Akty z lat 20. we Wrocławiu

Autor: Marcin Grabowiecki

1 Lipiec 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na otwarcie wystawy heliograwiur Walerego - Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga, które odbędzie się w piątek, 8 lipca o godz. 17:00 we Wrocławiu. W Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" można będzie zobaczyć akty z lat 20. XX wieku ze zbiorów kolekcjonera fotografii - Zygmunta Wielowiejskiego.

W dniach 8-30 lipca w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" będzie miała miejsce wystawa heliograwiur Walerego - Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga. Na ekspozycji można będzie zobaczyć akty z lat 20. XX wieku ze zbiorów kolekcjonera fotografii - Zygmunta Wielowiejskiego.

Podczas wernisażu (piątek, 8 lipca, godz. 17:00) obecny będzie właściciel kolekcji, który z pewnością podzieli się swoją wiedzą nie tylko o twórczości Walerego, ale o sztuce XIX-wiecznej fotografii, której jest wielbicielem.

fot. Walery

Stanisław Julian Ignacy Ostroróg (1863-1935) to artysta niezwykle barwny i ciekawy. Pochodził z polskiej rodziny, jednak swoje życie spędził w przede wszystkim w Anglii i Francji. Jego ojciec - hrabia Stanisław Julian Ostroróg był fotografem, tak więc Walery miał dostęp do tej dziedziny sztuki od najmłodszych lat. W wieku dojrzałym pracował razem z ojcem w jego atelier w Londynie, a po śmierci ojca przejął prowadzenie zakładu. W latach 1890-1908, Walery wspólnie z Albertem Ellisem prowadzi zakład fotograficzny przy Baker Street w Londynie. Fotografowali słynne osobistości, a przede wszystkim aktorów londyńskich teatrów. Później Walery przeprowadza się do Paryża, gdzie również otwiera zakład fotograficzny i kontynuuje portretowanie bohemy artystycznej. Fotografował aktorki teatrzyków Folies Bergere, Moulin Rouge, L'Europeen czy Casino de Paris i stworzył tysiące egzemplarzy pocztówek z ich podobiznami. Tego typu twórczość stała się jego wizytówką. W latach 20. XX wieku następuje emancypacja kobiet. Zmienia się moda, kanony zachowań, a dla Walerego jest to sprzyjający moment by realizować bardziej śmiałe projekty fotograficzne. W tym czasie pracuje jako fotograf w teatrze Folies Bergere, którego gwiazdą była Josephine Baker. Wówczas powstaje słynna seria jej fotografii autorstwa Walerego.

fot. Walery

Jak pisze Zygmunt Wielowiejski:

Nieco jakby za kulisami tej jego oficjalnej pracy coraz częściej "eksperymentuje" Walery z ciałem modelek. Rezygnuje on przy tym prawie kompletnie z rekwizytów, skupiając się na układzie ciała, na geście, próbując w ten sposób skonstruować dynamikę obrazu. Rezultaty były nowatorskie, czasami prawie szokujące, niecodzienne i niespodziewane. Z powódek nie do końca wytłumaczalnych posługuje się on w tym czasie, i najczęściej właśnie w przypadku tego typu zdjęć, pseudonimem Laryew. To pod tym przydomkiem wydaje on w latach 20. XX wieku znakomity album zawierający sto heliograwiur. Portrety owe stanowią z pewnością apogeum twórczości Walerego. Na początku prawie niezauważone stały się z latami tak sławne, że dzisiaj przeszły na stałe do mitologii aktu kobiecego.

To właśnie te słynne akty można będzie zobaczyć we Wrocławiu.

Stanisław Julian Ignacy OstrorógHeliograwiury. Akty z lat 20. XX wieku

Wernisaż: 8.07.2011, godz. 17:00
Termin: 9-30.07.0211

Dolnośląskie Centrum Fotografii
Domek Romański
pl. bpa Nankiera 8
Wrocław

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj