"Inwestorzy społeczni" Marty Pruskiej w Warszawie

Autor: Marcin Grabowiecki

12 Październik 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych zaprasza na wystawę Marty Pruskiej. "Inwestorzy społeczni" to 11 historii ludzi, którzy zdecydowali się pomóc sobie i innym bez wsparcia urzędników, funduszy europejskich, sponsorów i dotacji. To, co robią nazywane jest ekonomią społeczną. Wernisaż już dziś 12 października w Skwerze. Wystawę będzie można oglądać do 12 listopada na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
fot. Marta Pruska

Ekonomia społeczna rozwija się na naszych oczach. Polacy coraz częściej wykorzystują narzędzia ekonomiczne dla osiągnięcia celów społecznych. Powstaje wiele przedsięwzięć, podejmowanych jest wiele działań wspierających osoby na różne sposoby wykluczone z rynku pracy. Za tymi inicjatywami zawsze stoją żywi ludzie. Mają twarze, imiona, historie.

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych zaprasza na wystawę fotografii Marty Pruskiej poświęconą niezwykłym osobom i ich pomysłom. Jej bohaterowie to inwestorzy społeczni, którzy postanowili rozpocząć prowadzenie działalności ekonomicznej, aby w ten sposób pomagać innym. Zainwestowali w siebie oraz ludzi, którzy potrzebowali ich pomocy osiągając zyski zarówno społeczne, jak i ekonomiczne.

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych wybrała kilkanaście osób z projektu "Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej", których sylwetki prezentuje na wystawie. Podjęliśmy ryzyko opisania zjawiska w trakcie narodzin. Nie znamy efektów tych działań. Istotne jest dla nas uchwycenie zaangażowania i odwagi, ale też i wahań osób, które spotkaliśmy w czasie trwania projektu. Siłą tego zbioru jest pokazanie różnorodności ekonomii społecznej. To, że w jej ramach mieszczą się duże organizacje z doświadczeniem i młode, dopiero rozwijające się, a ludzie angażujący się w te przedsięwzięcia zajmują się skrajnie różnymi zagadnieniami - piszą organizatorzy.

fot. Marta Pruska

Czy ekonomia społeczna to dobry sposób na rozwiązanie problemu bezrobocia? Czy takie miejsca mają szansę zaistnieć na rynku i być konkurencyjne mimo, że pracują tam często osoby niepełnosprawne fizycznie i psychicznie, więźniowie i inne grupy defaworyzowane? - te pytania stawiają organizatorzy wystawy.

Uzupełnieniem wystawy fotograficznej jest katalog, do którego teksty napisało 11 dziennikarzy.

Wystawa jest realizowana przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach projektu Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej: www.owes.fise.org.pl.

Wernisaż odbędzie się we wtorek, 12 października w filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny - Skwer przy Krakowskim Przedmieściu 60A w Warszawie.

Marta PruskaInwestorzy społeczni

Wernisaż: 12.10.2010, godz. 18:00
Termin: 13.10-12.11.2010

Krakowskie Przedmieście pomiędzy kościołem św. Anny a Biblioteką Rolniczą
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii Poprzeczna
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii...
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego. Ekspozycja to zapis niecodziennych działań skupionych wokół rzeki Wisły.
8
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Galeria Centrala wraz z grupą artystów związanych z kolektywem Fotspot zapraszają na wystawę Brzegi wspólne. Ekspozycja prezentuje fotografie poznańskiego odcinka rzeki Warty,...
1
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Na rezydencji artystycznej w poznańskim Pix.House gości dokumentalistka, laureatka World Press Photo Anna Bedyńska. Wystawa Forever Mine porusza zaskakujący problem Japońskiego wymiaru...
8