Aparaty
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Niedługo po listopadowym numerze trafiło do sprzedaży w naszym kraju grudniowe wydanie magazynu "Black & White Photography". Znajdziemy w nim piękne zdjęcia kwiatów Seamusa A. Ryana, artykuł o kolorowaniu fotografii i ostatnią część cyklu Mike'a Johnstona o tym, jak dobrać właściwe parametry ekspozycji.
1. Porady
Porady fotograficzne w najnowszym wydaniu "Black & White Photography" tradycyjnie rozpoczyna dział "Monochrome workshop". Oglądamy w nim zdjęcia Lee Frosta i trójki czytelników, którzy wybrali się wspólnie fotografować wodospad. Warto przeczytać artykuł przybliżający ofertę materiałów do tradycyjnej fotografii czarno-białej firmy Moersch. Dalej czytamy trzecią i ostatnią część serii Mike'a Johnstona poświęconej właściwemu pomiarowi ekspozycji (jego comiesięczny tekst z cyklu Fotograf niedzielny publikujemy w Fotopolis). W kolejnym odcinku serii "Master printers" zamieszczono rozmowę Royem Snellem, który nie przestraszył się "cyfrowej rewolucji" i dziś korzysta zarówno z tradycyjnej ciemni, jak i komputera. Jak zwykle w numerze znajdujemy też dział "The printer's art", w którym śledzimy wszystkie etapy powstawania trzech prezentowanych odbitek. Miłośników czarno-białej fotografii, którzy nie mają alergii na kolory może zainteresować kolejny artykuł Tony'ego Worobca poświęcony kolorowaniu zdjęć - tym razem czytamy o olejnych farbach firmy Marshall. Peter Bargh radzi, jak komputerowo uzyskać efekty tonowania odbitek, a Les McLean pisze o wywoływaczach typu "pyro".
2. Galerie
Grudniowe wydanie miesięcznika otwiera prezentacja ciekawych, celowo "anty-słodkich" zdjęć dzieci autorstwa Cheryl Jacobs. Następnie oglądamy galerię prac czytelników, w której tym razem zamieszczono zdjęcia uliczne, reportażowe i martwe natury. Warto przyjrzeć się fotografiom Howarda Daviesa, który dokumentuje życie uchodźców z całego świata. W rubryce "Portfolio" zamieszczono wysmakowane fotografie kwiatów wykonane przez Seamusa A. Ryana - to kolejny dowód na to, że często wcale nie trzeba mieć najnowszego sprzętu i w pełni wyposażonego studia, żeby robić świetne zdjęcia (więcej szczegółów w numerze).
3. Historia fotografii
W rubryce "Golden Oldie" znajdziemy artykuł poświęcony Carletonowi E. Watkinsowi, który w 19. wieku przyczynił się do powstania największych parków narodowych USA, a wszystko dzięki imponującym fotografiom, na których uwiecznił piękno tamtejszej przyrody.
Jak wynika ze wstępniaka do grudniowego wydania magazynu, styczniowy numer ukaże się w zupełnie nowym formacie a do tego na lepszym papierze. Czekamy z niecierpliwością.
Cena miesięcznika "Black & White Photography" w Polsce: 35 z?