Akcesoria
LaCie Rugged SSD Pro5 - 5300 MB/s w zapisie, czyli najszybszy przenośny dysk SSD na rynku
Od 5 lat w Internecie publikowane są szerokie recenzje wystaw, relacje zagranicznych korespondentów, wywiady z fotografikami i eseje poświęcone fotografii. Bowiem od 5 lat działa redagowana przez ludzi ze środowiska Małej Galerii ZPAF CSW fototapeta.art.pl. Niedawno Fototapeta zwolniła nieco tempa. Recenzje i opisy wystaw pojawiały się rzadziej, choć nie straciły na jakości. Za to od nowego roku dostępne będzie papierowe wydanie Fototapety.
Drukowana Fototapeta będzie miała odmienną formułę niż edycja internetowa, co wydaje się rozsądne, ze względu na długość cyklu wydawniczego i periodyczność nowego pisma, które ma być kwartalnikiem.
Fototapeta w postaci drukowanego kwartalnika kontynuuje rozszerza nie tylko internetową wersję tego czasopisma, ale również ukazujący się w latach 1992-2000 periodyk o tej samej nazwie.
Pierwszy numer drukowanej Fototapety (około 15 zł) otwiera wstęp Marka Grygla.
Najobszerniejszą część materiału zawartego w pierwszym numerze zajmują prezentacje najnowszych cykli fotograficznych wybitnych artystów. Reprodukcje fotografii są uzupełnione wypowiedziami autorów - Wojtka Wieteski, Mariusza Hermanowicza, Wojciecha Prażmowskiego, Katarzyny Fortuny, Ewy Wolańskiej, Tadeusza Rolke, Chrisa Niedenthala oraz amerykańskiej fotograf Nan Goldin, której prace będziemy oglądać już na początku przyszłego roku w Zamku Ujazdowskim.
Blok tekstów poświęconych teorii, krytyce oraz historii fotografii otwiera rozmowa ze Zbigniewem Dłubakiem, który opowiada o programie i dylematach organizacyjnych związanych z otwarciem Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie w 1977 roku.
Ponadto Jan Trzupek przedstawia działalność artystyczną Andrzeja Pawłowskiego (1925-1986), która stanowiła i nadal stanowi inspirację dla szeregu artystów.
Perspektywę historyczną poszerza Adam Sobota w eseju o zjawisku traktowania sprzętu technicznego jako znaczącego elementu komunikacji artystycznej. Przez długi czas ta tendencja była najwyraźniej widoczna właśnie w fotografii, a dziś obecna jest w jeszcze większym zasięgu w mediach elektronicznych.
Prezentowany jest także projekty artystów, którzy w swej twórczości przekraczają granice fotografii odwołując się do nowych mediów, szczególnie techniki video. Grzegorz Borkowski opisuje prace Alicji Żebrowskiej, Wyrzykowskiego i Chichkana w artykule pt. Miedzy wizerunkiem a tożsamością.
Fototapetę będzie można nabyć w księgarniach artystycznych w dużych miastach (w Warszawie m.in. w Zachęcie i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski), w galeriach ZPAF (w Warszawie w Starej Galerii oraz Małej Galerii ZPAF-CSW) oraz w punktach sprzedaży EMPiK na terenie całego kraju. Wszyscy zainteresowani kupnem proszeni są o kontakt z redakcją: redakcja@fototapeta.art.pl
Czy na rynku fotograficznych czasopism jest miejsce dla drukowanej Fototapety? Silna pozycja miesięcznika Pozytyw oraz podobny charakter kwartalnika Fotografia nie zwiastują sukcesu. Jednakże, podzielając nadzieję twórców Fototapety, należy podkreślić wyjątkowy skład redakcji i jej doskonałe kontakty w środowisku artystycznym. Obiecująca wydaje się także być zapowiedź nowego numeru