Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
No i się nie udało - kwietniowy "Pozytyw" trafił do sprzedaży dopiero w maju. Jak się jednak okazuje, warto było czekać - między innymi dzięki prezentacjom zdjęć nagrodzonych w konkursie miesięcznika.
1. Testy
Nietrudno zauważyć, że część sprzętowa "Pozytywu" kurczy się z numeru na numer. Jednak czytelnicy powinni przeboleć tę reorganizację, ponieważ magazyn słynie głównie z jakości zamieszczanych prezentacji fotograficznych. Ale wróćmy do sprzętu. W kwietniowym numerze znajdziemy krótki test oprogramowania do cyfrowej obróbki obrazu Corel Painter X, opis możliwości "sportowej" lustrzanki cyfrowej Nikon D2Hs oraz test znakomitego obiektywu do systemu 4/3 Zuiko Digital ED 7-14 mm f/4.
2. Porady
W swojej autorskiej rubryce "Od zera do fine printera" Wojtek Tkaczyński przekonuje, że stara mądrość ludowa mówiąca, że "nie to jest ładne co ładne, ale co się komu podoba" ma zastosowanie w fotografii. W innym tekście ten sam autor zachwala cykliczne warsztaty z oświetlenia studyjnego organizowane przez firmę Elfo. Niestety próżno szukać w kwietniowym wydaniu "Pozytywu" rubryki "Urzekła mnie twoja historia" - miejmy nadzieję, że to chwilowy brak.
3. Galerie
Prezentacje fotograficzne kwietniowego "Pozytywu" otwiera galeria prac polskiego duetu Łukasz Ziętek - Rafał Wielgus, który balansuje między portretem, fotografią mody i fotografią kreacyjną. A wszystko oczywiście stereo i w kolorze. Następnie oglądamy niemal monochromatyczne kadry autorstwa Szymona Szcześniaka, zdobywcy Grand Prix Wielkiego Konkursu "Pozytywu" 2005. Zdjęciom towarzyszy wywiad przeprowadzony z autorem przez naczelnego miesięcznika Krzysztofa Miękusa. W dziale zdjęć, których prezentacja wymusza przekręcenie czasopisma o 90 stopni w prawo zamieszczono mocne czarno-białe zdjęcia Patricka Browna dokumentującego los gatunków zagrożonych wyginięciem przez powszechne kłusownictwo w Azji. O jego pracach niezwykle interesująco pisze Dorota Dmitruk. Dalej oglądamy kolejne zdjęcia nagrodzone w konkursie magazynu - tym razem jest to materiał "Zakazane twarze" Rafała Milacha. Warto zwrócić uwagę na czarno-białe portrety autorstwa Emily Andersen. Fotografka uwiecznia na kliszy znane osobistości świata sztuki, ale robi to w taki sposób, że tracą one blask sławy, a zyskują rys normalności zbliżający je do każdego z nas. Bohater następnej prezentacji, Keith Johnson, na kwadratowych, starannie skomponowanych zdjęciach ukazuje nieco mniej znaną twarz Ameryki. Następnie oglądamy trzecią już w tym numerze galerię zdjęć Polaka, cykl "O ludziach i orłach" Tomasza Gudzowatego. Szkoda, że pokazane w przedostatniej prezentacji numeru zdjęcia znakomitej Donny Ferrato są tak małe - na pewno zyskałyby przy nieco większym formacie. Na koniec zamieszczono prace wyróżnione w Wielkim Konkursie "Pozytywu" 2005.
4. Konkursy
Co prawda skończył się już wielki, roczny konkurs "Pozytywu", ale miłośnicy rywalizacji o nagrody nie powinni czuć się zawiedzeni, ponieważ redakcja przygotowała dla nich nowe wyzwanie. Spośród nadsyłanych na bieżąco prac wybierane będzie "Zdjęcie miesiąca", którego autor otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę miesięcznika.
W swoim jednostronnym felietonie Krzysztof Gierałtowski ubolewa nad brakiem odpowiedniego systemu promowania, nagradzania i wspierania wartościowych młodych twórców zajmujących się fotografią w Polsce. W numerze zamieszczono również obszerną relację z targów Film Video Foto 2005 (dziękujemy za miłe słowa na temat stoiska Fotopolis). Na koniec zmuszeni jesteśmy powtórzyć to, co napisaliśmy miesiąc temu - trzymamy kciuki za terminowe ukazanie się kolejnego numeru "Pozytywu".
Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 z?