Pozytyw - październik 2005

Autor: Łukasz Kacperczyk

30 Listopad 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Przedstawiamy zawartość najnowszego numeru "Pozytywu". Znajdziemy w nim m.in. prace Ivana Pinkavy, kubański cykl Lorenzo Castore, wywiad z Pawłem Żakiem i test Olympusa E-500.

Październikowe wydanie miesięcznika "Pozytyw" dla odmiany nie jest numerem specjalnym. Tym razem redakcja postawiła na różnorodność i to ona jest siłą październikowego numeru - nie na zasadzie "dla każdego coś miłego", lecz ukazując, w jak różnych kierunkach zmierza jednocześnie współczesna fotografia. Polecamy.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Konkursy

1. Testy

W październikowym wydaniu miesięcznika jak zwykle znajdziemy dużo informacji o nowościach sprzętowych - głównie cyfrowych. Ponadto w numerze znalazło się miejsce na pierwsze wrażenia z użytkowania Nikona D200 i dłuższy test Olympusa E-500. Przeczytamy też o trzeciej lustrzance cyfrowej wydania, czyli Konice Minolcie Dynax 5D.

Okładka październikowego "Pozytywu"

2. Porady

Najnowszy odcinek "Fine printera" Wojtka Tkaczyńskiego to jedyny artykuł poradnikowy październikowego wydania miesięcznika. Tekst zatytułowany "W hołdzie dla paska" wyjaśnia, jak ważne dla efektywnej pracy w ciemni jest naświetlanie pasków testowych.

3. Galerie

Prezentacje fotograficzne najnowszego "Pozytywu" otwierają wywołujące ściskanie w brzuchu czarno-białe prace Ivana Pinkavy. Dalej mamy chwilę oddechu - stonowane, lecz również niespokojne fotografie Pawła Żaka. Galerii towarzyszy wywiad Krzysztofa Miękusa z autorem (polecamy rozmowę z Pawłem Żakiem zamieszczoną w Fotopolis w dziale Galeria). W dziale "90 stopni" zamieszczono przedpremierową prezentację cyklu Lorenzo Castore Paradiso - mimo że album jeszcze się nie ukazał, już został uhonorowany prestiżową Leica Publishers Award. Warto spojrzeć na Kubę (tam został zrealizowany projekt) oczami młodego Włocha, ponieważ w jego pracach próżno szukać wtórnych efektownych migawek. Następną prezentację poświęcono prywatnym zdjęciom Marco Sangesa, który zawodowo zajmuje się fotografią mody. Warto zwrócić uwagę na ekspresyjne kolorowe fotografie Adama Cohena - jego opowieści o własnej twórczości wysłuchał Michael Ackerman. Peter A. Calvin, bohater kolejnej prezentacji, rejestruje ślady interakcji Amerykanów z otaczającą ich rzeczywistością. Anna Cymer analizuje prace Leszka Szurkowskiego z cyklu Imaginary Forest - buduje przekonującą analogię z założeniami modernistycznej architektury. Nie można przegapić przekrojowej prezentacji twórczości Hiroshi Sugimoto, o którego zdjęciach pisze Adam Mazur. Na koniec Maciej Stępiński pokazuje swoje "szosowe" fotografie wyczyszczone ze szczegółów pozwalających zlokalizować sytuację przedstawioną na zdjęciu.

4. Konkursy

Przypominamy, że miłośnicy konkursów fotograficznych mogą przysyłać do redakcji "Pozytywu" swoje prace. Spośród nich na bieżąco wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca" (przyjmowane są również cykle), którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.

W swoim kolejnym jednostronnym felietonie Krzysztof Gierałtowski podkreśla znaczenie śledzenia na bieżąco aktualnych światowych trendów, co ma być receptą na wyjście z polskiego zaścianka. W numerze znajdziemy też obszerną i bogato ilustrowaną analizę programu zakończonego niedawno festiwalu Noorderlicht 2005.

Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj