Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Do końca lipca w Galerii ZPAF w Katowicach można oglądać wyróżnione prace dyplomowe zrealizowane w Rocznym Studium Fotograficznym Fotoedukacja.
Absolwenci, którzy zaprezentują swoje prace to: Marta Jakubowska, Aneta Ozorek, Katarzyna Wala-Sułek, Magdalena Klimińska, Dariusz Zakrzewski, Piotr Trzmielewski, Katarzyna Niemiec, Paweł Hage i Paweł Marcisz.
Na wystawie będzie można zobaczyć miedzy innymi zestaw fotografii "Srebrne portrety" Piotra Trzmielewskiego wykonanych w technice ambrotypii. Prezentowane prace są początkiem cyklu autoportretów, które powstają tylko raz w roku w jednym miejscu. Zdjęcia stanowią dla autora rodzaj "podsumowania" mijającego roku.
Aneta Ozorek zaprezentuje esej dokumentalny "Walla - Izrael", o którym pisze: Budując cykl chciałam stworzyć fotoreportaż z Izraela, fotograficzny dziennik podróży, w którym pojawiają się elementy surrealistycznej stylistyki, wymieszanej z realizmem magicznym, pomieszaniem jawy i snu, marzeń z - w przypadku Izraela bardzo skomplikowaną - rzeczywistością. Nadrealizm stał się swoistym wyznacznikiem narracyjnym i formalnym decydującym o ostatecznym kształcie zestawu. I tak powstała historia Izraela surrealistycznego, zaczarowanego, z pięknymi kobietami, magicznym morzem martwym, wróżkami, wszystko wiedzącymi ponurymi kotami i hydrantami obserwującymi ludzi na ulicy, jednocześnie silnie skontrastowanych zawsze jakimś zgrzytem: piękne kobiety są żołnierkami, wróżki jedzą kebaby, a nad Morzem Martwym, wśród błota i poprzewracanych krzesełek, zwariowana Amerykanka pokazuje oglądającemu środkowy palec, jednoznacznie dając do zrozumienia, co o tym wszystkim myśli.
Zdjęcia Katarzyny Wala-Sułek są za to zalążkiem cyklu "Rysy", stanowiącego dokumentalny zapis ludzkich twarzy. Dla niektórych tytułową rysą będzie cera pokryta tuzinem zmarszczek, przypominająca o niemiłosiernym upływie lat. Inni dopatrzą się rysy, rozumianej jako skaza, defekt, który może sugerować pewną odrębność, niedostosowanie. Z kolei dla pozostałych postacie zaprezentowane na fotografiach będą po prostu przerysowane. Tak czy inaczej to właśnie poprzez spojrzenia, grymasy, mimikę twarzy ujawniają się nasze wewnętrzne cechy, stany umysłu czy nastroje, które staram się na tych fotografiach pokazać.
Najlepsze Dyplomy Rocznego Studium Fotograficznego Fotoedukacja
Termin: do 31.07.2012
Galeria ZPAF
ul. Św. Jana 10
Katowice