Akcesoria
SanDisk Creator - nowa seria dysków i kart dla twórców
Przeglądamy październikowe wydanie miesięcznika "Pozytyw". Przeczytamy w nim o Nikonie F6 i obejrzymy zdjęcia Michaela Ackermana. W najnowszym numerze znajdziemy też krótką relację z targów Photokina 2004.
1. Testy
Sprzętową część październikowego "Pozytywu" rozpoczyna krótki acz entuzjastyczny tekst o najnowszym Nikonie F6. Potem wkraczamy już w świat obrazowania cyfrowego - czytamy test Canona PowerShot G6 i artykuł przybliżający ofertę nośników pamięci firmy Kingston. W numerze zamieszczono też test cyfrowej lustrzanki Konica Minolta Dynax 7 Digital. Warto oczywiście przeczytać krótką relację z zakończonych niedawno targów Photokina 2004.
2. Porady
W rubryce "Fine printer" rozpoczyna się nowy cykl artykułów, które mają poprowadzić czytelników "drogą do dobrej odbitki". Natomiast w kolejnym tekście z serii "Urzekła mnie twoja historia" Wojtek Tkaczyński namawia do fotografowania nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. W ostatniej części cyklu "Prawo autorskie dla potrzebujących" przeczytamy o prawach do wizerunku.
3. Galerie
Październikowe wydanie "Pozytywu" jak zwykle przynosi mnóstwo ciekawych zdjęć. Zacznijmy od początku, a trzeba przyznać, że już "na dzień dobry" przygotowano mocne uderzenie - wspólny projekt Olivera Chanarin i Adama Broomberga, którzy fotografowali "mieszkańców" południowoafrykańskich więzień. Potem chwila oddechu i prowokujące efektownie ukazaną nagością choć płytkie prace Bruno Sabastii. Nie przekonały mnie też czarno-białe "dalekowschodnie" fotografie Jamesa Whitlowa Delano. Bardzo dobre są za to sterylne, zimne obrazy z życia pacjentek kliniki dla anorektyczek autorstwa Ulrika Jantzena. Warto obejrzeć świetne czarno-białe portrety współczesnych Rosjan Ahmeta Sela, którym towarzyszy równie ciekawa historia opowiedziana przez Adama Leszczyńskiego. Ważną prezentacją najnowszego "Pozytywu" jest galeria ekspresyjnych zdjęć Michaela Ackermana okraszona dłuższym tekstem Krzysztofa Miękusa. Potem na chwilę oddajemy głos Magdzie Pustole, która kolejno krytykuje fotografie Vincenta Delbroucka, portretującego chore psychicznie starsze kobiety, i chwali interesujący fotoblog Niemca Georga Schonhartinga. Kolejne "mocne" zdjęcia to prezentacja projektu Reconstructing Aphrodite / Odzyskana kobiecość Terry Lorant - portretów kobiet, które przez raka straciły, a następnie dzięki rekonstrukcji odzyskały piersi. Warto obejrzeć zaskakujące, panoramiczne zdjęcia, które Weronika Łodzińska i Andrzej Kramarz wykonali w największej w Polsce noclegowni dla bezdomnych. Pisze o nich ciekawie Wojtek Kocołowski. W numerze znajdziemy też bogato ilustrowaną relację Marty Eloy Cichockiej z tegorocznych spotkań fotograficznych w Arles.
4. Kokursy
Z okazji pięciolecia istnienia magazynu "Pozytyw" ogłosił konkurs fotograficzny. Prace muszą zostać nadesłane do 31 stycznia 2005 (decyduje data stempla pocztowego) i powinny mieścić się w jednej z pięciu kategorii: portret, moda, reportaż, fotografia kreacyjna, przyroda-otoczenie-krajobraz. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - zdobywca Grand Prix otrzyma zestaw Hasselblad X-Pan II z obiektywem 45 mm f/4. Nagrody w poszczególnych kategoriach również są niczego sobie, więc z pewnością warto spróbować. Po więcej szczegółów na temat konkursu odsyłamy do najnowszego numeru "Pozytywu".
W swoim "jednostronnym" felietonie Krzysztof Gierałtowski zwraca uwagę czytelników na kilka inicjatyw fotograficznych, na które jego zdaniem warto zwrócić uwagę ze względu na, jak to nazwał, "kłopoty miernego nadmiaru". Na uwagę z pewnością zasługuje starannie przygotowany katalog III Miesiąca Fotografii w Krakowie, który dołączono do najnowszego "Pozytywu".
Cena miesięcznika "Pozytyw": 12,90 z?