Akcesoria
Masz Canona R5 II i karty SanDisk V60? Możesz utracić zdjęcia
Rzutem na taśmę marcowy "Pozytyw" ukazał się dopiero ostatniego dnia minionego miesiąca, ale lepiej późno, niż wcale. Najnowsze wydanie miesięcznika zawiera między innymi werdykt jury całorocznego konkursu zorganizowanego przez magazyn, wywiad z Tomem Stoddartem oraz ciekawe fotografie Julio Lopeza Saguara.
1. Testy
Część sprzętowa marcowego "Pozytywu" wygląda dość skromnie. Na początek czytamy krótki test cyfrówki FujiFilm FinePix F801. Następny jest artykuł dla osób zainteresowanych ideą tzw. "foto-kiosków" poświęcony produktowi Mitsubishi DPKIOSK. Dział techniczny kończy krótka prezentacja możliwości ostatniej lustrzankowej nowości firmy Canon - EOS-a 350D. Warto odnotować powrót po miesięcznej przerwie (czy aby na stałe?) rubryki poświęconej klasycznym aparatom - tym razem zamieszczono artykuł o dwuobiektywowych rolleifleksach.
2. Porady
W swojej autorskiej rubryce "Od zera do fine printera" Wojtek Tkaczyński przekonuje o potrzebie wykształcenia sobie własnego systemu pracy z negatywem. W dziale "Urzekła mnie twoja historia" oglądamy dwa zdjęcia, które mają służyć jako ilustracja wywodu na temat roli szczęścia w powstawaniu dobrego zdjęcia.
3. Galerie
Jak powszechnie wiadomo, największą siłą "Pozytywu" są prezentacje fotograficzne i tym razem również nie możemy narzekać na ich poziom. Zaczynamy od wycyzelowanych kadrów Eolo Perfido, który zdaje się krytykować USA, ale czy aby na pewno? Można się o tym przekonać, oglądając galerię jego prac i czytając towarzyszący jej tekst Adama Leszczyńskiego. Dalej oglądamy "modowe portrety" Irminy Konefał - niżej podpisanego nie przekonały, ale wcale niewykluczone, że innym czytelnikom magazynu się spodobają. Znacznie lepiej prezentują się fotografie Wojtka Wieteski. Jego martwym naturom można co prawda zarzucić przeestetyzowanie, ale z drugiej strony ich nienachalna elegancja robi duże wrażenie. W dziale zdjęć, których prezentacja wymusza przekręcenie czasopisma o 90 stopni w lewo, zamieszczono panoramiczne kadry z najnowszego obrazu Wonga Kar-Waia zatytułowanego 2046. Dalej mamy kolejną dawkę najbardziej fotogenicznego kraju świata, czyli Kuby - tym razem w obiektywie Steffena Eberta. Współpraca "Pozytywu" z Galerią Luksfera zaowocowała publikacją części fotografii z projektu Mikołaja Grynberga "Wiele kobiet, a konkretnie 18". Nie można ominąć bogato ilustrowanego wywiadu, który Krzysztof Miękus przeprowadził ze znakomitym reporterem Tomem Stoddartem. Ciekawie prezentują się zdjęcia Julio Lopeza Saguara - Hiszpana zafascynowanego wszystkim, co zasłonięte, zapakowane czy w inny sposób ukryte przed naszym wzrokiem. Ostatnią prezentacją są precyzyjnie skonstruowane, "dokumentalne" ujęcia autorstwa Larda Buurmana.
4. Konkursy
Roczny konkurs "Pozytywu" rozstrzygnięty. Werdykt jury i wszystkie nagrodzone fotografie można obejrzeć w Galerii Fotopolis - zapraszamy! Warto wspomnieć, że większość z nich nie odstaje poziomem od reszty fotografii zamieszczonych w numerze, a niektóre są znacznie lepsze. Cieszy również fakt, że na udział w konkursie zdecydowało się wielu młodych twórców "z dorobkiem", dzięki czemu poziom był odpowiednio wysoki, a całe przedsięwzięcie może się jawić jako coś więcej niż tylko kolejny wyścig dla niedzielnych pstrykaczy.
W swoim jednostronnym felietonie Krzysztof Gierałtowski recenzuje wystawę "Ja - inni. Auto-portret fotografii" i wbija kolejną szpilę organizatorom Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Na koniec dodajmy, że mamy nadzieję, iż redakcja nie każe nam czekać na kolejny numer aż do końca miesiąca...
Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 z?