Przegląd prasy - luty 2005

Autor: Łukasz Kacperczyk

26 Luty 2005
Artykuł na: 4-5 minut
W tym miesiącu wyjątkowo, w związku z natłokiem sprzętowych nowości na PMA 2005 zapraszamy na zbiorczy przegląd prasy. Zaglądamy do trzech najciekawszych miesięczników dostępnych na naszym rynku.

W tym miesiącu wyjątkowo, w związku z natłokiem sprzętowych nowości na PMA 2005 zapraszamy na zbiorczy przegląd prasy. Zaglądamy do trzech najciekawszych miesięczników dostępnych na naszym rynku.

Okładka lutowego numeru "Biuletynu fotograficznego"

Obowiązuje kolejność ukazywania się w sprzedaży, więc na pierwszy ogień pójdzie zawsze punktualny "Biuletyn fotograficzny". W najnowszym numerze przeczytamy o ciekawych akcjach fotograficznych: Galerii Jednego Dnia (mającej na celu stworzyć ruch kolekcjonerski i w efekcie rynek obrotu fotografią w Polsce) i "Czterolatki fotografują" (tytuł mówi chyba sam za siebie...). Tomasz Czech wspomina zmarłą Susan Sontag, a Ireneusz Zjeżdżałka pisze o zdjęciach Andrzeja Jerzego Lecha. Warto przeczytać, co ciekawego wydarzyło się w ubiegłym roku w fotografii zdaniem Zbigniewa Tomaszczuka i Wojciecha Smolaka. Ponadto w numerze modna ostatnio fotografia otworkowa, fotografie Macijauskasa, pierwsza część wywiadu z dziewczynami z Zorka Projekt i jak zwykle mnóstwo aktualności.

Okładka lutowego numeru "Black & White Photography"

Brytyjski miesięcznik "Black & White Photography" rzadko zamieszcza testy, wiec za każdym razem, gdy tak się dzieje, zwracamy uwagę na produkt, który dostąpił tego zaszczytu. W lutowym numerze znajdziemy artykuł poświęcony papierowi Oriental Seagull Warmtone. Warto przeczytać drugi odcinek cyklu poświęconego nieco mniej znanym klasycznym aparatom - tym razem uroczemu Ilfordowi Advocatowi. Ciekawie prezentuje się artykuł opowiadający o dostępnych w tej chwili na rynku opcjach skanowania klisz wielkoformatowych.

Wraca seria ze stykówkami. W lutym przeczytamy o okolicznościach powstania zdjęcia, które John Angerson zrobił w 1989 roku podczas upadku muru berlińskiego. Warto zapoznać się z bogato ilustrowanym materiałem poświęconym Lee Miller - znakomitej amerykańskiej fotografce, która zaczynała swoją karierę przed kamerą. W dziale "Portfolio" zaprezentowano prace, które Gerry Johansson wykonał kamerą 10 x 8 cali na Antarktydzie. Poza tym w numerze stałe rubryki i wiele innych ciekawych artykułów oraz prezentacji.

Okładka lutowego numeru "Pozytywu"

Najpóźniej do sprzedaży trafił lutowy numer "Pozytywu". W dziale sprzętowym warto przeczytać entuzjastyczny tekst Wojtka Tkaczyńskiego zachwycającego się dwoma stałoogniskowymi tele do Systemu 4/3 (Zuiko Digital ED 300 mm F2.8 i Zuiko Digital ED 150 mm F2) oraz niezwykle ciekawy artykuł Roberta J. Karskiego na temat obiektywów przeznaczonych wyłącznie do cyfry. Dla sprzętowców-analogowców poradnik na temat wywoływania klisz wielkoformatowych w koreksie (test produktów firmy Jobo) oraz oczywiście kolejne odcinki cykli "Od zera do fine printera" i "Urzekła mnie twoja historia".

Jednak nie od dziś wiadomo, że siłą "Pozytywu" są przede wszystkim prezentacje fotograficzne. I tym razem nie ma na co narzekać. Ciekawie prezentują się portrety-nieportrety Koena Hausera i prace Karima Ben Khelifa, który stara się ukazać, jak wiele twarzy ma Bliski Wschód. Thomas Krusselmann udowadnia, że dobre zdjęcia mody mogą powstawać przy użyciu najmniej skomplikowanych środków podczas gdy Gilles Mingasson dokumentuje fenomen meksykańskiego "Narcocorrido" (zaintrygowani? wyjaśnienie w numerze). Warto przyjrzeć się też przewrotnym pracom Kelli Connell, która ukazuje widzowi życie w dość specyficznym "związku".

To tyle w niniejszym zbiorowym przeglądzie prasy. W przyszłym miesiącu ukażą się już pełnowymiarowe, osobne teksty poświęcone poszczególnym tytułom

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj