Obiektywy
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tytuł wystawy odnosi się do drzew, czy szerzej - roślinności istniejącej w obrębie miasta - wszechobecnej na skwerach, w parkach oraz na bliskich centrum obszarach leśnych, w tym w tzw. "Lasach Państwowych". Sformułowanie "Communal Trees/ Drzewa Państwowe" stawiać ma w założeniu pytanie o funkcję i specyfikę tej roślinności, a zarazem o faktycznego właściciela wymienionych obszarów.
"Lasy Państwowe" stały się swego czasu w Polsce wielozakładowym przedsiębiorstwem, które w ramach centralnego planowania zaspokajało potrzeby gospodarki narodowej w zakresie produkcji drewna oraz spełnieniało nie mniej ważne funkcje ochronne i społeczne. "Drzewa Państwowe" to wciąż liczba mnogna, jednak wskazujaca na indywidualizm jednostek.
Wystawa ma zachęcać do refleksji nie tylko nad dość oczywistym procesem wrastania tkanki miejskiej w przyrodę, ale też nad nieustanną, choć często niezauważaną obecnością przyrody w postindustrialnych metropoliach. Poza planowo umieszczoną w obrębie miasta roślinnością odgórnie reglamentowaną i kontrolowaną, bierze ona pod uwagę także tę wymykającą się wszelkim ustaleniom, zwalczaną i odradzającą się w najmniej oczekwianych miejscach.
Piątka biorących udział w wystawie twórców wypowiada się przede wszystkim poprzez medium fotografii oraz wideo. Prezentowane na wystawie prace to w związku z tym w przeważającej mierze fotografie - efekt obserwacji, poznania, mniej lub bardziej dosłownego współdziałania z fotografowanym obiektem, sytuacją.
Fotografia przyrodnicza, jeśli dysponuje się wystarczająco obfitym i dobrym technicznie materiałem, może stanowić dokumentację naukową, podstawę wątków edukacyjnych, a jednocześnie być dziełem sztuki. Prace prezentowane na wystawie Communal Trees/ Drzewa Państwowe faktycznie przedstawiają w wielu przypadkach obrazy przyrody i dokumentują codzienność, jednakże daleko im do fotografii przyrodniczej.
Cechą łączącą prezentowane na wystawie prace jest swoboda wypowiedzi i odejście od klasycznego rozumienia fotografii studyjnej na rzecz niekiedy przypadkowego, spontanicznego kreacjonizmu. Część z prezentowanych prac została wykonana prostymi aparatami analogowymi i założenia cechuje się niską rozdzielczością i zgodą na przypadkowość, a także błędy.
Artyści biorący udział w wystawie: Łukasz Biederman, Filip Chrobak, Dawid Misiorny, Kuba Ryniewicz, Yulka Wilam, Joanna Tekla Woźniak.
Kurator wystawy: Joanna Tekla Woźniak
Communal Trees/ Drzewa Państwowe
Wernisaż: 7.11.2011, godz. 19:00
Termin: 8-26.11.2011
Poznańska Galeria Nowa
ul. Mielżyńskiego 20
Poznań