Black & White Photography - październik 2005

Autor: Łukasz Kacperczyk

25 Październik 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Można jeszcze kupić październikowy numer magazynu "Black & White Photography". Znajdziemy w nim m.in. niepublikowany wcześniej wywiad z Henrim Cartier-Bressonem, test Apo-Summicrona 75/2 i poradnik, jak suszyć baryty.
  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Historia fotografii

1. Testy

Październikowy numer "Black & White Photography" zawiera dwa materiały testowe. W pierwszym Julien Buselle analizuje możliwości dwóch negatywów o wysokiej rozdzielczości: Agfy Copex Rapid oraz Kodaka Imagelink HQ. Drugi test dotyczy obiektywu Leica Apo-Summicron 75 mm F2 - pisze o nim Frances Schultz. Jak zwykle warto też przeczytać kolejny artykuł poświęcony starym aparatom. W najnowszym wydaniu zamieszczono tekst o stereoskopowym Stereo Realiście.

Okładka październikowego numeru "Black & White Photography"

2. Porady

Porady praktyczne październikowego wydania "Black & White Photography" otwiera artykuł, w którym Mike Crawford radzi, jak należy suszyć odbitki na papierze barytowym. Następnie możemy się przyjrzeć stykówce Thurstona Hopkinsa - tej, na której widać słynne zdjęcie urwisa w indiańskim pióropuszu celującego do fotografa z zabawkowego rewolweru. W swoim felietonie Mike Johnston przekonuje, że czasem warto poświęcić techniczną doskonałość odbitki, by wydobyć ze zdjęcia jego pełny potencjał. W rubryce "Printer's Art" przyglądamy się, jak trudny negatyw Andrew Sandersona zinterpretował Alistair Baird. Warto też zajrzeć za kulisy kolejnej ciemni prezentowanej przez czytelnika magazynu - tym razem zobaczymy, jak zagospodarować nadmiar przestrzeni. Dla miłośników obróbki komputerowej przygotowano dwa artykuły - pierwszy o dodawaniu ramek w Photoshopie, drugi o tym, jak odtworzyć w komputerze efekty, jakie daje technika litowa.

3. Galerie

Prezentacje fotograficzne październikowego wydania magazynu otwiera bogato ilustrowany materiał poświęcony wizerunkowi Marylin Monroe. W galerii czytelników oglądamy ciekawe krajobrazy i portrety. W dziale "Portfolio" zamieszczono zwierzęce portrety Nicka Brandta, który podchodzi do fotografii dzikiej przyrody w dość oryginalny sposób - wystarczy powiedzieć, że używa średniego formatu.

4. Historia fotografii

W rubryce "Golden Oldie" znajdziemy artykuł poświęcony Humphreyowi Spenderowi, który fotografem był co prawda krótko, ale zdążył zapisać się w historii brytyjskiego magazynu "Picture Post". Nie wolno przegapić niepublikowanego wcześniej wywiadu z Henrim Cartier-Bressonem - jest co prawda dość krótki, ale bardzo ciekawy.

W comiesięcznym felietonie Eamonn McCabe wspomina swoją pierwszą styczność z twórczością Michaela Kenny.

Cena miesięcznika "Black & White Photography" w Polsce: 35 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7