Pozytyw - grudzień 2004

Autor: Łukasz Kacperczyk

20 Grudzień 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Zaglądamy do grudniowego wydania "Pozytywu". Znajdziemy w nim między innymi: dużo ulicznej fotografii, portrety autorstwa Bettiny Rheims i ciekawy wywiad z Janem Saudkiem.

Zaglądamy do grudniowego wydania "Pozytywu". Znajdziemy w nim między innymi: dużo ulicznej fotografii, portrety autorstwa Bettiny Rheims i ciekawy wywiad z Janem Saudkiem.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Konkursy

1. Testy

Część sprzętową grudniowego "Pozytywu" otwiera test cyfrowego Nikona Coolpix 8400. Następnie czytamy o cyfrowej ściance Leica Digital-Modul-R, a także szczegółowy opis możliwości Olympusa E-300 i Pentaxa *ist DS. Warto zapoznać się z właściwościami opisywanych dalej cyfrowych ścianek do średniego formatu - Eyelike eMotion 22. Miłosników tradycyjnej fotografii zainteresuje zapewne artykuł o najnowszej linii negatywów kolorowych Kodak Elite Color. Na zakończenie przygotowano porównanie trzech fotograficznych drukarek atramentowych z linii HP Photosmart - modeli 8450, 8150 i 7450.

Okładka grudniowego "Pozytywu"

2. Porady

W rubryce "Fine printer" zamieszczono artykuł, który uczy czytelników, jak znaleźć prawdziwą czułość swojego ulubionego filmu. Z kolei w kolejnym tekście z serii "Urzekła mnie twoja historia" Wojtek Tkaczyński przekonuje, że niektóre zdjęcia po prostu muszą być czarno-białe, bo w kolorze wyglądałyby znacznie mniej ciekawie. W numerze znajdziemy również drugi (i tym razem ponoć już ostatni) suplement do cyklu z poradami prawnymi dla fotografujących.

3. Galerie

Grudniowy "Pozytyw" otwiera prezentacja zdjęć Magdy Wuensche, której praca zdobi okładkę najnowszego wydania miesięcznika. Autorka znana jest z ładnych zdjęć ładnych ludzi i przedmiotów, tymczasem tym razem oglądamy niezwykle interesujące portrety tancerzy w ruchu, które zyskują jeszcze na atrakcyjności dzięki zestawieniu z równie nietypowymi dla fotografki zdjęciami śląskich obiektów przemysłowych. Druga galeria numeru jest nieco bardziej tradycyjna, choć równie ciekawa - oglądamy bowiem czarno-białe "zdjęcia uliczne" autorstwa angielskiego fotografa Davida Gibsona. W dziale mocnych zdjęć reportażowych w poziomie zamieszczono tym razem kolorowe zdjęcia Aubrey Wade'a, który dokumentował życie zniszczonej kamienicy zamieszkanej przez przesiedleńców-ofiary trzęsienia ziemi w Mexico City. Bardzo dobrze prezentują się fotografie młodego Michała Szlagi. O jego zdjęciach oddających atmosferę niszczejącej stoczni Gdańskiej pisze Adam Leszczyński. Po solidnej porcji dokumentu czas na fotografię kreacyjną. Agnieszka Kłos zastanawia się, do czego służy penis wszechobecny na nieco dziwacznych pracach Timothy'ego Archibalda. Następnie oglądamy portrety znakomitej Bettiny Rheims i podejrzanie nienaturalne zdjęcia Arnaud Meyera. Krzysztof Miękus stara się, jak może, napisać coś pozytywnego o niespecjalnie ciekawych zdjęciach z tegorocznego Kalendarza Pirelli. Warto z pewnością przeczytać bogato ilustrowany świetny wywiad z Janem Saudkiem. Bardzo interesująco prezentują się czarno-białe zdjęcia Matthew Pillsbury'ego. Na koniec przygotowano dwa kolejne materiały poświęcone fotografii ulicznej, ale choć należą do tego samego gatunku, prace Nilsa Jorgensena i Alexandra Gintowta trudno uznać za podobne, co wcale nie przeszkadza nam uznać tych pierwszych za zdecydowanie lepsze...

4. Konkursy

Przypominamy o kończącym się konkursie z okazji pięciolecia "Pozytywu". Prace muszą zostać nadesłane do 31 stycznia 2005 (decyduje data stempla pocztowego) i powinny mieścić się w jednej z pięciu kategorii: portret, moda, reportaż, fotografia kreacyjna, przyroda-otoczenie-krajobraz. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - zdobywca Grand Prix otrzyma zestaw Hasselblad X-Pan II z obiektywem 45 mm f/4. Nagrody w poszczególnych kategoriach również są niczego sobie, więc z pewnością warto spróbować. Po więcej szczegółów na temat konkursu odsyłamy do najnowszego numeru "Pozytywu".

W swoim "jednostronnym" felietonie Krzysztof Gierałtowski nie zostawia suchej nitki na organizatorach wystaw fotograficznych z cyklu "Walking Art Tour" i ciepło pisze o Vladimirze Birgusie i Andrzeju Różyckim. Warto odnotować pojawienie się nowej rubryki z listami od czytelników - w grudniowym numerze zamieszczono w niej między innymi odpowiedź Andrzeja Dragana na zarzuty Gierałtowskiego z wydania listopadowego.

Cena miesięcznika "Pozytyw": 12,90 zł

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj