Kwartalnik "Fotografia" - 18/2005

Autor: Łukasz Kacperczyk

10 Sierpień 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Zaglądamy do najnowszego numeru kwartalnika "Fotografia". Znajdziemy w nim między innymi prace Krzysztofa Zielińskiego, eleganckie kadry Sarah Moon i relacje z najciekawszych wydarzeń fotograficznych w naszym kraju ostatnich miesięcy.

Najnowszy numer kwartalnika zawiera aż trzynaście prezentacji fotograficznych okraszonych tekstami. Z jednej strony to dobrze, bo z każdym wydaniem czytelnik ma szansę zapoznać się z twórczością wielu artystów. Niestety magazyn nie jest z gumy, przez co niektóre prezentacje są zbyt okrojone i pozostawiają uczucie niedosytu. Ale przejdźmy do rzeczy.

Jak zwykle skupię się głównie na materiałach, które mnie w jakiś sposób zainteresowały - nie oznacza to oczywiście, że resztę numeru można sobie darować. Letnie wydanie "Fotografii" otwiera obszerny dział "Wydarzenia". Znajdziemy w nim m.in. relację z 4. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Jednak najwięcej miejsca poświęcono 4. Biennale Fotografii w Poznaniu. By podkreślić subiektywność oceny, redakcja postanowiła zamieścić aż siedem głosów wartościujących to wydarzenie - w tym krytyków (Elżbieta Łubowicz, Krzysztof Jurecki) i kuratorów biennale. Oceny są często skrajnie odmienne i z zaciekawieniem czytałem, co najbardziej podobało się poszczególnym autorom.

Okładka najnowszego numeru kwartalnika "Fotografia".

Dalej oglądamy już tylko zdjęcia. O najnowszym projekcie Krzysztofa Zielińskiego (Random pleasures) pisze naczelny kwartalnika Ireneusz Zjeżdżałka. Zieliński dalej fotografuje swoje rodzinne Wąbrzeźno, ale wielkoformatowe krajobrazy miejskie zastąpiły intymne i nieco bardziej osobiste prace. Jedno jest pewne - jest równie ciekawie, jak przy okazji poprzedniego projektu Hometown. Gdyby jeszcze nie ten tytuł po angielsku... Bogdan Konopka przedstawia barwne fotografie Dolores Marat - artystka pracuje głównie przy sztucznym świetle, co pozwala uzyskać ciekawą, nienaturalną kolorystykę. O niesamowitych pracach Jeffa Walla pisze Daria Kołacka. W tekście "Pamięć jako obraz" Elżbieta Łubowicz analizuje trzy cykle Andrzeja P. Batora. Ciekawie prezentują się czarno-białe, zniszczone kadry Nicholasa Wintera (fotograf celowo maltretuje negatywy, by osiągnąć efekt oddalenia w czasie). Bogdan Konopka rozpływa się z zachwytu (czy aby nie za bardzo?) nad nastrojowymi fotografiami Sarah Moon. Interesująco wypada zestawienie manipulowanych prac Dorothy Simpson Krause i Magdaleny Charyło. O wystawie Leonarda Sempolińskiego Robię tylko dokumenty piszą Marta Smolińska-Byczuk i Piotr Grochmalski.

W części historyczno-teoretycznej zamieszczono obszerny artykuł Macieja Szymanowicza "Gdynia w przedwojennej fotografii". W jak zwykle ciekawym tekście autor analizuje sposoby fotograficznego przedstawiania największej inwestycji państwowej w Polsce dwudziestolecia międzywojennego. W rubryce poświęconej książkom o fotografii znajdziemy krótkie notki informacyjno-recenzyjne o albumie Jerzego Lewczyńskiego, książce Vilema Flussera Ku filozofii fotografii i antologii Przestrzenie fotografii.

Jednak chyba najważniejszy składnik najnowszej "Fotografii" zostawiłem na koniec. Mowa o znakomitym tekście Adama Mazura "Układ scalony polskiej fotografii", będącym zapisem referatu wygłoszonego podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii. Na sześciu stronach autor rozprawia się chyba ze wszystkimi układami i układzikami w krajowym światku fotograficznym. Piętnuje działania nie prowadzące do niczego więcej niż tylko utrwalenia aktualnego stanu rzeczy. Niech ta krótka charakterystyka nie zdziwi czytelników. Mazurowi nie chodzi bowiem na szczęście o to, żeby wszystkim naokoło dołożyć. Jego tekst to wnikliwa analiza, mająca na celu wywołanie dyskusji i sprowokowanie zmian. Miejmy nadzieję, że doczekamy się polemik i poruszenia w środowisku. Brawa dla redakcji za zamieszczenie tego tekstu.

Cena kwartalnika "Fotografia": 20 zł

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7