Kim naprawdę była Vivian Maier? Powstała książka o życiu prywatnym fotografki.

Autor: Maciej Zieliński

4 Luty 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Z tysięcy pozostawionych zdjęć dowiadujemy się, jaka była ameryka lat 50. O ich autorce nadal wiemy jednak bardzo niewiele. Luki w życiorysie Vivian Maier wypełnić postanowiła Ann Marks w nowej książce „Vivian Maier Developed. The Untold Story of the Photographer Nanny”.

Wszyscy kochamy niesamowite zdjęcia Maier, ale nie mniej kochamy niezwykłą historię, która doprowadziła do odkrycia jej wielkiego talentu. Tajemnicza niania, której nieprzerwanie towarzyszy aparat fotograficzny i odnalezione pół wieku później, zupełnie przez przypadek, pudła pełne negatywów – to gotowy scenariusz na film, który faktycznie powstał.

Praca z archiwami trwa – od momentu odkrycia przez Johna Maloofa jej zdjęć w 2007, na rynku pojawiło się już 5 albumów porządkujących zbiory, w świat wyruszyły kolejne wystawy, a o samej artystce powstały filmy biograficzne. Jej zdjęcia prezentowane były od Brazyli po Tajwan (ruszyła też sprzedaż odbitek, bo Vivian Maier, niestety już po swojej śmierci stała się niezłym biznesem). 

Vivian Maier - co o niej wiemy?

Co jednak wiemy o samej autorce? Wiemy, że urodziła się w Ameryce 1 lutego 1926 roku. Większość swojej młodości spędziła we Francji. Do Stanów wróciła w latach 50. pracując w zasadzie aż do końca (zmarła w 2009 r.) jako niania i opiekunka. W wolnym czasie, ale jak dowodzą zdjęcia, również w pracy, dokumentowała życie mieszkańców Chicago i Nowego Jorku.

Była osobą skrytą, i nawet Ci którzy ją znali nie potrafią powiedzieć zbyt wiele o jej życiu rodzinnym i osobistym. Sprzeczne i nader skromne informacje, jakie na jej temat pojawiały się w ostatnich latach zainspirowały Ann Marks, do napisania książki poświęconej życiu Vivian Maier.

Marks przez lata pracowała dla dużych korporacji, w tym również jako szefowa marketingu Wall Street Journal. Postanowiła wykorzystać swoje umiejętności pozyskiwania i analizy informacji do wypełnienia czarnych plam wy historii życia niani-artystki.

Pisarka dostała dostęp do niezbadanych jeszcze materiałów z kolekcji Maloofa, w tym nagrań wideo, zapisu rozmów, listów czy pozostawionych rzeczy osobistych. Przeprowadziła też dziesiątki wywiadów z krewnymi oraz oczywiście pracodawcami Maier. Zdaniem wydawcy (Simon & Schuster), to pierwsza publikacja, która pozwoli lepiej zrozumieć jej wybory osobiste i motywacje fotograficzne.

 

 

 

 

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj