Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Pejzaże miejskie Ewy Andrzejewskiej psują idealny obraz fotografii - dokumentalnego automatu - pisze Wojciech Zawadzki - Burzy wszelkie reguły języka fotografii dokumentalnej w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nic nie jest w niej dosłownym zapisem. Fotografując swoje miejskie otoczenie wkracza w coś, co nazywamy "Licentia Poetica" (1), czyli łamanie wszelkich reguł i zasad w imię własnego odczuwania świata i własnej wyobraźni. Miasto Ewy Andrzejewskiej jawi się bardziej jako potęga ducha niż materii ( architektury ). Monumentalizm zwykłych kamienic i parków staje się bardziej wyobrażeniem niż prostą dokumentacją do jakiej przywykła fotografia. Lekkość, a może bardziej ciężar poezji, pobudzający nasze - odbiorców umysły, kierują je w stronę refleksji. Świat fantasmagorii i sennych wyobrażeń. Czasem, być może niepokojów. Patrząc na fotograficzne wizerunki miejskie trudno jest nie przywołać do pamięci Drohobycz Brunona Szulca, która w jego prozie - wbrew rzeczywistości i historii - zaistniała jako wielopiętrowa metropolia, tętniąca życiem i nieistniejącą przestrzennością. Kosmos brył budynków i dróg oblanych światłem każe, za pomocą obrazów, zapomnieć o codzienności otaczającego nas świata. Ewa Andrzejewska w swojej fotograficznej wizji świata zamienia niewielkie, pojedyncze budynki wyrastające ponad horyzonty i broniące tajemnic swoich wnętrz. Realizacji tego rodzaju służy artystce nie tylko wrażliwość, głęboka wiedza i wieloletnie doświadczenie, ale również sprzęt, który wybiera do tworzenia swoich poetyckich zamierzeń. Być może jakiegoś człowieka, w zależności od jego poczucia wyobraźni i wrażliwości, oglądającego te fotografie spotka święto obcowania z sobą samym.
(1) "Licentia Poetica" - tradycyjnie przyznawane poezji prawo do nieliczenia się z wszelkiego rodzaju normami, np. prawdopodobieństwa, logiki czy smaku, w imię swoistych celów ekspresji artystycznej. ( Encyklopedia PWN, 2008 r.)
Ewa Andrzejewska urodziła się w 1959 roku we Wrocławiu. Jest absolwentką Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Należy do ZPAF. Od kilkunastu lat wspólnie z Wojciechem Zawadzkim kieruje programem Galerii "Korytarz" w Jeleniogórskim Centrum Kultury, Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej. Współorganizuje Wyższe Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Organizuje plenery i Biennale Fotografii Górskiej. Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w wielu ważnych wystawach zbiorowych. Prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m. in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Fotografii ODENSE w Danii.
Ewa Andrzejewska "W mieście"
Wernisaż: 28.06.2012, godz. 19:00
Termin: 29.06-31.08.2012
Wystawę można oglądać codziennie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
Galeria-pl
ul. Abrahama 27A
Gdynia