Fotografia XX wieku w Muzeum Pałacu w Wilanowie

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Wrzesień 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Do 30 października w warszawskim Muzeum Pałacu w Wilanowie można oglądać wystawę "Uśpiony kapitał. Fotografia XX wieku ze zbiorów Cezarego Pieczyńskiego". Znajdziemy na niej prace najważniejszych twórców fotografii światowej i polskiej m.in: Paula Stranda, Mana Raya, Aleksandra Rodczenko, Nan Goldin, Thomasa Ruffa, Cindy Sherman, Zbigniewa Dłubaka, Natalii LL oraz Zofii Rydet.
Lew Borodulin, Jesteś teraz w armii, Israel, 1977, 29,9 x 21,4 cm

Na wystawie "Uśpiony kapitał. Fotografia XX wieku ze zbiorów Cezarego Pieczyńskiego" możemy zobaczyć prace mistrzów fotografii światowej i polskiej. Początek wyznaczają unikalne dokonania pierwszych eksperymentatorów, jak Eadweard Muybridge z jego sięgającymi jeszcze dziewiętnastego wieku fotograficznymi dokumentacjami ruchu. Narracja wystawy poprowadzi także przez zdjęcia pionierów fotografii artystycznej, jak Amerykanin Paul Strand, dzieła wybitnych twórców awangardy dadaistycznej, konstruktywistycznej czy surrealistycznej (Raoul Hausmann, Man Ray, Aleksander Rodczenko, Christian Schad), aż po prace czołowych twórców współczesnej fotografii (Nan Goldin, Thoams Ruff, Cindy Sherman). Obszerny wybór z fotografii polskiej sięga awangardy międzywojennej i dokonań twórcy heliografii, Karola Hillera, poprzez nowatorskie eksperymenty lat 40. (Zbigniew Dłubak, Fortunata Obrąpalska) i poszukiwania medialne lat 70. (Natalia LL, Ireneusz Pierzgalski, Józef Robakowski). Kolekcja obejmuje zarówno artystów młodego pokolenia, jak i nieżyjących już mistrzów jak Edward Hartwig, Roman Cieślewicz i Zofia Rydet.

Paul Strand, Abstractions, Porch Shadows, Connecticut, 1915, 24 x 16,5 cm

Wybór Muzeum Pałacu w Wilanowie na gospodarza wystawy nie jest przypadkowy - stanowi nawiązanie do historii tego miejsca, niezwykle ważnego dla dziejów i tradycji kolekcjonerstwa. To waśnie w pałacu w Wilanowie w 1805 roku Stanisław Kostka Potocki, wielki znawca i kolekcjoner sztuki, udostępnił publiczności swoją kolekcję, tworząc pierwsze muzeum sztuki w Polsce.

Wystawa w Wilanowie to doskonała okazja, żeby zobaczyć prace mistrzów fotografii światowej i polskiej w jednym miejscu, do czego zachęcamy.

Organizatorzy: Muzeum Pałac w Wilanowie, Fundacja Profile, Warszawa

Uśpiony kapitał. Fotografia XX wieku ze zbiorów Cezarego Pieczyńskiego
Termin: do 30.10.2010
poniedziałek-piątek, godz. 10:00-16:30
sobota-niedziela, godz. 10:00-18:00

Muzeum Pałac w Wilanowie
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
Warszawa

Frantisek Drtikol, Akt, 1929, 28,9 x 22,9 cm
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii Poprzeczna
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii...
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego. Ekspozycja to zapis niecodziennych działań skupionych wokół rzeki Wisły.
8
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Galeria Centrala wraz z grupą artystów związanych z kolektywem Fotspot zapraszają na wystawę Brzegi wspólne. Ekspozycja prezentuje fotografie poznańskiego odcinka rzeki Warty,...
1
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Na rezydencji artystycznej w poznańskim Pix.House gości dokumentalistka, laureatka World Press Photo Anna Bedyńska. Wystawa Forever Mine porusza zaskakujący problem Japońskiego wymiaru...
8