Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Zajmujący się wyłącznie fotografią czarno-białą brytyjski miesięcznik "Black & White Photography" zbliża się do jubileuszowego, 50. już numeru. W oczekiwaniu na zapowiedziane niespodzianki związane z wrześniowym wydaniem, zajrzyjmy do wciąż jeszcze dostępnego w naszym kraju ostatniego numeru magazynu.
1. Testy
Najważniejszym materiałem sprzętowym sierpniowego "Black & White Photography" jest test cyfrowej lustrzanki Fujifilm FinePix S3 Pro. W numerze znajdziemy też krótkie porównanie możliwości dwóch zaawansowanych światłomierzy, modeli: Sekonic L-558 Dualmaster i Gossen Digi Pro F. Oczywiście warto też przeczytać kolejny artykuł poświęcony starym aparatom. W sierpniowym wydaniu Colin Harding pisze o kamerze, którą uwiecznił w wierszu Lewis Carroll.
2. Porady
Porady praktyczne najnowszego wydania "Black & White Photography" dla odmiany otwiera artykuł Lee Frosta, w którym autor radzi, jak korzystać z obiektywów z pochyłami i przesuwami. W dziale "Monochrome workshop" oglądamy wyniki pleneru Lee Frosta i trójki czytelników - oczywiście fotografowali architekturę. Z radością witamy powrót rubryki "Contact Sheet", w której tym razem oglądamy stykówkę Jessa Yatesa, który opowiada o tym, jak powstało słynne zdjęcie przedstawiające jego córkę na Piccadilly Circus w Londynie. Mike Johnston (jego cotygodniowy tekst z cyklu Fotograf niedzielny publikujemy w Fotopolis) wyjaśnia, czemu, mimo że sam jest miłośnikiem produktów Leiki, wkurzają go inni zwolennicy tej marki. W rubryce "Printer's Art" przyglądamy się, jak zdjęcie Alistaira Bairda zinterpretował w ciemni Mike Crawford. Warto też oczywiście zajrzeć za kulisy kolejnej ciemni prezentowanej przez czytelnika magazynu - tym razem jest to wolno stojąca ciemnia Uniwersytetu Brighton. Zwolenników tradycyjnej fotografii srebrowej powinien zainteresować artykuł, w którym Elizabeth Roberts wyjaśnia, co skłoniło ją do spróbowania swoich sił w czarno-białym druku atramentowym.
3. Galerie
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sierpniowe wydanie magazynu zostało poświęcone fotografii architektury. Prezentacje otwiera obszerny materiał poświęcony Helen Binet, której oryginalne, ascetyczne wręcz fotografie wnętrz oczarowują już na pierwszy rzut oka. Dalej czytamy wspomnienie o zmarłej niedawno brytyjskiej fotografce Fay Godwin. W galerii czytelników oglądamy morskie krajobrazy, zdjęcia portretowe i reportażowe. Warto zwrócić uwagę na bogato ilustrowany artykuł poświęcony archiwum Royal Institute of British Architects. W dziale "Portfolio" pokazano prace znakomitych Bernda i Hilli Becherów.
4. Historia fotografii
W rubryce "Golden Oldie" przeczytamy artykuł poświęcony Ruth Harriet Louise - portrecistce znanej przede wszystkim z pracy dla wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer i zdjęć ówczesnych (lata 20.) gwiazd Hollywood.
W swoim comiesięcznym felietonie Eamonn McCabe komentuje wielką wystawę portretów, którą do 18 września można oglądać w londyńskiej Tate Britain.
Cena miesięcznika "Black & White Photography" w Polsce: 35 z?