaprezentowany zostanie także wykonany srebrnymi nićmi haft w pracy Pomaganie. Został on wykonany przez bezrobotną kobietę specjalnie do tego celu zatrudnioną. Wyhaftowany tekst jest autentycznym ogłoszeniem o pracę. Umieszczono go na kubiku z sześćdziesięciu tysięcy zniszczonych profesjonalnie (w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych) banknotów o nominale 100 zł.

"Supermatka", billboard E. Jabłońskiej

Piotr Wyrzykowski zajmuje się głównie mediami elektronicznymi. Tworzy filmy wideo i fotografie. Interesuje go cyfrowa rzeczywistość jako nowy, rozległy obszar manipulacji. Jest członkiem grupy CUKT, która w czasie wyborów prezydenckich w 2000 stworzyła wirtualną kandydatkę na prezydenta Wiktorię CUKT. Ostatnio zainteresowania Wyrzykowskiego przeniosły się w stronę rzeczywistości społecznej i politycznej współczesnej Ukrainy, gdzie artysta obecnie mieszka. Obrońcy to seria wielkoformatowych fotografii zestawionych z ich mniejszymi odpowiednikami. Do większych fotografii pozują żołnierze Armii Ukraińskiej według wzoru zaczerpniętego z reklam ekskluzywnych perfum. Wyrzykowski zderza zachodnioeuropejski świat mediów z trochę prześmiewczym, ale i smutnym obrazem podążających za zachodnimi wzorcami społeczeństw Europy Wschodniej.

Wyniki konkursu poznamy już 2 grudnia, natomiast wystawa prezentowana będzie do 11 grudnia 2003 roku w warszawskiej galerii Zachęta (pl. Małachowskiego 3).

Więcej na temat konkursu Spojrzenia 2003 i nominowanych do nagrody artystach mo_na znaleźć na stronie www.deutsche-bank.pl/spojrzenia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj