Mariusz Forecki - wystawa "Pop_Kultura_Pracy" w Warszawie

Autor: Marcin Grabowiecki

16 Kwiecień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Najnowszy projekt fotograficzny Mariusza Foreckiego, zrealizowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostanie zaprezentowany w najbliższy wtorek, 17 kwietnia na wystawie w warszawskiej Fabryce Trzciny. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19:00, znany z poczucia humoru autor przygotowuje specjalne atrakcje.
fot. Mariusz Forecki

"Pop_Kultura_Pracy" to projekt zdecydowanie dokumentalny, a zarazem... futurystyczny, zainspirowany rzucającą się w oczy zmianą estetyki miejsca pracy. Jeszcze w latach 90. jego wizerunek nieczęsto odbiegał od "archiwalnych" wnętrz zakładów doby socjalistycznej - czyli było tłusto, brudno i raczej mroczno. A tu w nowy, XXI wiek weszliśmy w blasku nowoczesnych hal fabrycznych, lśniących kombinezonów i sterylnych pomieszczeń socjalnych - mówi Forecki. Ta nowa przestrzeń go zaskoczyła i w rezultacie jego opowieść o naszej kulturze pracy - choć całkowicie współczesna - wygląda jak science fiction.

fot. Mariusz Forecki

To nie tylko prosta dokumentacja wnętrz, a całej nowej epoki, stosunku zatrudnionych do pracy i pracodawców do zatrudnionych. Zmiana przestrzeni pociąga za sobą zmianę image pracowników - już nie robotników. Poorana wysiłkiem twarz to rzadki widok w tej serii, jak pokolorowany kadr ze starej kroniki.

Robotnicy i robotnice zostali usunięciu z panteonu narodowych bohaterów i wrzuceni w wir gospodarki rynkowej, który wszystkich tych najmniej na to przygotowanych, ściąga nieuchronnie na dno - pisze w katalogu do wystawy poznański socjolog Jarosław Urbański.

Stary slogan mówi: "nowa praca - nowe życie". Forecki dokumentuje i ten aspekt, dokumentuje pracę i życie po pracy. Opowiada o zacieraniu granic pomiędzy pracą a życiem, o konieczności pracy, o przenoszeniu doświadczeń i przyzwyczajeń z pracy do codziennego życia i odwrotnie.

fot. Mariusz Forecki

Forecki z reguły operuje bogatym aparatem bodźców, które uczą odbiorcę wzajemności, akceptacji i zrozumienia. W projekcie "Pop_Kultura_Pracy" korzysta z zupełnie innych narzędzi, przede wszystkim z reklamowego koloru, który odrealnia każdą sytuację. Praca też jest dziś mało realna: Jeżeli nie jesteś dla firmy bardzo ważny, to praktycznie znaczysz niewiele, prawie nic. Dziś pracujesz - jutro nie pracujesz. Jednego dnia jeździsz na szkolenia, które kosztują firmę kupę kasy, a drugiego dowiadujesz się, że trzeciego dnia ciebie nie ma - zauważa Urbański.

Mariusz Forecki (1962), mieszka i pracuje w Poznaniu. Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od 1990 roku. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. "Nowe religie w Polsce - wyznawcy Kryszny", "Nowy, wspaniały świat", "Barwy władzy", "Poza Rajem", "Okruchy Dnia", "BlueBox". Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Prace prezentował też na międzynarodowych festiwalach, m.in. holenderskim Noorderlicht, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie. Wyróżniony za twórczość przez ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików) w 2004 roku. Jest współredaktorem i wydawcą internetowego magazynu fotografii dokumentalnej 5shotsmagazine.com (wcześniej www.5klatek.pl) Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Strona internetowa: www.forecki.pl.

Wystawa powstała dzięki Fundacji Trzy Mosty. Patronat wystawy: 5shotsmagazine.com.

Mariusz ForeckiPop_Kultura_Pracy

Wernisaż: 17.04.2012, godz. 19:00
Termin: 18-27.04.2012

Fabryka Trzciny
ul. Otwocka 14
Warszawa

fot. Mariusz Forecki
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę klasyka współczesnej fotografii dokumentalnej, który od dziesięcioleci dokumentuje południe USA.
6
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie Paweł Żak, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu wystaw i wykładowca. Start 21...
5
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9
Powiązane artykuły