Festiwal Kultury Brytyjskiej w Łodzi

Autor: Marta Majewska

17 Październik 2003
Artykuł na: 4-5 minut
W nadchodzącym tygodniu rozpoczyna się w Łodzi Festiwal Kultury Brytyjskiej UK21, podczas którego zaprezentowane zostaną dwie wystawy: "Lynch w Łodzi" oraz wystawa fotografii autorstwa Bruce'a Bernarda.

W nadchodzącym tygodniu rozpoczyna się w Łodzi Festiwal Kultury Brytyjskiej UK21, podczas którego zaprezentowane zostaną dwie wystawy: Lynch w Łodzi oraz wystawa fotografii autorstwa Bruce'a Bernarda zorganizowane przez British Council.

"Lynch w Łodzi", C Wojtek Szulc/ Ek pictures

W środę 22 października rozpocznie się w Kinie Charlie, foyer (ul. Piotrkowska 203/205)

ekspozycja Lynch w Łodzi. Zdjęcia zostały wykonane podczas pierwszego pobytu Davida Lyncha w Polsce, w grudniu 2000 roku, kiedy to reżyser został zaproszony przez Fundację

Tumult na festiwal Camerimage. Jednym z celów wizyty Lyncha był cykl sesji fotograficznych w starych fabrykach Łodzi, między innymi w fabryce Marchlewskiego. Autorem zdjęć jest Wojciech Szulc, reprezentujący agencję Ek pictures.

"Lynch w Łodzi", C Wojtek Szulc/ Ek pictures

Natomiast w czwartek, 23 października rozpocznie się wystawa fotografii autorstwa Bruce'a Bernarda zorganizowana przez British Council Przyjaciele Malarze. Portrety Francisa Bacona i Luciana Freuda. Fotografie będzie można oglądać w Galerii 86 (ul. Kościuszki 24) do 4 listopada 2003.

Bruce Bernard przez wiele lat był fotoedytorem Sunday Times Magazine, w czasie, kiedy kolorowe dodatki do gazet były w Wielkiej Brytanii niezwykle innowacyjnym i pionierskim zjawiskiem. Potem zajął się tworzeniem książek, które stały się klasyką tej epoki: Photodiscovery, a w szczególności, Century. Były to wyjątkowe zbiory zdjęć wykonanych przez najlepszych fotografów z całego świata, wybranych nie ze względu na ich nazwiska, ale wyłącznie dla ich cech wizualnych: pełne życia, zaskakujące, oddziałujące na zmysły. Swoje własne fotografie w małych formatach zaczął wystawiać dopiero w późnym okresie życia, ale niemal natychmiast zostały zaliczone do klasyki.

Jak piszą organizatorzy wystawy: ...w świecie brytyjskiej sztuki i dziennikarstwa Bruce był kimś, kto łączył fantastyczny zmysł jakości i unikalności w sztuce z umiejętnością wspaniałego redagowania gazety (...) Pozorny brak artyzmu jego fotografii, intymny stosunek do przedmiotu i zmysłowość preferowanego przez niego procesu wywoływania typu C sprawiały, że zdjęcia te były łagodne, przyziemne, nasycone atmosferą i prywatnością studia artysty. Fotografie mogły być zrobione tylko przez kogoś mającego uprzywilejowany dostęp do miejsc pracy tych artystów, przez kogoś, komu ufano i kto się dobrze czuł wśród tych wielkich ludzi zagorzale chroniących swojej prywatności.

Francis Bacon, fot. Bruce Bernard

Fotografie prezentowane na wystawie w Galerii 86 przedstawiają Francisa Bacona i Luciana Freuda, dwóch spośród najważniejszych artystów sztuki brytyjskiej XX wieku. Bernard znał ich obu od wielu lat. Z Francisem Baconem spotkał się w 1948 roku, przyjaźń jednak skończyła się, kiedy pokłócili się o proponowaną książkę na temat Bacona, którą Bernard planował wydać w końcu lat 80-tych. Eksponowane fotografie pochodzą z dwóch sesji wykonanych w 1984 r. Bernard nie czuł się usatysfakcjonowany pierwszą sesją, podczas której Bacon był ubrany w szorty z jednobarwnej tkaniny, jednak za drugim razem było niewiele lepiej - miał na sobie szorty w paseczki. Choć pozował do słynnych portretów wykonanych przez Johna Deakina, Irvinga Penna i Billa Brandta, Bacon nie lubił być fotografowany i trudno było mu zachować swobodę przed obiektywem. Bernard wspomina, że przy obu okazjach wydawał się nieco zbyt elegancko ubrany, a jego buty były nienaturalnie doskonale wypolerowane. Ale zdjęcia te są wywołują duże wrażenie, są ważnym zestawem portretów artysty w ostatniej dekadzie jego życia.

Lucian Freud, fot. Bruce Bernard

Luciana Freuda nie fotografowano tak często jak Bacona, chronił bowiem swoje życie prywatne i studio, w którym pracował. Dlatego też zaskakuje fakt, że Bernard nakłonił Freuda na sesję.

Terminarz: od środy, 22 października 2003.;

Galeria 86 (ul. Kościuszki 24) wystawa fotografii autorstwa Bruce'a Bernarda. Przyjaciele Malarze. Portrety Francisa Bacona i Luciana Freuda. Od 23 października do 4 listopada 2003.]Zapraszamy także na strony organizatora Festiwalu UK 21 - British Council

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj