Przeleżały w piwnicy kilkadziesiąt lat - Afryka lat 50. XX wieku na zaginionych kolorowych zdjęciach Todda Webba

Autor: Maciej Luśtyk

1 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

W 1958 roku na zlecenie ONZ kultowy dokumentalista Todd Webb pojechał w kilkumiesięczną podróż po Afryce, by dokumentować przemiany gospodarcze i rodzący się przemysł. Licząca ponad 2 tys. zdjęć kolekcja zaginęła na kilkadziesiąt lat. Dzięki przypadkowemu odkryciu teraz będziemy mogli zobaczyć je po raz pierwszy.

Tego typu historie nie zdarzają się często, tym bardziej jeśli chodzi twórców o światowego kalibru. Todda Webba, jednego z najważniejszych dokumentalistów XX wieku znamy głównie z czarno-białych zdjęć amerykańskiego Zachodu czy też fotografii Nowego Jorku. Teraz, za sprawą zdjęć, które przepadły na kilkadziesiąt lat mamy okazję poznać zupełnie inne oblicze fotografa, a przy okazji zobaczyć fantastyczny kawałek historii.

W 1958 roku ONZ zatrudniło fotografa do wykonania nietypowego zlecenia. Uzbrojony w 3 aparaty przez 5 miesięcy podróżował po 8 krajach Afryki, dokumentując przemiany polityczne, a także rodzącą się gospodarkę i przemysł. Z wyprawy tej przywiózł ok. 2200 kolorowych zdjęć ale ONZ z całego zlecenia opublikowało niespełna 20 zdjęć - formie 9-stronicowej, czarno-białej broszury.

fot. Todd Webb / Todd Webb Archive 2021

Po powrocie do kraju, Webb chciał wydać zdjęcia w formie albumu, jednak jak sam wspominał wydawcy nie byli zainteresowani oglądaniem przemian systemowych w Afryce - woleliby zobaczyć ludność plemienną i dzikie zwierzęta. Następnie, w efekcie nieudanej, nie opisywanej w szczegółach transakcji, w latach 70. XX wieku pokaźna część archiwum fotografa trafiła w ręce prywatnych inwestorów. Kolejnych kilkadziesiąt lat „afrykańska kolekcja” spędziła zamknięta w skrzyni na dnie piwnicy jednego z kolekcjonerów.

fot. Todd Webb / Todd Webb Archive 2021

fot. Todd Webb / Todd Webb Archive 2021

Według Betsy Evans Hunt, która zarządza archiwum fotografa po jego śmierci i która wyśledziła zaginioną kolekcję, fotograf niechętnie opowiadał o utraconych zdjęciach. Jak się miało później okazać głównie dlatego, że Webb tracił wtedy dorobek swojego życia.

Zaginione zdjęcia, po latach poszukiwań i ustalania warunków finansowych Hunt odzyskała dopiero w 2017 roku, jednak jeszcze wtedy nie wiedziała, że znajdzie wśród nich także nigdy nie publikowane, kolorowe zdjęcia z Afryki.

fot. Todd Webb / Todd Webb Archive 2021

fot. Todd Webb / Todd Webb Archive 2021

fot. Todd Webb / Todd Webb Archive 2021

Po kilku latach konsultacji historycznych, edycji i restaurowania zdjęć zaginioną przez kilkadziesiąt lat kolekcję możemy wreszcie zobaczyć na własne oczy w książce „Todd Webb in Africa: Outside the Frame”. Publikacja zawiera 150 zdjeć wykonanych przez fotografa w czasie jego podróży po afryce, opatrzonych tekstami, esejami i wywiadami pozwalającymi lepiej zrozumieć kontekst kulturowy i znaczenie odnalezionych zdjęć.

Publikacji towarzyszy wystawa objazdowa, która startuje w Minneapolis Institute of Art.

Todd Webb in Africa: Outside the Frame

  • Liczba stron: 256
  • Oprawa: Twarda
  • Wymiary: 25,4 x 30 x 2,8 cm

Książkę „Todd Webb in Africa: Outside the Frame” możemy kupić w cenie 50 dolarów na stronie archiwum fotografa.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj