Pozytyw - listopad/grudzień 2005

Autor: Łukasz Kacperczyk

29 Grudzień 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Do sprzedaży trafiło właśnie ostatnie w tym roku wydanie "Pozytywu". Znajdziemy w nim m.in. prace Davida Stocka, relację z Paris Photo 2005 i dyskusję na temat przyszłości Małej Galerii ZPAF-CSW.

Redakcja "Pozytywu" postanowiła pożegnać 2005 rok podwójnym numerem listopadowo-grudniowym. Jeśli jakość materiałów zamieszczonych w tym wydaniu ma być prognozą na przyszły rok, to możemy się tylko cieszyć. Polecamy.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Konkursy

1. Testy

Najnowsze wydanie "Pozytywu" zawiera dwa poważniejsze materiały sprzętowe. Wojtek Tkaczyński dzieli się swoimi wrażeniami z fotografowania parą ciekawych cyfrówek: Samsungiem Pro815 i Sony DSC-R1. Ponadto w numerze wiele krótkich informacji o nowościach i jeszcze krótszych notek w nowej rubryce zatytułowanej "W telegraficznym skrócie".

Okładka listopadowo-grudniowego "Pozytywu"

2. Porady

Najnowszy odcinek "Fine printera" Wojtka Tkaczyńskiego to jedyny artykuł poradnikowy listopadowo-grudniowego wydania miesięcznika. Tekst zatytułowany "<>, czyli róbmy odbitki tak jak zdjęcia" przedstawia alternatywną metodę ustalania odpowiedniej ekspozycji odbitki.

3. Galerie
Prezentacje fotograficzne najnowszego "Pozytywu" otwiera galeria czarno-białych portretów (ludzi i miejsc) autorstwa Diany Lui. Pisząca o jej pracach Dorota Dmitruk nie zgadza się na proponowaną przez krytyków genderową interpretację twórczości Malajki. Dalej oglądamy niesamowite fotografie Weroniki Łodzińskiej-Dudy i Andrzeja Kramarza z cyklu "Biała izba" (część projektu "Dom"), które analizuje Tomasz Ferenc. O spokojnych panoramach socrealistycznej architektury wnętrz autorstwa Claudia Gobbiego ciekawie pisze Anna Cymer. W dziale "90 stopni" zamieszczono ziarniste czarno-białe zdjęcia Gregoire Eloya, z którym rozmawia Marta Eloy Cichocka.

Warto zwrócić uwagę na prace zaangażowanego ekologicznie Davida Stocka. Kolejną prezentację poświęcono znakomicie zakomponowanym fotografiom Gary'ego Cawooda, który połączył precyzję kadrowania wielkiego formatu (swojego codziennego narzędzia) ze spontanicznością małego obrazka i wysokoczułego filmu. Cykl "Kompozycja w zieleni i w czerni. Portret matki fotografa" Aline Smithson to otwarte nawiązanie do słynnego obrazu "Matka" Jamesa McNeilla Whistlera. Zdjęcia Elinory Carucci dokumentują jej pracę jako tancerki brzucha, ale ich faktycznym autorem jest mąż artystki. Adam Leszczyński ciekawie pisze o znakomitych fotografiach Thomasa Mailaendera, który fotografował samochody afrykańskich imigrantów wiozących prezenty dla swoich rodzin w ojczyźnie. W bogato ilustrowanym tekście Marta Eloy Cichocka przybliża okoliczności powstania i działalność obchodzącej w tym roku 20-lecie istnienia krakowskiej galerii Zderzak. Prezentacje fotograficzne listopadowo-grudniowego "Pozytywu" kończą trzy zdjęcia z Kalendarza Pirelli 2006. To mało, ale biorąc pod uwagę stale obniżający się ostatnio poziom tej publikacji, nie ma chyba czego żałować.

4. Konkursy
Przypominamy, że miłośnicy konkursów fotograficznych mogą przysyłać do redakcji "Pozytywu" swoje prace. Spośród nich na bieżąco wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca" (przyjmowane są również cykle), którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.

W swoim kolejnym jednostronnym felietonie Krzysztof Gierałtowski zajął się tym razem zamieszaniem wokół przyszłości Małej Galerii ZPAF-CSW. Jak zwykle jest dość ostro. Portreciście odpowiada Wojciech Prażmowski, trójgłos na ten temat dopełnia list otwarty prezesa ZPAF Mariusza Wideryńskiego. W numerze znajdziemy też bogato ilustrowaną relację z Paris Photo 2005.

Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj