Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Imago jest zbiorem niemal 100 fotografii z projektu, który Zuza Krajewska realizowała na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy w zakładzie poprawczym w podwarszawskim Studzieńcu. Premiera albumu już w najbliższy piątek w Warszawie.
Imago jest efektem artystyczno-społecznego projektu Zuzy Krajewskiej, który tworzy fotograficzną opowieść o wychowankach Zakładu Poprawczego w Studzieńcu. Poruszające portrety, zdjęcia z codziennego życia w poprawczaku zestawione zostały ze zdjęciami miejsc i ich historiami. Całość tworzy poruszający obraz polskiej rzeczywistości małych miast i wsi, gdzie bieda, brak perspektyw i niemoc rodziców sprawia, że dzieci wybierają właśnie te najprostsze i najgorsze rozwiązania.
fot. Zuza Krajewska, Sebastian. Świat jest piękny, z cyklu „Imago”, 2016
Zuza Krajewska pierwszy raz pojechała do Studzieńca na początku 2016 roku i od tego czasu regularnie tam wraca. Fotografuje chłopaków między dzieciństwem a dorosłością – stąd zresztą tytuł projektu. Jak pisze kurator projektu Michał Suchora „imago to termin entomologiczny oznaczający stadium rozwoju owada“. Bohaterowie zdjęć Krajewskiej w drodze między dzieciństwem a dorosłością zdążyli już być mocno przez życie poharatani.
- Poprawczak to jest takie miejsce, gdzie obok siebie siedzą chłopcy, którzy ukradli telewizor i tacy, którzy kogoś pobili, zgwałcili albo zabili - opowiada Krajewska - Jedni i drudzy są ze złych domów. Nastoletnie matki, pijani ojcowie, agresywne babcie, wujowie recydywiści i wielka bieda w tle - dodaje.
Premiera albumu Imago odbędzie się już w najbliższy piątek, 19 maja o godzinie 19:00 w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Pańska 3). Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.
Zuza Krajewska - fotografka i filmowiec, absolwentka gdańskiej ASP. W swojej pracy gra z konwencjami i ignoruje ograniczenia narzucone przez mainstreamowe media. Pokazywała swoje prace na wystawach m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytucie Polskim w Berlinie i warszawskim Muzeum Narodowym, które kupiło kilka do stałej kolekcji. Zdjęcia z projektu IMAGO były wystawiane m.in. w Griffin Art Space, Galerii Raster i – podczas Photo London – w Annroy Gallery oraz publikowane w magazynach British Journal of Photography, I-D, Dazed, M Le Magazine du Monde, Vogue Italia, EyesOpen!, Collection of Documentaries, The Steidz, Be Capricious, Fort Magazine, Hunger, iGNANT, Monrove, The Calvert Journal.
zdjęcie główne: fot. Zuza Krajewska, Andrzej i Adrian, fotografia z cyklu Imago