Pozytyw - sierpień/wrzesień 2006

Autor: Łukasz Kacperczyk

23 Wrzesień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Wygląda na to, że "Pozytyw" na dobre przeszedł na dwumiesięczny cykl wydawniczy. W najnowszym wydaniu magazynu znajdziemy osiem prezentacji fotograficznych, m.in. miejskie krajobrazy Edgara Martinsa, przegląd fotografii francuskiej wprost z festiwalu Transfotografia, poetyckie prace Basi Sokołowskiej i portret Śląska autorstwa Michała Łuczaka. Ponadto w numerze opisy wybranych nowości sprzętowych i oczywiście kolejny odcinek "Fine printera".
  1. Testy i porady
  2. Galerie
  3. Konkursy

1. Testy i porady

Dział sprzętowy najnowszego "Pozytywu" to głównie opisy nowości sprzętowych. Znalazło się jednak miejsce na dość obszerny test lustrzanki Sony Alpha 100 i artykuł poprzedzający relację z zaczynających się w najbliższy wtorek targów Photokina 2006. Jak zwykle już niestety "Fine printer" Wojtka Tkaczyńskiego to jedyny artykuł poradnikowy "Pozytywu". We wrześniowym wydaniu znajdziemy drugi tekst poświęcony tonowaniu odbitek - tym razem na niebiesko.

Okładka sierpniowo-wrześniowego "Pozytywu"

2. Galerie

Już na początku letnio-jesiennego "Pozytywu" zamieszczono bardzo mocną prezentację - puste, zamglone miejskie krajobrazy autorstwa Edgara Martinsa, który portretuje miasto ukazując jego obrzeża. Tym razem redakcja nie szczędziła miejsca, dzięki czemu mamy okazję zobaczyć dość duży wybór zdjęć Portugalczyka. Druga galeria również zasługuje na uwagę, oglądamy bowiem przegląd prac francuskich fotografów, którzy byli bohaterami zakończonego niedawno w Trójmieście festiwalu Transfotografia. Tekst Marty Eloy Cichockiej. Tomasz Czech pisze o zamieszczonych w dziale "90 stopni" niepokojąco efektownych, malarsko pięknych pracach Tomasa Munity. Niepokojących, ponieważ chilijski fotoreporter fotografował targany konfliktami zbrojnymi Kabul. Zupełnie inne są delikatnie tonowane, zielonkawe fotografie Basi Sokołowskiej dzielącej się z nami impresjami z trzech miast: Warszawy, Sydney i Kuala Lumpur.

Kolejną prezentację poświęcono czułemu, lecz badawczemu i spojrzeniu Ljubisy Danilovica na współczesną Rosję. Michał Łuczak, bohater następnego materiału, to młody fotoreporter, który dokumentował życie Nikiszowca - górniczego osiedla na przedmieściach Katowic, miejsca, do którego sięgają jego rodzinne korzenie. Ostatnie dwie prezentacje numeru poświęcono dwóm francuskim, lecz jednocześnie międzynarodowym, festiwalom fotograficznym: pierwszy to Visa pour l'Image w Perpignan, drugi - Rencontres Internationales de la Photographie w Arles. O obu pisze redaktor naczelny magazynu Krzysztof Miękus, który nieco złośliwie porównuje spotkania w Arles z Miesiącem Fotografii w Krakowie (złośliwie choćby ze względu na zestawienie budżetów tych dwu imprez...). Musimy przyznać, że warto było czekać na najnowszy numer magazynu, bo pod względem jakości zamieszczonych fotografii (a o to w "Pozytywie" przede wszystkim chodzi) jest na najwyższym poziomie.

4. Konkursy

Miłośnicy konkursów fotograficznych mogą przysyłać do redakcji "Pozytywu" swoje prace. Spośród nich na bieżąco wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca" (przyjmowane są również cykle), którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.

Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj