Akcesoria
Snoot optyczny Quadralite SN200 LED z karnawałowym rabatem
Prezentujemy lipcowy numer miesięcznika Pozytyw. Wiele artykułów poświęcono w nim fotografii mody i ciała oraz pracy w ciemni
1. Testy
W lipcowym numerze miesięcznika Pozytyw znajdziemy porównawczy test sześciu lustrzanek dla tych, którzy za niską cenę wymagają więcej niż podstawowych funkcji. Zestawione zostały dwa aparaty Pentax: MZ5 i MZ 7, Canon EOS 33, Nikon F80 oraz dwa korpusy Minolta: Dynax 5 i 800si. Warto też przeczytać test nowego obiektywu Nikkor AF-S 24-85 mm f/3,5-4,5, którego konstrukcja oparta jest na hybrydowej soczewce asferycznej i soczewkach o niskiej dyspresji ED. W Pozytywie nie zabrakło też testu, porównującego aparaty cyfrowe.
W lipcowym numerze przedstawione zostały modele o matrycy 3,3 MP: Canon PowerShot S30, Casio QV-3500EX, Epson PhotoPC 3100Z, FujiFilm FinePix S602 Zoom, Kodak DX3900, Konica KD-300Z, Kyocera Finecam 53x, Minolta Dimage 5, Mnolta Dimage S304, Nikon Coolpix 995, trzy modele olympusa: C-3020 Zoom, C-300Z, C-720UZ, trzy modele Sony DSC-P5, DSC-P7, DSC-P71, Toshiba PDR-M70 i M-71 oraz Pentax Optio 330 i Premier DC-3460.
Ponadto w numerze test czterech skanerów do filmów Canon FS4000US, Microrek FilmScan 3600, Minolta DIMAGE Scan Elite II oraz UMAX PowerLook 270. W lipcowym Pozytywie znajdziemy także zestawienie dwunastu cyfrowych kamer video oraz test cyfrowego kompaktu Kyocera Finecam S3x
2. Porady
W lipcowym numerze miesięcznika Pozytyw znajdziemy ciekawy artykuł z cyklu o Fotomontażu, w którym zostały omówione różne rodzaje masek fotograficznych, sposoby ich wykonania i użycia. Niezwykle interesujący jest tekst Pawła Sujeckiego o enigmatycznej technice litowej. W dziale Fotografia cyfrowa warto zwrócić uwagę na artykuł wyjaśniający zagadnienia związane z matrycą CCD. Do tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na porzucenie fotografii analogowej na korzyść cyfrowej, adresowany jest artykuł zestawiający wady i zalety obu sposobów fotografowania. Amatorów ciemni z pewnością zainteresuje artykuł Wojtka Tkaczyńskiego poświęcony zasadom ustalenia prawidłowego kontrastu i czasu naświetlania (ustalenia gradacji papieru fotograficznego, płynnej wymiany filtrów). Natomiast w 29. odcinku artykułu Podstawy fizyczne i chemiczne procesów fotograficznych została omówiona zmiana gradacji gotowego już obrazu, a dokładniej tych współczynników chemicznych, które prowadzą do jego wzmocnienia. Z cyklu Fotograficzne abc pojawił się też artykuł poświęcony podstawom kopiowania pozytywu w ciemni.
3. Galerie
W lipcowym numerze Pozytywu zaprezentowano fotografie z albumu Sebastiana Skalskiego Sto wyjątkowych kobiet XX wieku. Obejrzeć można również fotografie Katarzyny Fortuny, prezentowane w ubiegłym miesiącu w Malej Galerii ZPAF w Warszawie, na wystawie Jestem. W lipcowym numerze znalazł się również artykuł o fotografii ciała, ilustrowany pięknymi zdjęciami autorstwa Andrzeja Pilichowskiego-Rango. W dziale fotografia mody znajdziemy galerię zdjęć Pawła Żaka oraz Anny Fedisz. Warto też przeczytać wywiad i obejrzeć galerię zdjęć Piotra Kowalczyka, fotoreportera Rzeczpospolitej. Równie interesująca jest rozmowa z Wojciechem Druszczem, kierownikiem Działu Fotograficznego tygodnika Polityka. Uwagę zwraca także esej Izy Wojciechowskiej o portrecie, ilustrowany fotografiami Marka Szczepańskiego
4. Konkury
Miesięcznik Pozytyw współorganizuje konkurs fotograficzny Wyścig o wernisaż , w którym pula nagród przekracza 10 000 zł. Temat zdjęć jest następujący: Cztery kolory świata - kalendarz, a termin ich nadsyłania upływa 15 listopada 2002. Ponadto zwycięskie prace wezmą udział w prestiżowym wernisażu, zorganizowanym w Laboratorium ProfiLab w Warszawie.
5. Historia fotografii
Z cyklu Fotograficzny panteon została przedstawiona sylwetka Tiny Modotti. Ponadto w lipcowym numerze znajdziemy artykuł o cyklu fotografii czeskiego twórcy Evzena Sobeka Ecce homo.
Cena miesięcznika Pozytyw : 11.50 zł