Akcesoria
Snoot optyczny Quadralite SN200 LED z karnawałowym rabatem
Majowy numer miesięcznika Pozytyw trafił do sprzedaży w nowej szacie graficznej. Ale nie tylko wygląd uległ zmianie - zmodyfikowana została również zawartość. Przede wszystkim Pozytyw został wzbogacony o obszerny dział fotografia cyfrowa. Znajdziemy w nim nowości, testy i porady pozwalające wykorzystać możliwości cyfry (w tym miesiącu artykuł wprowadzający do obróbki cyfrowej obrazów). Dział prezentacje fotografii jest teraz nieco mniejszy, ale część jego zawartości została przeniesiona do fotografii mody. Nieco więcej uwagi nowy Pozytyw poświęca również technice fotografowania. Pojawiły się też nowe rubryki gadżety nie dla wszystkich fotografów, przegląd nowości filmowych i muzyka.
Ponadto nowy numer Pozytywu wzbogacony został o dodatek Szkoły fotograficzne i uczące fotografii w Polsce będący praktycznym przewodnikiem po dwudziestu jeden miejscach, w których można poszerzyć swoją wiedzę o fotografii. Informator każdą szkołę opisuje dokładnie, precyzując jej program, określając możliwości specjalizacji, warunki naboru, koszty nauki i infrastrukturę.
1. Testy
W rozbudowanym dziale fotografia cyfrowa znajdziemy opis małego aparatu Sony z serii Cybershot DSC - modelu P71. Majowy Pozytyw dokonał też przydatnego porównania dziesięciu aparatów cyfrowych w klasie 4 megapikseli, mieszczących się w przedziale cenowym 2500-4300 zł. Warto też przeczytać test porównawczy ośmiu drukarek atramentowych (po dwa modele Canon, Epson, Hewlett-Packard i Lexmark) oraz czterech skanerów z przystawkami do slajdów (dwa modele Hewlett-Packard, po jednym Mustek i Umax ). Ciekawy jest również test profesjonalnego aparatu cyfrowego Kodak DCS 760 przydatnego w fotografii studyjnej, komercyjnej i naukowej. Miłośnicy zdjęć szerokokątnych znajdą interesujący opis zoomu Sigma 15-30 mm F3, 5-4.5 EX DG Aspherical.
W majowym Pozytywie znajdziemy opis lustrzanki Pentax MZ-6. Warto też przeczytać test lampy studyjnej Multiblitz Ringflash o mocy 1200 Ws. Pozytyw testuje również filmy Equicolor G 100 i 200. Firma Equicolor znana jest z produktów o korzystnym stosunku jakości do ceny. Nowe filmy to tak naprawdę odpowiedniki amatorskiego Fuji Super G.
2. Porady
W majowym Pozytywie znajdziemy ciekawy tekst Marka Dziedzica rozpoczynający cykl artykułów o technice fotograficznej, wzbogacony doskonałymi zdjęciami autora. Jest on poświęcony oświetleniu, pomiarowi i kształtowaniu światła. Warto też przeczytać artykuł Wojtka Tkaczyńskiego z cyklu fine printer, który pomoże nam zdecydować którą klatkę wybrać i jak najlepiej ją powiększyć, żeby otrzymać jak najlepsze odbitki. Interesujący jest też tekst Gregorii Krawiec o fotomontażu oraz artykuł Marcina Maniewskiego o fotografii teatralnej. W majowym Pozytywie znajdziemy też już szóstą część artykułu Katarzyny Majak szara strefa.W cyklu fotograficzne abc naszą uwagę przykuwają dwa teksty: Czesława Mory o fotografii natychmiastowej z zastosowaniem metody dyfuzyjnej oraz Jana Żyszkowskiego o prostowaniu i przekształceniu strefowym - zabiegach, które pozwolą nam skorygować błędy zdeformowanej perspektywy lub twarzy.
3. Galerie
W najnowszym numerze Pozytywu prezentowane są nie tylko zdjęcia, ale również indywidualne podejście do fotografii, często ilustrowane niepospolitymi pracami: i stworzą album, który zostanie wydany pod tym samym tytułem;zdjęcia i tekst Alicji Jaśkiewicz o fotografii mody;rozmowa ze stylistą, Marcinem Sashą Łaziewnickim o jego pracy i wpływie na efekt końcowy]
4. Konkursy
Majowy Pozytyw prezentuje zwycięskie prace V Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Cyfrowej. Ponadto miesięcznik współorganizuje konkurs fotograficzny Female Life, o którym już pisaliśmy kilka tygodni temu. Pozytyw przygotował też nowy konkurs Wyścig o wernisaż, w którym pula nagród przekracza 10 000 zł. Temat zdjęć jest następujący: Cztery kolory świata - kalendarz, a termin ich nadsyłania upływa 15 listopada. Ponadto zwycięskie prace wezmą udział w prestiżowym wernisażu, zorganizowanym w Laboratorium ProfiLab w Warszawie.
5. Historia fotografii
W majowym numerze miesięcznika znajdziemy interesujący artykuł Izabeli Jaroszewskiej o fotografii japońskiej. Warto też przeczytać tekst poświęcony twórczości filozofa sztuki i fotografika -Andrzeja P. Batora. Ciekawy jest również artykuł Marka Domańskiego przypominający nam o pewnym nowatorskim obiektywie, produkowanym w Polsce Ludowej w latach 60-tych - Jantar-Color 1:5.6/80.
Cena miesięcznika Pozytyw: 11.50 zł