Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania" odbyła się po raz pierwszy w 2007 roku. W tym roku projekt został zrealizowany po raz czwarty.
Co roku pomysł na grę jest inny. Punktem wyjścia są zawsze ludzie bądź zdarzenia związane z Powstaniem Warszawskim, ale wszystko inne się zmienia. Cztery lata temu chcieliśmy graczom pokazać twórczość Eugeniusza Lokajskiego, w zeszłym roku grą złożyliśmy hołd działalności Poczty Polowej. Czy ktoś dziś pamięta, że Zawiszacy przenosili od trzech do sześciu tysięcy listów dziennie? - mówi Dorota Niemczyk, koordynatorka projektu. Podczas tegorocznej gry, która odbyła się na początku sierpnia, uczestnicy mogli poznać szczegóły z życia "Ziutka" - ten Powstaniec i poeta prowadził graczy, udzielał wskazówek, pojawiał się w anegdotach. Powstanie to dla wielu wciąż nieodkryta historia. Przez te cztery lata, przez "Kliszę" przewinęło się ponad trzy tysiące osób: wolontariuszy, graczy, głosujących. Chcieliśmy im pokazać, że ta historia nie jest nudna i ma wiele aspektów - dodaje.
Podczas finału poznamy zwycięzców tegorocznego konkursu na najlepsze zdjęcie wykonane podczas gry lub zgłoszone dodatkowo, a ukazujące ślady Powstania Warszawskiego. Nagrody zostaną przyznane zarówno przez internautów, którzy głosowali na zdjęcia na facebookowym profilu "Ziutka", a także Jury w składzie: Karol Bagiński (wykładowca Warszawskiej Szkoły Fotografii), Dariusz Majgier (autor popularnych na Facebooku gier fotograficznych FotoWarszawa i FotoKraków), Julia Sielicka-Jastrzębska (fotograf z Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Maciej Skawiński (reporter, laureat nagrody World Press Photo).
Podczas wieczoru wystąpi Voice Band - zespół, którego koncert przeniesie wszystkich w czasy przedwojennych rewelersów. Członkowie Voice Bandu odwołują się między innymi do dorobku chóru Dana, w którym śpiewał Mieczysław Fogg, legendarny warszawski bard.
Od 13 października zapraszamy do Fotoplastikonu Warszawskiego (Al. Jerozolimskie 51, w podwórzu czynszowej kamienicy naprzeciwko Dworca Śródmieście), w którym zaprezentowana zostanie wystawa złożona ze zdjęć nadesłanych na konkurs i spełniających wymogi trójwymiarowego pokazu. Warto dodać, że Fotoplastikon Warszawski rozpoczął działalność około 1905 roku i przetrwał w tym samym miejscu Warszawy okres zaborów, obie wojny światowe, Powstanie Warszawskie oraz czasy PRL. Jest obecnie jedynym takim obiektem na świecie zachowanym w oryginalnym miejscu eksploatacji.
Finał projektu "Twoja klisza z Powstania" już 12 października o 19:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.