Pozytyw - styczeń 2005

Autor: Łukasz Kacperczyk

24 Styczeń 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Przeglądamy styczniowe wydanie "Pozytywu". Znajdziemy w nim między innymi: test Nikona F6, znakomite zdjęcia Martina Kollera i kolejne wartościowe lekcje pracy w ciemni.

Przeglądamy styczniowe wydanie "Pozytywu". Znajdziemy w nim między innymi: test Nikona F6, znakomite zdjęcia Martina Kollera i kolejne wartościowe lekcje pracy w ciemni.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Konkursy

1. Testy

Dział "Technika i sprzęt" styczniowego "Pozytywu" rozpoczyna tekst przybliżający możliwości cyfrowego Canona IXUS-a 40. Następnie czytamy o najnowszej multimedialnej propozycji Olympusa - wielofunkcyjnym urządzeniu m:robe MR-500i. Wojtek Tkaczyński testuje "cyfrowy" obiektyw AF-S DX Zoom-Nikkor ED 17-55 mm f/2,8 G IF i porównuje najnowszą (ostatnią?) profesjonalną lustrzankę małoobrazkową Nikon F6 z najbliższą konkurencją Canona i Minolty. Miłośników drobnoziarnistych filmów czarno-białych z pewnością zainteresuje pojedynek Ilforda Delty 100 z (niestety nie sprzedawanym oficjalnie w Polsce) negatywem Fuji Neopan Acros 100. Najnowsze wydanie miesięcznika zawiera również pierwszy artykuł z cyklu poświęconego klasycznym aparatom - na pierwszy ogień poszły Leiki z linii "M".

Okładka styczniowego "Pozytywu"

2. Porady

W rubryce "Od zera do fine printera" znajdziemy kolejną lekcję pracy w ciemni - tym razem dowiemy się, jak prawidłowo wywołać dobrze naświetlony negatyw. W dziale "Urzekła mnie twoja historia" Wojtek Tkaczyński radzi, jak fotografować śnieg, żeby oddać na zdjęciu bogactwo odcieni białego puchu.

3. Galerie

Prezentacje fotograficzne styczniowego "Pozytywu" otwierają zwyczajne, zdawałoby się, lecz jednocześnie fascynujące zdjęcia Nicolasa Clement. Następnie oglądamy tworzone za pomocą technik cyfrowych amerykańskie portrety autorstwa Matta Hoyle'a. Warto zwrócić uwagę na niepokojące, rozedrgane kolorowe kadry Nathalie Daoust. Dość ciekawie prezentują się efektowne fotografie modowe Stephane'a Bourson. Miesiąc temu oglądaliśmy zdjęcia z kalendarza Pirelli, więc teraz przyszedł czas na inną tego typu publikację - czerwono-białe fotografie Erwina Olafa zdobiące kalendarz Lavazza. Robert Bogusławski prezentuje czarno-białe zdjęcia, które powstały w największej na świecie manufakturze cygar, znajdującej się (a gdzieżby indziej?) na Kubie. Dalej zamieszczono interesujące fotografie tragicznie zmarłego młodego fotografa Pawła Kosińskiego i prace Stuarta Isseta, który starał się przeniknąć niedostępną dla ludzi Zachodu kulturę Japonii. Kolejną prezentacją fotograficzną jest zestaw zdjęć Reinera Riedlera utrwalającego życie na peryferiach (w wielu tego słowa znaczeniach...). Dalej oglądamy najciekawsze fotografie numeru - kolorowe prace Martina Kollara, którym towarzyszy ciekawy wywiad z autorem. Na zakończenie Zbigniew Tomaszczuk pisze o twórczości Aleksandrasa Macijauskasa, a Dorota Dmitruk stara się dociec, czy zdjęcia Ulfa Isacsona, który fotografował pokoje nastolatków, mówią nam coś więcej o zamieszkujących je osobach.

4. Konkursy

Przypominamy o kończącym się już niebawem konkursie z okazji pięciolecia "Pozytywu". Prace muszą zostać nadesłane do 31 stycznia 2005 (decyduje data stempla pocztowego) i powinny mieścić się w jednej z pięciu kategorii: portret, moda, reportaż, fotografia kreacyjna, przyroda-otoczenie-krajobraz. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - zdobywca Grand Prix otrzyma zestaw Hasselblad X-Pan II z obiektywem 45 mm f/4. Nagrody w poszczególnych kategoriach również są niczego sobie, więc z pewnością warto spróbować. Po więcej szczegółów na temat konkursu odsyłamy do najnowszego numeru. Miesięcznik postanowił też publikować co ciekawsze fotografie nadesłane przez czytelników - poza zamieszczeniem nagrodzonego zdjęcia w "Pozytywie" szczęśliwiec otrzyma roczną prenumeratę pisma.

W styczniowym "Pozytywie" próżno szukać felietonu Krzysztofa Gierałtowskiego, ale portrecista nadal widnieje w stopce jako "stały współpracownik", więc mamy nadzieję, że już za miesiąc ponownie z wrodzonym sobie wdziękiem nastąpi komuś na odcisk.

Cena miesięcznika "Pozytyw": 14,90 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj